Традицията да се отбелязва Световният ден на мотоциклета се появява на 22 юли 1992 г., когато ентусиасти в няколко страни едновременно, оставяйки колите си в гаражи, отиват на работа с мотоциклети и скутери. Първоначално денят се нарича Ride to Work Day, което може да се преведе от английски като „Да работиш на мотоциклет“, и едва по-късно постепенно се превръща в Ден на мотоциклета.

В средата на 90-те години, според резултатите от доброволно преброяване, в акцията са участвали над 5 хиляди души.

През 1997 г. е открит официалният уебсайт на Световния ден на мотоциклета (ridetowork.org), който служи като основна платформа, където ентусиастите на мотоциклетите общуват, обменят мнения и опит от управлението на „стоманени коне“ и, разбира се, се подготвят за ежегодното събитие.
До 2000 г. събитията се провеждаха неофициално: всичко, което трябваше да направите, беше да си запишете дата на специален уебсайт и да се уговорите с хора със сходни интереси там. По-късно се появи организация с нестопанска цел, наречена Ride To Work Inc., която предоставя правна и техническа подкрепа на мотоциклетисти в САЩ и Европа. Тази организация има офиси в Русия, Канада, Мексико, Еквадор, Пуерто Рико, Израел и Филипините.

Интересно е, че до 2008 г. датата на Деня се е смятала за третата сряда на юли, но след това Денят на мотоциклета е преместен на третия понеделник на юни. Датата е променена, за да се изберат най-благоприятните климатични условия за мотоциклетистите по целия свят. Което от своя страна позволява на най-голям брой мотоциклетисти да участват в събитието. А от 2024 г. е решено празникът да се чества във втория вторник на юни .
Организаторите казват, че основната цел на кампанията е да се заявят правата на мотоциклетистите, без да се нарушават правата на другите участници в движението. Мотоциклетистите са доста успешни в това. В тяхна полза например е фактът, че мотоциклетите намаляват риска от задръствания, не изискват много място за паркиране и консумират малко гориво, което има положителен ефект върху околната среда.

И не е тайна, че в съвременните мегаполиси с техните задръствания, мотоциклетите и скутерите са много полезни, а за някои дори са „работен инструмент“ (например за доставчиците). А за някои мотоциклетите са начин на живот.

Нека си припомним, че първият мотоциклет е патентован от немския изобретател Готлиб Даймлер през 1885 г., а предшественикът на „моторния кон“ е велосипед. Но мотоциклетите не са пуснати в масово производство по това време. Вместо това компаниите са продавали двигатели, които са били предлагани за монтаж на велосипеди. Първият фабричен мотоциклет за продажба е произведен от компанията Hildebrand & Wolfmüller в края на 19 век. Той става и първият мотоциклет, донесен в Русия. Още тогава се е смятало, че това е реален начин градовете да се избавят от хиляди конски карети, които заемат много място, а след животните е необходимо да се почиства.