- Датата на събитието е уникална за всяка година. През 2025 г. тази дата е 10 май.
Световният ден на прелетните птици е екологична кампания, насочена към повишаване на знанията на хората за прелетните птици, техните местообитания и миграционни пътища. Той има глобален обхват и е ефективен инструмент за повишаване на осведомеността по света относно заплахите, пред които са изправени мигриращите птици, тяхното екологично значение и необходимостта от международно сътрудничество за тяхното опазване.
Първоначално тази международна дата се е чествала през май, а от 2018 г. се провежда два пъти годишно – през втората събота на май и през октомври.
Историческата предпоставка за учредяването на Деня е Международната конвенция за защита на птиците, подписана през 1906 г.
Световният ден на мигриращите птици се провежда под егидата на Конвенцията за мигриращите видове (CMS) и Споразумението за опазване на африканските луразийски мигриращи водолюбиви птици (AEWA). И двете международни споразумения са част от Програмата на ООН за околната среда (UNEP).
Именно Секретариатът на AEWA пое инициативата през 2005 г. да проведе Дни на мигриращите водолюбиви птици, които се проведоха в Африка, Европа и части от Азия. Тъй като това събитие беше добре прието в афро-евразийския регион, беше решено да се разшири обхватът му и да се превърне в ден на паметта, посветен на всички прелетни птици в световен мащаб.
Целта на празника е да привлече общественото внимание към глобалните промени в околната среда, които разрушават екосистемите на местообитанията (зима и лято) на прелетните птици, както и да върне естествените условия, познати на прелетните видове птици за размножаване, миграция и излюпване на яйца. Според Програмата на ООН за околна среда, в световен мащаб един на всеки осем вида птици е застрашен от изчезване.
Многобройните публични събития на Деня, включително фестивали на птиците, образователни и информационни програми, наблюдение на птици с водач и екскурзоводски обиколки, призовават за опазване на местообитанията на мигриращите птици по целия свят . Всяка година те са посветени на определена тема.
Мотото на Деня, „Прелетни птици и хора – заедно през времето“, се стреми да подчертае неразривната връзка между хората и птиците.
Както е известно, от незапомнени времена човекът се е възхищавал на прелетните птици. Човекът наблюдавал птиците по всяко време на годината, записвал промени в местообитанието им и се опитвал да намери приложение за птиците в стопанската си дейност. Доказателства за това се предоставят от множество легенди, разкази и записи, открити в почти всеки населен кът на планетата.
Египетската митология, която изобразява богове с птичи елементи, и паметниците от Наска, открити в Перу, потвърждават силното влияние на прелетните птици върху древните цивилизации. Дори днес има общности, чиито препитание зависи от прелетните птици.
Миграцията на птиците като феномен е и ключов индикатор за биоразнообразието, здравето на екосистемите и изменението на климата. Дейностите на прелетните птици спомагат за поддържането на баланса на екосистемата като цяло – например, някои растения се опрашват от тези птици.
Около 1800 от 11 000 вида птици в света прелитат огромни разстояния всяка година. По пътя ги очакват много опасности. Милиони морски, сладководни и сухоземни птици умират поради пластмасови отпадъци. Загубата на местообитания поради промени в селското стопанство и глобалното затопляне, както и засиленото бракониерство, водят до намаляване на популациите на мигриращите птици. По миграционния им маршрут има много държави, така че проблемите могат да бъдат решени само заедно.