• На 1 декември се отбелязва Денят на невролога – неофициален професионален ден за лекари, специалисти, учени, чиято работа е насочена към профилактика и лечение на заболявания на централната и периферната нервна система на човека.

Неврологията заема специално място сред медицинските специалности и това се дължи на факта, че човешката нервна система участва във всички жизнени процеси. Не е тайна, че редица човешки заболявания могат да бъдат причинени от неврологични причини. Нарушенията във функционирането на централната и периферната нервна система могат да доведат до неправилно функциониране на много органи и увреждане на физическите функции. Диагнозата, идентифицирането и лечението на такива разстройства се превръща в основна грижа на невролозите (или невропатолозите).

Функциите на невролозите често се бъркат с функциите на лекарите, участващи в профилактиката и лечението на психични разстройства (психиатрите). Функциите и задачите на тези специалисти са различни. Въпреки това, връзката на неврологичните разстройства с всички системи на човешкото тяло може да доведе до съвместна работа на невролог и психиатър.

Историята на неврологията води началото си от трудовете на древни учени. Постепенно от описанието на симптомите на неврологичните заболявания древните изследователи започват да преминават към описание на методи за тяхната диагностика и лечение. Сред имената на такива учени неизменно се споменават Хипократ и Ибн Сина.

Интензивното развитие на неврологията настъпва през 19 век. Тогава започва изучаването на нервните клетки и влакна, както и принципите на действие на нервните импулси. Направени са описания на пътищата на главния и гръбначния мозък. През 1860 г. близо до Париж е открито първото неврологично отделение, ръководено от Жан-Мартен Шарко . През следващото десетилетие изпод перото му ще излезе цял курс от лекции и книга за нервните разстройства и болести.

Развитието на руската неврология е свързано с имената на учени и лекари като А.Я. Кожевников, И.П. Павлов , В.К. Рот, С.С. Корсаков, Г.И. Росолимо, В.М. Бехтерев и др. Например, Кожевников се смята за основател на руската школа по неврология. Благодарение на него в Русия се появи първата в света неврологична клиника, създадено е Московското дружество на невропатологите и психиатрите, започва да се издава списанието по невропатология и психиатрия. Кожевников става автор на първия учебник в Русия за студенти по неврологични заболявания и психиатрия.

Развитието на неврологията продължава и в наше време. Появяват се нови лекарства, методи на лечение, ново диагностично и терапевтично медицинско оборудване и най-важното – продължават изследванията на самата човешка нервна система.

Заедно с невролози (невропатолози), работещи в клиники и болници, празникът се отбелязва от учените медици, както и преподавателите от медицинските училища, работещи и преподаващи по специалността неврология.

В отделни клиники, болнични отделения и университети, където празнуването на Деня на невролога се превръща в устойчива традиция, този ден се отбелязва с тържествени събития, награждаване на служителите, както и научни симпозиуми, семинари за обмяна на опит и запознаване с новите медицински постижения в областта на неврологията. На тези събития със сигурност се обсъжда проблемът за значителното подмладяване на неврологичните разстройства и заболявания. Това е свързано с промени в ритъма на живот (особено в градовете), влошаване на екологичната ситуация, нарушаване на диетата и други фактори.

Говорейки за превенция, невролозите препоръчват да пазите нервната си система, да се грижите за нея, да се опитвате да водите здравословен начин на живот, да се откажете от лошите навици, да прекарвате повече време на открито, да се разхождате, да ядете здравословна разнообразна храна, да спортувате и да умерена физическа активност. Невролозите, както и други лекари, напомнят, че предотвратяването на заболяването е по-лесно и по-правилно, отколкото лечението му.