Всяка година през февруари много страни отбелязват Деня за безопасен интернет (SID) – на втория ден от втората пълна седмица на втория месец от годината. Провежда се под мотото „Заедно за по-добър интернет“. Освен това всяка година се определя тема за Международния ден за безопасен интернет. Той засяга актуални проблеми в областта на защитата на интернет потребителите и внедряването на нови програми.
Бързото разпространение на интернет технологиите в ежедневието се превърна в отличителна черта на нашето време. Интернет , като един от най-значимите феномени на прогреса, коренно промени и продължава да променя живота на съвременния човек.
Като част от прогреса и неговия логичен етап, Интернет сам по себе си се превърна в своеобразна стъпка за нови открития и разработки, които вече не са мислими без него. Той предлага разнообразни възможности от онлайн обучение до забавление, а по време на пандемията от коронавирус интернет се превърна в незаменим инструмент за комуникация. Дори днес това остава понякога единственият начин хората да поддържат връзка с приятелите и семействата си.
Но като всяко явление от реалността, то носи със себе си много последствия, както положителни, така и отрицателни. Признавайки огромната роля на Интернет в развитието на човечеството, инициаторите на празника се опитаха да привлекат общественото внимание към онези аспекти и характеристики на световната мрежа, които играят отрицателна роля в човешкия живот.
Активистите и организаторите на събития, посветени на празника, се стремят да разяснят на младото поколение и представителите на по-възрастните възрастови групи, отговорни за неговото развитие, особеностите на човешкия труд в тази глобална информационна мрежа. Обръщат внимание на факта, че Интернет, като своеобразна банка и ретранслатор на информация, трябва да се използва разумно, като извличате от него това, което търсите, филтрирате ненужното и предпазвате себе си и близките си от откровен боклук, лъжа, антисоциални и неморални компоненти на отделните страници.
На първо място, организаторите бяха загрижени за безопасността на интернет за по-младото поколение, чието съзнание все още е в процес на формиране и понякога не може да устои.
Между другото понятието „интернет сигурност“ е част от по-широки понятия като „киберсигурност“ и „компютърна сигурност“ и включва сигурността на браузъра и мрежата, както и правилното поведение в интернет.
Празникът е създаден през 2004 г. като едно от планираните събития в рамките на програмата за безопасен интернет, изпълнявана от Европейската комисия. От следващата година организацията с нестопанска цел Insafe ще стане координатор на всички събития, посветени на Международния ден за безопасен интернет. Всички страни от ЕС станаха членове на тази организация, а Русия, Норвегия и Исландия се присъединиха към тях. 20 години след учредяването на празника, той се чества в над 170 страни по света.
Всяка година в рамките на честването на Деня се провеждат кръгли маси, семинари, уебинари, конференции, уроци по безопасен интернет, представяне на нови програми, които гарантират сигурността в интернет и др. В много събития участват представители на университети, компании за разработка на софтуер, правоприлагащи органи и обществени организации.
До голяма степен благодарение на активната позиция на организаторите, на държавно ниво се разработват комплексни мерки, насочени към създаване на безопасна интернет среда за по-младото поколение, и се правят промени в законодателството, предвиждащи отговорност за разпространение на информация, която е вредна за здравето и развитието на децата и юношите. В Русия има горещи линии и обществени организации за борба с незаконното съдържание.
Напомняме, че всяка година се отбелязва още един интересен и полезен празник