Цените на храните по света са се повишили през октомври и са достигнали 18-месечен връх, съобщи Организацията по прехраната към ООН (ФАО), цитирана от световните агенции.
Индексът на организацията, който следи месечните промени на международните цени на кошница от продукти, се покачи до 127,4 пункта, или с 2 пункта повече от септември.
Това е най-високата му стойност от април 2023 г., но все пак е с 20,5 на сто под рекордното ниво от 160,2 пункта, достигнато през март 2022 г. след началото на руската инвазия в Украйна.
Спрямо октомври 2023 г. индексът бележи ръст от 5,5 на сто, пише БТА.
Най-сериозен „принос“ за ръста на индекса имат растителните масла – палмово, слънчогледово, соево и рапично, поскъпнали със 7,3 на сто през октомври и достигнали двугодишен връх заради ниското производство. Цената на палмовото масло расте за пети пореден месец заради очакван по-слаб добив.
Цените на захарта се увеличават с 2,6 на сто, на млечните продукти – с 2,5 на сто, а на зърнените храни – с 0,8 на сто. Зърното поскъпва заради неблагоприятните метеорологични условия в северното полукълбо, проблемите с доставките през Черно море и повторно въвеждане на неофициален ценови праг в Русия.
Млечните продукти поскъпват заради силно търсене и ограничения в доставките, посочва ФАО. Най-сериозно се покачва цената на сиренето.
Единствено цената на месото спада – с 0,3 на сто спрямо предходния месец. Но докато пилешкото поевтинява, говеждото поскъпва заради засилено търсене.