ФУТБОЛНА ПАНОРАМА: „ЖЪЛТО-ЗЕЛЕНИТЕ” ЗАПАЗИХА ШАНСОВЕТЕ СИ ЗА ОЦЕЛЯВАНЕ; СПАРТАК ВКАРА ШЕСТ ГОЛА В ДОНЧЕВО; БОТЕВ (ПЛОВДИВ) ПОБЕДИ ЦСКА-СОФИЯ ЗА КУПАТА; ТОТНЪМ ПОГРЕБА МЕЧТАТА НА МАН СИТИ В ИНФАРКТЕН ТРИЛЪР НА “ЕТИХАД”; ЛИВЪРПУЛ ВКАРА ЧЕТИРИ ГОЛА И ЩЕ ИГРАЕ С БАРСЕЛОНА НА ПОЛУФИНАЛИТЕ

0
1402

„ЖЪЛТО-ЗЕЛЕНИТЕ” ЗАПАЗИХА ШАНСОВЕТЕ СИ ЗА ОЦЕЛЯВАНЕ

Отборът на Добруджа победи Ботев (Гълъбово) на стадион „Дружба” с 1:0 и така записа третата си победа във Втора лига. Двубоят е от 27-ия кръг и бе изтеглен заради заетостта на стадиона в Добрич около Европейското първенство за девойки през месец май. В герой на мача се превърна Кристиян Петков, който влезе като резерва и отбеляза  единствения гол.

От самото начало „жълто-зелените” показаха, че ще гонят победата. Те играеха повече с топката, но грешаха в завършващата фаза на атаката. В 29-ата минута Етиен Кабобола бе изведен от Михаил Венков на стрелкова позиция, но не успя да преодолее стража на гостите. За началото на второто полувреме на терена се появи един от малкото добруджанци, останали в отбора – Кристиян Петков. Именно той донесе трите точки на своя тим след удар от около 25 метра в 59-ата минута. До края на срещата домакините не позволиха на съперника да достигне до голова ситуация и заслужено спечелиха победата.

След този успех Добруджа остава на последното място с 18 точки, колкото има и отборът на Пирин (Благоевград). Зоната на спасението вече е на 4 точки, а тава означава, че шансове за оцеляване сред професионалистите все още има. Следващата стъпка към спасението момчетата на Радослав Георгиев трябва да направят в неделя, когато на стадион „Дружба” ще гостува тимът на Поморие, треньор на който е добричлията Радослав Боянов.

* ВТОРА ПРОФЕСИОНАЛНА ЛИГА

ПРОГРАМА – XXV КРЪГ

20 април 2019 г., събота, 17:00 ч.

във Варна, ст. “Младост”:

Черноморец (Балчик) – Кариана (Ерден)

Локомотив 1929 (София) – Струмска слава (Радомир)

Локомотив (Горна Оряховица) – Литекс (Ловеч)

Несебър (Несебър) – Пирин (Благоевград)

21 април 2019 г., неделя, 17:00 ч.

Добруджа 1919 (Добрич) – Поморие (Поморие)

Лудогорец II (Разград) – Арда 1924 (Кърджали)

22 април 2019 г., понеделник, 17:00 ч.

Царско село (София) – ЦСКА 1948 (София) – пряко по Диема спорт

22 април 2019 г., понеделник, 19:00 ч.

Монтана 1921 (Монтана) – Ботев (Гълъбово)

СПАРТАК ВКАРА ШЕСТ ГОЛА В ДОНЧЕВО

Варненският Спартак се наложи с 6:0 над Устрем (Дончево) при гостуването си от 24-ия кръг на Североизточната трета група. Румен Николов, който преди Нова година носеше екипа на Добруджа, откри резултата в 24-ата минута, а Стефан Иванов направи 0:2 в 30-ата, като при тази разлика двата тима се оттеглиха на полувреме.

В 51-ата минута друг футболист, привлечен от Добруджа – Беадир Беадиров,  се разписа за варненския тим, Румен Николов отбеляза втория си гол в 57-ата минута, Мирослав Георгиев бе точен в 63-ата, а в 84-ата Беадиров оформи крайния резултат.

