Чух гласа на протестиращите за антикорупционния закон

0
129


Украинският президент Володимир Зеленски посочи в публикувано днес изявление, че е „чул гласа“ на протестиращите, които се противопоставят на закона, отменящ независимостта на службите за борба с корупцията, и е отговорил с нов закон, предаде Франс прес и БТА.

„Напълно нормално е хората да реагират, когато не искат нещо или когато не им харесва“, каза вчера украинският президент по време на среща с журналисти, в която участваше и АФП, и добави, че е „много важно да изслушваме хората и да отговорим по подходящ начин“.

„Хората поискаха промени. Ние отговорихме“, допълни Зеленски, като призна, че вероятно е бил необходим диалог преди приемането на закона за антикорупционните служби.

Този първи текст на закона, гласуван от парламента в сряда и обнародван от Зеленски в същия ден, предвиждаше Националното антикорупционно бюро (НАБУ) и Специализираната антикорупционна прокуратура (САП) – двете основни служби за борба с корупцията в Украйна, да бъдат поставени под контрола на главния прокурор, който от своя страна е подчинен на президента. Тази мярка на практика премахваше тяхната независимост, посочва АФП.

Този закон предизвика бурна реакция в гражданското общество и първите мащабни улични протести в Киев от началото на руската инвазия през 2022 г. Той също така предизвика остра критика от страна на Европейския съюз, към който Украйна се стреми да се присъедини.

Предвид противоречията Зеленски първоначално се опита да защити закона, като обвини засегнатите структури в неефективност и в това, че са под „руско влияние“. В крайна сметка вчера той обяви, че ще предложи нов законопроект, за да гарантира отново тяхната „независимост“.

Новият законопроект трябва да бъде гласуван от парламента и ще бъде разгледан от депутатите следващия четвъртък. Той беше приветстван от НАБУ – службата, отговаряща за разследването на корупцията в страната.

От създаването си през 2015 г. тази служба разкрива големи случаи на корупция в Украйна, включително в армията и правителството. Малко от тях обаче са довели до осъдителни присъди.

Протестиращите срещу закона, интервюирани снощи от АФП, изразиха предпазлив оптимизъм по отношение на отстъпката на Зеленски.

„Сега ще бъдем много бдителни и ще следим ситуацията“, заяви Станислав Тесленко, който се надява, че правителството „ще поправи тази ужасна грешка“.

Зеленски увери, че ситуацията около НАБУ и САП няма да повлияе на преговорите за присъединяването на страната към ЕС. Той заяви, че в разговорите си с европейските партньори се е ангажирал да намери решение. По думите му, партньорите разбират, че това са вътрешни въпроси.

Украинският президент направи тези коментари вчера по време на разговор с журналисти, съобщава кореспондент на Укринформ.

„Ние сме част от същата инфраструктура като Европа, искаме да бъдем част от Европа. Никой не иска да поема ненужни рискове. Уверих всички наши партньори – тези, с които разговарях за войната, за (преговорите в) Турция. Днес, например, обсъждаме Рамщайн и много други въпроси. Що се отнася до НАБУ и САП, казах им, че ще намеря изход. Ще предложа решение, основано на нуждите на антикорупционните служители и волята на обществото“, обясни Зеленски.

Той отбеляза също, че дезинформацията вече се използва за манипулиране на общественото мнение по въпроса за интеграцията в ЕС. В частност, украинският президент подчерта, че напоследък не е разговарял с председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

„Не съм разговарял с Урсула фон дер Лайен през последните няколко дни. Всичко, което е писано по този повод, всичко, което тя уж ми е казала – това е фалшива информация. Не сме разговаряли“, поясни Зеленски.

Въпреки това той потвърди, че е разговарял с британския премиер Киър Стармър.

„Например на 24 юли разговарях със Стармър, министър-председателя на Обединеното кралство. И той каза: „Ако имате нужда, всички ще ви подкрепим; напълно разбираме, че имате вътрешни проблеми. Подкрепата ни няма да намалее. Всички разбираме всичко“, заключи Зеленски.





Източник 24часа