ФУТБОЛНА ПАНОРАМА: СЕПТЕМВРИ (ТЕРВЕЛ) ВКАРА ЧЕТИРИ ГОЛА НА РУСЕНСКИТЕ „ЖЕЛЕЗНИЧАРИ”; РЕДОВНИЯТ СЕЗОН В ПЪРВА ЛИГА ПРИКЛЮЧИ С РАДОСТ ЗА „БОЛЯРИТЕ”; МЕСИ ОМАГЬОСА СЕВИЛЯ, БАРСА ВЕЧЕ ВИЖДА ТИТЛАТА ; ЛЕО: ТАКОВА НЕЩО НЕ МИ СЕ БЕШЕ СЛУЧВАЛО; ПАРИ СЕН ЖЕРМЕН ПОВЕДЕ С 20 ТОЧКИ ВЪВ ФРАНЦИЯ; УЕЙН РУУНИ СЕ РАЗВИХРИ В САЩ; ПАТО Е СВОБОДЕН АГЕНТ, МОЖЕ ДА СЕ ВЪРНЕ В МИЛАН; КЛОП: НЯМА ДА ХАРЧИМ МНОГО ПАРИ ТОВА ЛЯТО

0
1239

СЕПТЕМВРИ (ТЕРВЕЛ) ВКАРА ЧЕТИРИ ГОЛА НА РУСЕНСКИТЕ „ЖЕЛЕЗНИЧАРИ”

Продължава успешното представяне на Септември (Тервел) в Североизточната трета лига. В мач от 19-ия кръг момчетата на Валентин Пейчев победиха на свой терен коравия тим на Локомотив (Русе) с 4:2 и с успеха се утвърдиха в първата шестица.

Тервелчани започнаха добре срещата и с попадение на Пламен Панайотов откриха головата си сметка. Малко след това гостите се възползваха от грешки в отбраната на домакините и обърнаха резултата  – 1:2. Играчите на Септември е хвърлиха в атака и Симеон Митев вкара за 2:2. При този резултат завърши първото полувреме. След почивката домакините бяха по-добрият отбор на терена, вкараха два гола и заслужено стигнаха до победата. Третия гол отбеляза бившият играч на Добруджа Явор Колев, а името си сред голмайсторите записа и Танер Юсню.

В следващия кръг отборът на  Септември (Тервел) ще гостува на Светкавица (Търговище). Мачът е в събота от 15:00 часа.

23 март 2019 г., събота, 15:00 ч.

Светкавица (Търговище) – Септември 98 (Тервел)

Спартак 1918 (Варна) – Хитрино (Хитрино)

24 март 2019 г., неделя, 15:00 ч.

Локомотив (Русе) – Ботев (Нови пазар)

Волов (Шумен) – Бенковски (Бяла, обл. Русе)

Устрем Д (Дончево) – Тополи 2010 (Тополи)

Суворово 1 (Суворово) – Калиакра (Каварна)

Кубрат 2016 (Кубрат) – почива

РЕДОВНИЯТ СЕЗОН В ПЪРВА ЛИГА ПРИКЛЮЧИ С РАДОСТ ЗА „БОЛЯРИТЕ”

Редовният сезон в Първа професионална лига приключи. В последния мач преди разделянето на шампионата на първа шестица и втора осмица Етър победи с 1:0 Славия на стадиона в столичния квартал “Овча купел”. Единственото попадение в срещата бе дело на Даниел Младенов, който се възползва от грешка на вратаря на домакините Антонис Стергиакис в средата на първата част.

Срещата бе историческа за “белите”, тъй като за първи път домът на тима бе огрят от осветлението, което бе инсталирано тази пролет. По този случай ръководството пусна билети по един лев, което привлече доста сериозно количество фенове на тима и трибуните на Сектор “А” бяха до голяма степен напълнени.