Спартак 1918 (Варна) – Волов (Шумен)

Суворово 1 (Суворово) – Локомотив (Русе)

Калиакра (Каварна) – Търговище (Търговище)

Хитрино (Хитрино) – Кубрат 2016 (Кубрат)

Тополи 2010 (Тополи) – Септември 98 (Тервел)

Бенковски (Бяла) – Ботев (Нови пазар)

Устрем Д (Дончево) – почива

БОТЕВ (ПЛОВДИВ) ПОБЕДИ ЦСКА-СОФИЯ ЗА КУПАТА

Ботев (Пловдив) спечели с драматичното 3:2 първия полуфинален сблъсък от турнира за Купата на България срещу ЦСКА-София на стадиона в “Коматево”.

Първата голова ситуация бе за ЦСКА-София. Терзиев сбърка при опит да подаде на свой съотборник, Али Соу пресече паса, излезе очи в очи с Кайзер и копна топката над стража, но не уцели вратата. В 14-ата минута Ботев откри резултата. Лазар Марин проби отляво, нахлу в наказателното поле и стреля, но Чорбаджийски блокира неговия шут. Левият бек на „канарчетата” обаче отново овладя топката, побутна я, Чорбаджийски не прецени влизането си и изрита своя опонент в коляното, заради което реферът посочи бялата точка. Зад топката застана Тодор Неделев, който вкара в горния десен ъгъл за 1:0. В 21-ата минута Балтанов фаулира Малинов пред наказателното поле на домакините, потърпевшият стреля опасно от фаула, но малко над напречната греда. И когато „червените” изнесоха играта в по-предни позиции, се стигна до 26-ата минута, в която Ботев вкара втори гол. Перейра влезе твърдо на Бикел и първо му изби топката, подавайки я на Неделев, а след това нацели и краката на халфа. Йорданов прецени да не отсъжда нарушение около центъра на терена, макар че имаше основание да го направи. Последва контраатака и пас на Неделев към непокрития Антонио Вутов. Нападателят на „канарчетата” елиминира с един финт Чорбаджийски и Черниаускас, след което без проблем вкара в празната врата за 2:0. В 32-ата минута ЦСКА-София върна едно попадение след точно изпълнена дузпа от Али Соу, който вкара с безпощаден шут в горния ляв ъгъл на домакинската врата. В тази ситуация Перейра се хвърли на шпагат да блокира центриране на Енрике отляво. Топката се отби в лявото рамо на защитника, след което отскочи и докосна дясната му ръка. Йорданов прецени, че това е достатъчно да посочи бялата точка, отсъждайки спорна дузпа.

В 53-ата минута гостите останаха с 10 човека след втори жълт и респективно червен картон на Бикел. Халфът не видя Тонев, който го изпревари за една топка пред наказателното поле на „червените” и го изрита, за което бе изгонен. В 61-ата минута ЦСКА-София като по чудо не изравни. Али Соу засече центриране отдясно с глава, но ударът му от два метра срещна напречната греда. Натискът на „червените” даде резултат в 69-ата минута, когато Рубен Пинто вкара след топовен шут от фаул. Той бе отсъден на границата на наказателното поле, когато Малинов бе блъснат в гръб от Терзиев. Изравнителното попадение стресна пловдивчани и постепенно те взеха инициативата. В 84-ата минута Ботев отново излезе напред. Доре разигра отлично с Тодор Неделев, след което халфът елиминира с брилянтен пас цялата отбрана на „червените”, извеждайки нападателя очи в очи с Черниаускас, и Доре не сгреши – 3:2 за Ботев. В 88-ата минута „канарчетата” като по чудо не вкараха четвърти гол. Филипов изведе брилянтно с пета Неделев сам срещу вратаря. Звездата на Ботев стреля по земя, но Черниаускас изби, а Доре бе изпреварен от бранител на гостите на метър пред празната врата. Топката обаче отново попадна у Неделев, който пусна към Добрев и той вкара, но голът правилно бе отменен, тъй като головият пас дойде, след като топката бе напуснала игралното поле.

ТОТНЪМ ПОГРЕБА МЕЧТАТА НА МАН СИТИ В ИНФАРКТЕН ТРИЛЪР НА “ЕТИХАД”

Тотнъм се класира по изключително драматичен начин на полуфинал в Шампионската лига, след като елиминира Манчестър Сити в изцяло английския четвъртфинал. “Шпорите” продължават напред след победа с 1:0 на “Уембли” преди седмица и загуба с 3:4 в спиращ дъха трилър на “Етихад”. Съперник на лондончани ще бъде холандският Аякс, отстранил Ювентус.

