Важно е какъв професионалист е, но още по-важно е да разберете дали е почтен човек
„Точният човек“ е специален проект на „24 часа“ за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.
Имате току-що назначен колега. Това не ви вълнува особено – вие сте „старо куче“. Грешка – попълнението в екипа е изпитание за всички, защото води до пренареждане на работни процеси и отношения.
Щом ще си сътрудничите отблизо с колегата, е добре да го прецените, за да сте подготвени какво да очаквате. Не бъдете доверчиви, не бъдете и предубедени.
Сравнително бързо ще видите какъв професионалист е. Не е чак толкова лесно да разберете какъв човек е. А ако е непочтен, може да ви навреди.
Има надеждни методи, които ще ви помогнат да откриете ключови закономерности в поведението и да си съставите вярна преценка, твърдят психолозите.
1. Характерови щрихи от обикновени действия
Те разкриват личността и подсказват как тя ще се държи в определени ситуации.
От машината за кафе новият колега избира всеки ден един и същ вид. Значи не обича промени. По принцип такива хора са предани, но трудно се съгласяват на начинания без гарантиран успех.
Преди да си тръгне, той отваря прозореца, за да види какво е времето. Това е знак за предпазливост и предвидливост. Ще обмисли всяка подробност, преди да вземе решение, и ще поеме само добре пресметнат риск.
Можете да се доверите на подобен колега поне докато не се налага да ви подкрепи в ситуация, в която имате право, но въпреки това може и да не спечелите.
2. Издайникът общуване
Нов колега, който се старае да влезе в контакт с всекиго в офиса, е добронамерен. Ако се насочва само към тези, които му се струват важни, а останалите държи на дистанция, имайте едно на ум.
Показателно е как се отнася с обслужващия персонал. Хората, които смятат, че всеки им е длъжник, са пренебрежителни примерно с чистачката. Ако го видите да влиза в сградата и да минава покрай портиера без поздрав, нямайте му доверие. Най-малкото е невъзпитан.
3. Отношението към шефа
Новакът трябва да слуша началника и да откликва, но сервилността си личи.
Щом непрекъснато си търси поводи да иде нещо да попита шефа или тича да му докладва за всяка своя стъпка, настройте се предпазливо. Меракът да общува много отблизо с началника не е добър знак. Нищо чудно да се окаже, че колегата е склонен да се самоизтъква, да си присвоява чужди заслуги, да интригантства и т.н.
4. Тестът „общи познати“
Потърсете общи познати и да ги обсъдете. Когато говорят за другите, хората несъзнателно подчертават това, което присъства и у самите тях.
Забележете колегата какво откроява у общите ви познати. Ако набляга на доброто, не омаловажава постиженията им, не ги критикува, не е снизходителна, по-вероятно е добра. Хейтърът се изказва в стил „Абе мани го тоя“.
5. Аз, аз
Нормално е новакът да иска да се представи. Но ако ви залива с порой от всякаква информация, не знае мярка. И в друга ситуация той ще се поставя на първо място, без да се интересува от другите.
Онези, които са здравословно уверени в себе си, не се хвалят и не се самоизтъкват прекомерно. Те се стараят да покажат колко ги бива с работата си.
Питайте новия колега за предишната му длъжност и слушайте. Ако изглежда, че там всичко се е крепяло на него, самохвалството нека ви направи бдителни.
6. Гадните предишни
Не е почтено да ругае бившите си шефове и колеги. Възможно е да е бил недооценен, но не е изключено и сам да си е виновен не заради способностите си, а заради чисто човешки качества.
Умният човек знае, че не се представя добре, като говори лошо за мястото, откъдето идва.
7. Всеки си има граници
Никой не е безкрайно искрен, любезен, търпелив, изпълнителен. Като внимавате, ще забележите например дали новият колега е готов да помогне наистина или само на приказки. Дали казва „стоп“, когато някой се опитва да му стовари цялата работа.
В първия случай на колегата не можете да разчитата в критична ситуация. Във втория той показва, че сътрудничи, но не е глупак, който се оставя да бъде използван.
8. Разузнаване с бой
Човек разкрива истинската си същност, когато е в критична ситуация, поставен под внезапен силен стрес, при извънредни обстоятелства. Тогава не може да играе роли и се държи така, както му повелява истинската същност. Може да съчините сценарий, за да проверите реакцията му.
9. „Между нас да си остане“
Да поверите уж тайна е сигурен начин да проверите дали си имате работа с почтен човек. „Тайната“ може да е незначителна или пълна измислица.
Като я чуете от друг колега, значи на новия нямайте грам доверие.
10. Пари назаем
Помолете новия колега за дребна сума, която не е проблем за него. Примерно 10 лева, понеже ви трябват пари в брой.
Ако се бръкне веднага, значи е човек, който дава кредит на доверие. Допуска, че може да загуби парите, ако вие се окажете некоректени, но сумата е дребна. По-важно му е, че така ще разбере нещо за вас.
Изчакайте 2 дни с връщането и вижте как се държи. Да ви подсети директно или с намеци е малко дребнаво. Но ако нищо не казва и стане резервиран, не се сърдете. Веднага дайте парите и се извинете за забавянето. Имате насреща си човек, който също като вас предвидливо проучва новите колеги. И ако не ги върнете, значи не заслужавате нито кредит, нито доверие.
В „Точният човек“ можете да прочетете още:
Защо за успешните хора не е вярна теорията за моркова и тоягата
Професионалният жаргон – перчене, но и знак за принадлежност
Кога психофеноменът „социално доказателство“ пречи на професионалния успех
Сменяте мнението си? Не е срамно, интелигентно е и ви печели доверие
„Аз никога не се отказвам“ – пристрастие, което проваля кариерата
Как ефектът на съблазнителната примамка помага за успех в работата
5 безотказни техники за убедителност
Преговорите не са битка, но все пак са състезание. Тактики да го спечелите
Техники да се сработвате с шеф педант
Как да се справяте с язвителен колега
Стратегии за борба с негативизма, който пречи на личния успех
Помирител е обещаваща роля за кариерен напредък, ако не плащате чужд конфликтен дълг