Първото опасно положение бе пред вратата на гостите. В деветата минута Славчо Шоколаров стреля силно, но Христо Иванов спаси удара му. Последваха равностойни минути, но в 35-ата гостите издебнаха момента да открият резултата. При едно центриране отдясно на Велко Батрович вратарят Антонис Стергиакис не се намеси добре и предостави топката на Даниел Младенов, който без да се бави, я прати в опразнената врата. В края на първата част стражът на “болярите” спаси много опасен удар от пряк свободен удар на Димитър Велковски.

След почивката домакините бяха значително по-активният тим на терена, но рядко стигаха до чисти положения пред вратата на Иванов. Когато пък се стигаше до удари, стражът бе на ниво и показа сигурност под рамката на вратата си.

Така Славия приключва на девето място в крайното класиране на редовния сезон. “Белите” са с актив от 33 точки и във втората осмица ще играят с тимовете на Локомотив (Пловдив), Септември и Дунав. Етър е на седма позиция с 40 точки и ще играе срещу Ботев (Враца), Витоша и Верея в борбата за Европа.

МЕСИ ОМАГЬОСА СЕВИЛЯ, БАРСА ВЕЧЕ ВИЖДА ТИТЛАТА

Шампионът на Испания Барселона направи нова голяма крачка към защита на короната си след атрактивна победа с 4:1 при гостуването си на Бетис в мач от 28-ия кръг на Ла Лига. Лионел Меси реализира хеттрик с великолепни попадения в 18-ата, 45-ата и 85-ата минути. Луис Суарес също добави гол в 63-ата. За домакините точен беше Лорен Морон в 82-ата. С успеха каталунците вече имат преднина от десет точки пред втория Атлетико (Мадрид) и 12 пред Реал (Мадрид) десет кръга преди финала на първенството.

В петата минута бившият играч на Барса Кристиан Тейо получи далечен извеждащ пас, овладя топката, но не намери начин да шутира опасно, притиснат от Сержи Роберто. В 13-ата минута севилският тим създаде чудесна голова възможност: Андрес Гуардадо се сдоби с висока топка в наказателното поле и моментално я насочи по въздух успоредно на голлинията, а Хесе не намери кълбото по най-добрия начин от перфектна позиция от около шест метра. В 18-ата минута геният на Лео Меси се прояви при статично положение. Ла Пулга реализира бижу от 20 метра, завъртайки топката в горния ъгъл, пазен от вратаря Пау Лопес – 0:1. В 26-ата “зелено-белите” отговориха с нов чудесен шанс пред Тер Стеген. Тейо направи хубав рейд отляво, справи се със Сержи Роберто и пусна успоредна топка на далечната греда. Хоакин беше изпреварен и не се стигна до удар, като каталунците имаха и късмет с рикошет. Две минути по-късно отбраната на “лос кулес” отново се справи някак с много опасно центриране отляво към втората греда. В 33-ата изключително активният Тейо отново разкъса защитния вал на “синьо-червения” съперник. Жерард Пике беше на земята, а номер 11 опита да стреля от малък ъгъл – Тер Стеген изби. При добавката Хесе отправи остър диагонален удар, при който топката премина леко встрани. В 40-ата гостите от “Камп Ноу” сътвориха образцово нападение с няколко докосвания. Севилци се бяха изнесли напред, пресирайки високо. В добавеното време на първото полувреме домакините се пропукаха през центъра. Луис Суарес се устреми напред, имаше възможност за пас надясно в наказателното поле към Иван Ракитич, но предпочете подаване при по-малък коридор. Той чукна атрактивно с пета, извеждайки Меси, който беше гонен от трима, но стигна първи до топката и нямаше проблем да отбележи от 12 метра – 0:2.

