„Много се надявам, когато разгърнете тази книга, да я приемете със снизхождение към критиките, насочени към алчността и стремежа винаги да се казва истината, както и към критичния тон към някои формулировки от по-ранната практика на Конституционния съд,“ заяви чл.-кор. проф. Атанас Семов при представянето на своята нова книга „Конституцията и Европейският съюз Том 1. ЕС в практиката на Конституционния съд в първите 30 години (1991–2021)“. Събитието се състоя в Конферентната зала на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, книгата е публикувана от Университетско издателство „Св.Климент Охридски“.
Проф. Семов допълни, че основният фокус на изследването му е да се изгради стабилна правна основа, в която всяко ново дело, свързано с правото на европейските закони, да се вписва и използва в бъдеще.
Книгата е първата част от широката научна поредица на проф. Семов, която разглежда не само развитието на българската конституционна юриспруденция в контекста на правото на Европейския съюз, но и практиките от други европейски държави.
Събитието беше открито от академик Иван Гранитски, който подчерта дългогодишната отдаденост на проф. Семов към темата за Европейския съюз. Гранитски отбеляза, че новата книга разглежда една от основните слабости на българската правна система – взаимодействието на Конституционния съд с правото на ЕС.
„Днес ни е поканил за поредната му книга, която е свързана с една от слабостите му – за Европейския съюз и практиката на Конституционния съд в България,“ каза Гранитски.
На представянето присъстваха бяха председателят на Народното събрание Наталия Киселова, деканът на Юридическия факултет проф. Данаил Вълчев, д-р Павлина Панова, чл.-кор. проф. Борис Велчев, преподавателят Дамяна Синкова и други представители на академичната и юридическата общност.
Наталия Киселова поздрави проф. Семов за усилията, вложени в изследването, и изрази надежда, че научните му трудове ще водят към възстановяване на основните правни принципи и ще помогнат за преосмисляне на правото като цяло. Разчитам да се върнем към професионализма в правото и той да се възстанови в българската публична сфера, каза председателят на Народното събрание Наталия Киселова
„Това не е просто сборник с практики, а задълбочен научен анализ с ясна симбиоза между Конституцията и правото на ЕС, но е и особено ценен за юристи, преподаватели, студенти и правоприлагащи органи,“ добави д-р Павлина Панова. Тя подчерта влиянието, което работата на проф. Семов ще има за разбирането на сложната динамика между националното и европейското право.
Чл.-кор. проф. Борис Велчев също изрази високо мнение за книгата, като я определи като достъпна и коректна. Той отбеляза, че тя демонстрира уважение към различните правни гледни точки и осветлява недостатъците на документите, свързани с делата в Конституционния съд, включително решенията и правните становища.
Проф. Мариана Карагьозова-Финкова подчерта, че книгата на проф. Семов е част от усилията на европейската научна общност да се изгражда конституционна архитектура на ЕС, основана на суверенни държави и зачитане на националната конституционна идентичност.