Какво е общото между понятия като тирамису, грил, пудинг, чак-чак, чийзкейк, еклер, марципан, шарлота, щрудел, сладолед, както и датите 12 ноември и 1 февруари? За повечето веднага става очевидно, че този списък може да продължи много дълго време. Всички те са разновидности на популярни десерти – ястия, сервирани след основното хранене, за да създадат приятно вкусово усещане.

Някои хора ще се изненадат да не видят любимия си десерт сред изброените продукти, което само потвърждава разнообразието от десертни ястия. Но какво свързва датите 12 ноември и 1 февруари на този фон , ще се опитаме да разберем малко по-късно.

Десертите присъстват в почти всички кухни на света, имат своя история, появата на някои дори е заобиколена от легенди, а други са свързани с имената на известни исторически личности.

Популярността на вкусните ястия, наречени десерти, стигна до там, че сред неофициалните празници започнаха да се появяват дни, посветени на един или друг десерт – например Ден на тортата , Ден на нутелата , Ден на ескимото , Ден на морковената торта , Ден на сладкиша , Ден на шоколада , и т.н.

И накрая, има Международен ден на десерта , който обединява всички тези празници . Освен това е неофициален и се разпространява основно чрез фенове и интернет. Вярно е, че все още няма консенсус сред любителите на сладкото кога да празнуват този празник. Някои хора препоръчват среща с него на 12 ноември, други на 1 февруари.

Появата на втората дата очевидно е свързана с невероятната популярност на кейк поп десерта, създаден в САЩ с участието на блогъра и сладкар Анджи Дъдли и получил широко разпространение и признание през 2008 г. Кейк поп е малка, плътна топка от пандишпан, покрита с глазура. Малко по-късно Анджи Дъдли публикува книга „Cake Pops: съвети, съвети и рецепти“ и започва да дава майсторски класове. Само година по-късно, на 1 февруари, се чества рожденият ден на кейк попа, а по-късно празникът е наречен Международен ден на десерта.

Може би след известно време датата ще бъде окончателно определена, но за тези, които не могат да се откажат от удоволствието да се насладят на любимия си десерт, точната дата на празника не е толкова важна.

Струва си да се отбележи, че десертът не винаги е сладко ястие (понякога сиренето или хайверът действат в това качество), така че не може да се каже недвусмислено, че десертът е резерват само за тези, които обичат сладко. Между другото, диетолози и лекари ни напомнят за нормите на консумация на сладкиши, за да избегнем здравословни проблеми, както и че десертите са не само вкусни, но и полезни.

Честването на Международния ден на десерта включва различни варианти на сценарий, в зависимост само от личните предпочитания, свободното време и въображението. Това може да бъде фестивал, флашмоб, изложба или състезание, където участниците представят свой собствен десерт на гостите и опитват десертните творения на други участници. Социалните мрежи също могат да се превърнат в платформа за провеждане на състезания, където можете да оцените оригиналността на дизайна на представеното ястие, да обсъдите рецепти и просто да разговаряте за любимите си десерти.

Или можете просто да посетите сладкарница и да купите любимото си лакомство или, напротив, да опитате нещо ново; четете приказки за сладкиши на децата или научете историята на любимия им десерт от книги или интернет… Основното трябва да остане, че този празник няма да се ограничи само до празнуването на едно, макар и много любимо ястие, а ще ни позволи вижте многообразието на творческата мисъл на сладкарите и готвачите!