Втората част продължи да радва зрителите с динамичен и интригуващ футбол. В 63-ата минута Луис Суарес отбеляза чудесно попадение. Той взе топката от центъра, напредна, финтира двама, преодоля и шпагат на трети защитник, след което насочи кълбото в десния ъгъл на Пау Лопес от десет метра за 0:3. В 82-ата момчетата на Сетиен реализираха попадение. Жорди Алба не успя да изчисти, резервата Диего Лайнес подаде към Лорен Морон, който отправи техничен удар от 18 метра, при който топката влетя в горния ляв ъгъл на Тер Стеген за 1:3. В 83-ата Артуро Видал отправи прехвърлящ удар от границата на наказателното поле – Пау Лопес изби над гредата. Само две минути по-късно Лео Меси изчисли професорски как трябва да прехвърли стража на домакините. Сякаш на шега Ла Пулга замахна с левачката от 20 метра, копна топката, прехвърли вратаря и с помощта на напречната греда отбеляза, оформяйки своя хеттрик номер 51 в кариерата (колкото има и Кристиано Роналдо). След този гол от трибуните на “Бенито Вийямарин” се чу прословутото скандиране: “Меси, Меси”, с което привържениците на Бетис отдадоха почитта си към футболния гений. В 89-ата минута Луис Суарес получи контузия в глезена и напусна терена. В добавеното време Меси можеше да реализира за четвърти път, но топката намери страничната греда.

ЛЕО: ТАКОВА НЕЩО НЕ МИ СЕ БЕШЕ СЛУЧВАЛО

Неповторимият Лионел Меси беше трогнат от жеста на публиката на Бетис, която започна шумно да скандира името му след четвъртия гол на Барселона. Аржентинецът сътвори шедьоври, като последният му гол остави без дъх дори запалянковците на севилския тим. “Много съм благодарен. Такова нещо не ми се беше случвало. Тук винаги се отнасят много добре с нас, въпреки че сме съперници”, заяви героят броени минути след финалния сигнал. “Победата е много важна. Головете ни позволиха да вземем три точки. Възползвахме се от прекрасна възможност след загубата на Атлетико (Мадрид)”, сподели Ла Пулга. “Нищо не е решено. В Ла Лига зависим от самите себе си. Виждали сме и по-лоши неща. Още има точки в играта и трябва да се борим за тях”, каза още Лео.

ПАРИ СЕН ЖЕРМЕН ПОВЕДЕ С 20 ТОЧКИ ВЪВ ФРАНЦИЯ

Пари Сен Жермен се откъсна на 20 точки пред най-близкия преследвач Лил, след като победи с 3:1 Марсилия във френската класика на “Парк де Пренс”. Парижани събраха 77 точки на върха, докато Лил върви втори с 57. Марсилия е четвърти с 47.

Двубоят беше доста нервен, като на няколко пъти беше прекъсван за консултации с ВАР, а гостите доиграха мача с човек по-малко, тъй като вратарят Стив Манданда беше изгонен за игра с ръка извън наказателното поле. Така ПСЖ продължава отличната си серия срещу Марсилия, като има само една загуба в срещите помежду им от 2011 година насам.

Парижани първи стигнаха до гол след контраатака в 16-ата минута, но попадението на Анхел ди Мария беше отменено заради засада на аржентинския нападател. Все пак парижани стигнаха до откриване на резултата в добавеното време на първата част, когато се разписа Килиан Мбапе след поредната контраатака на домакините. В ролята на асистент влезе Ди Мария, а младият му съотборник успя да прати топката под плонжа на Манданда.

Втората част започна шокиращо за Пари Сен Жермен, след като идентичен на гола на Мбапе отбеляза Валер Жермен. Това се случи в 46-ата минута. Отговорът на столичани не закъсня. В 55-ата минута Ди Мария изведе ПСЖ напред в резултата, като отново игра на ръба на засадата, но този път попадението беше редовно. В 66-ата минута вратарят на гостите Манданда беше изгонен, след като излезе извън наказателното поле, за да пресрещне връхлитащият Ди Мария. Стражът на Марсилия закачи с ръка топката и беше изгонен с червен картон, а реферът отсъди фаул. Едва влезлият в игра вратар Йоан Пеле беше принуден веднага да вади топката от мрежата си, след като Ди Мария отбеляза директен гол от фаул. В края парижани можеха да увеличат аванса си, но Килиан Мбапе пропусна от дузпа, отсъдена за нарушение срещу него. Ако беше вкарал, той можеше да има вече 14 гола през календарната година.

