10.05.2024 г. – СВЕТОВЕН ДЕН НА ФИЗИЧЕСКАТА АКТИВНОСТ

0
169

 

С решение на 55-та Световна здравна асамблея през 2002 г. датата 10 май се обявява за Световен ден, посветен на инициативата на Световната здравна организация „Движението – това е здраве”. Призовават се страните-членки на Световната здравна организация всяка година да организират на национално и местно ниво разнообразни инициативи, насочени към популяризирането на физическата активност сред всички групи от населението. Целта е чрез спорт и физическа активност да се ограничи действието на рисковите за здравето фактори – тютюнопушене, нездравословно хранене, стрес и социална изолация.

Физическата активност притежава изключително мощен оздравителен потенциал, който продължава да бъде все още неизползван за голяма част от населението в съвременния свят:

  • Намалява индивидуалния риск от коронарно заболяване и мозъчен инсулт почти два пъти;
  • Намалява повишеното артериално налягане;
  • Подобрява коронарния баланс на организма и съдейства за намаляване на теглото чрез увеличаване на енергийните разходи, като се предотвратява затлъстяването;
  • Намалява риска от развитие на захарен диабет тип 2;
  • Намалява загубата на костно вещество, като по-този начин се постига профилактика на остеопорозата;
  • Подобрява физическата кондиция, намалява стреса и умората;
  • Повишава производителността на труда, като прави ежедневната работа по-лека и приятна.

Физическата активност и спортът са особено важни за децата и младежите, чийто организъм е в процес на растеж и развитие, на дооформяне пропорциите на тялото, на физическо и психическо съзряване. Редовната физическа активност при тях помага и за дълготрайно укрепване на организма – редовно спортуващите ученици имат намален риск от сърдечно-съдови заболявания, както и по-силни кости и мускули.  Спортът понижава и рисковете от психични разстройства – при физическа активност се повишават нивата на допамин в мозъка, както и помага за развиването на социални умения и заформянето на приятелски кръг.

По данни на Националното проучване на факторите на риска за здравето сред населението в Р България проведено през 2020 г. с обхванати 513 деца на възраст 10-19 години, делът на спортуващите ежедневно деца на­малява с 5.8%,  като делът на момчета­та е почти два пъти по-висок от този на момичетата (съот­ветно 48.2% срещу 25.5%) в сравнение с проведеното през 2014 г. проучване сред същата възрастова група. И при двата пола по-активни физически са децата на 15-19 години.

Данните от проучванията показват, че по три и повече часа дневно са обездвижени пред компютъра през учеб­ните дни 25.6% от анкетираните за 2014 г. и 18.1% за 2020 г. През почивните дни делът им нараства двукратно – съ­ответно до 53.8% и 33.3%. Не използват компютър едва около 7.0% от децата през 2014 г. и ¼ от анкетираните през 2020 г. Продължителното гледане на телевизия оказва също вли­яние върху нивото на физическа активност на младите хора и води до тяхното обездвижване.

Формирането на позитивно здравно поведение сред под­растващите трябва да обхваща всички области, имащи отношение към него – училище, семейство и социална среда. Семейството играе основна роля за изграждане­то на позитивно отношение към спорта във всичките му форми.

Двигателната активност, системните занимания с физически упраж­нения, игри, спорт и туризъм са основното средство за ограничаване на обездвижването на децата и юношите,  което е предпос­тавка за намаляване честотата на хроничните незаразни болести в по-късна възраст. Независимо каква е целта на физическата активност – намаляване на тегло, борба със стреса или просто поддържане на добро здраве, физическите упражнения са добър подход. Те трябва да са част от ежедневието на съвременния човек.

Бъдете здрави, останете физически активни!