УЕЙН РУУНИ СЕ РАЗВИХРИ В САЩ

Нападателят на Ди Си Юнайтед Уейн Рууни изригна с първи хеттрик в МЛС при разгрома с 5:0 срещу Реал Солт Лейк. Капитанът на тима от Вашингтон направи истинско шоу на стадион “Ауди Фийлд” в срещата от третия кръг, като дори асистира за четвъртия гол. Бившият капитан на Англия и Манчестър Юнайтед отбеляза за пръв път три попадения в един мач от 29 ноември 2017 година, когато стори това с екипа на Евертън срещу Уест Хам. 33-годишната звезда откри головата си сметка за сезона от дузпа в 34-ата минута. 11-метровият наказателен удар беше отсъден с помощта ВАР. Само шест минути по-късно деветката на “черно-червените” удвои с технично прехвърляне на вратаря на гостите. Този път той беше изведен от Хара – бившият играч на Бока Хуниорс се възползва от грешка на Силва в изнасянето на топката, като мигновено изведе Рууни очи в очи с вратаря. Английският нападател оформи своя хеттрик в 65-ата минута, когато засече отблизо подаване на Морено. Така той има вече три гола от три мача през този сезон и общо 15 от 24 мача в МЛС. Интересното е, че всичките му попадения са отбелязани пред собствена публика. В 76-ата минута Рууни центрира майсторски от ъглов удар, а Лукас Родригес с красиво воле изправи на крака над 17 000 фенове по трибуните. За пристигналия от Естудиантес аржентинец това бе първи гол в САЩ. Малко след това при поредната атака на домакините Сегура оформи крайното 5:0. Халфът на Коста Рика също вкара първото си попадения в тази кампания, разписвайки се в 80-ата минута.

Тимът на ДС Юнайтед пък записа втора победа, след като на старта надви с 2:0 шампиона Атланта Юнайтед. Тимът на Рууни има вече седем точки, като все още не е допуснал гол във вратата си. Поражението пък беше първо за гостите, които останаха с 4 точки.

Лос Анжелис Галакси също постигна втора победа през този сезон. Тимът на Златан Ибрахимович надви с 3:2 Минесота, шведът пропусна втора поредна среща за отбора на Гийермо Скелото поради травма.

ПАТО Е СВОБОДЕН АГЕНТ, МОЖЕ ДА СЕ ВЪРНЕ В МИЛАН

Бразилският нападател Алешандре Пато прекрати контракта си с китайския Тянжин Куанин и в момента е свободен агент. 29-годишният Пато игра в Китай от зимата на 2017 г., вкарвайки 36 гола в 60 мача за своя клуб. В Италия вече говорят за завръщане на Пато в Милан. Той изкара при “росонерите” периода от лятото на 2007 до зимата на 2013 г. – 63 гола в 150 мача.

Нападателят е играл още за бразилските Интернасионал, Коринтианс, Сао Пауло, за английския Челси, както и за испанския Виляреал.

КЛОП: НЯМА ДА ХАРЧИМ МНОГО ПАРИ ТОВА ЛЯТО

Мениджърът на Ливърпул Юрген Клоп разкри, че клубът не възнамерява да харчи големи суми пари за нови играчи в предстоящия летен трансферен прозорец. Както е известно, през цялата 2018 г. мърсисайдци платиха 242 млн. паунда, за да привлекат Наби Кейта, Фабиньо, Джердан Шакири, Алисон и Вирджил ван Дайк. Въпреки това наставникът е убеден, че при силата и потенциала на настоящия му състав няма да има нужда от нова подобна инвестиция в летни попълнения. “Със сигурност няма да е необходимо да стигаме до такива нива. Не искам да говоря за това какво точно ще направим, но не смятам, че в момента това е тим, за който да се налага да харчим много пари. Най-доброто, което може да се случи, е да съберем група играчи, да се опитаме да развием всички  тях и след това да останат заедно за известно време. Може би това беше главният проблем на Ливърпул за последното десетилетие. Когато имаха добър състав, след един сезон се разпръскваха из целия свят. Това със сигурност няма да се случи тази година”, категоричен е Клоп.