Реваншът между Манчестър Сити и Тотнъм предложи зрелище от най-висока класа от първата до последната минута. Началото на головата фиеста даде Рахийм Стърлинг, който откри за Манчестър Сити в четвъртата минута, след като беше намерен отдясно на наказателното поле от Кевин де Бройне, и заличи аванса на “шпорите” от първия мач. Радостта обаче беше кратка. Явно успокоена от ранния гол, защитата на “гражданите” подцени подаване към Сон в 7-ата минута. Кореецът се озова на метър от границата на наказателното поле и шутира. Едерсон успя да стигне топката, но не и да я спре да влезе във вратата. Само три минути по-късно Сон нанесе своя втори удар. Звездата на “шпорите” получи подаване на ръба на наказателното поле, дошло от Кристиан Ериксен. Кореецът нанесе техничен удар и прати топката в горния десен ъгъл. Само 60 секунди след това Серхио Агуеро отигра към Бернардо Силва. Той шутира от близка дистанция, топката рикошира в краката на Дани Роуз и мина покрай безпомощния Юго Лорис за 2:2. Трилърът продължи с ново попадение в 21-ата минута. Рахийм Стърлинг отново записа името си сред голмайсторите, след като бе изведен очи в очи срещу Лорис и хладнокръвно прати топката във вратата. След този гол играта се поуспокои, а мениджърът на Тотнъм Маурисио Почетино прибегна до първата си смяна, като пусна в игра Фернандо Йоренте на мястото на Муса Сисоко, който получи травма. В 41-ата минута “гражданите” организираха поредната си силна атака, но Давид Силва беше спрян от защитата. В ответната атака Сон стреля опасно с левия крак, но топката мина край гредата.

Второто полувреме не разочарова, като още от началото му “гражданите” се хвърлиха в яростни атаки. Първата възможност дойде пред Де Бройне, който стреля опасно от пряк свободен удар, но топката мина над вратата. В 51-ата минута Роуз успя да спаси вратата на Тотнъм от гол след едно разбъркване, завършило с добавка на Бернардо Силва, след като преди това Лори беше изчистил удар на Стърлинг. Четири минути по-късно мощен удар на Де Бройне беше спасен от Лорис. Гостите реагираха, като създадоха на свой ред две опасности пред Едерсон. Така се стигна до 59-ата минута, когато Серхио Агуеро се реваншира за пропуска си от дузпа в първия мач, след като се разписа от малък ъгъл за 4:2. Това означаваше, че Сити продължава напред. “Шпорите” тръгнаха в атака. В 73-ата минута след ъглов удар топката се удари в рамото на Йоренте и влезе във вратата. Попадението беше признато едва след намесата на ВАР, тъй като имаше съмнение за игра с ръка. В 85-ата минута Сити беше близо до нов гол. Резервата Сане свали една центрирана топка към Гюндоган пред вратата, но ударът му мина над вратата, което се оказа пропускът на вечерта. Драмата в този мач достигна кулминацията си в добавеното време, когато беше отменен гол на Рахийм Стърлинг след намесата на ВАР заради засада на Агуеро. Само в рамките на секунди футболистите и феновете и на двата отбора трябваше да преживеят коренно противоположни емоции, но в крайна сметка крайният победител е Тотнъм, а Сити отпадна отново на 1/4-финал и ще се задоволи с домашната сцена.

ЛИВЪРПУЛ ВКАРА ЧЕТИРИ ГОЛА И ЩЕ ИГРАЕ С БАРСЕЛОНА НА ПОЛУФИНАЛИТЕ

Ливърпул се класира за полуфиналите на Шампионска лига, след като за втори пореден път разгроми Порто насред Португалия. Преди година мърсисайдци се наложиха с 5:0 на „До Драгао“, миналата седмица спечелиха с 2:0 домакинството си, а сега се наложиха с категоричното 4:1. Така с общ резултат 6:1 те продължават напред и ще се изправят срещу Барселона. Почти сигурният нов шампион на Испания отстрани ден по-рано друг английски клуб – Манчестър Юнайтед, а в края на месеца ще приеме Ливърпул на „Ноу Камп“. Наставникът на „червените“ Юрген Клоп реши да остави Роберто Фирмино на пейката, за сметка на Дивок Ориги, но на почивката замени двамата и през второто полувреме гостите вкараха три гола.

Домакините започнаха по-силно срещата и успяха да притиснат съперника, като почти не позволиха на „червените“ да атакуват през първите 25 минути. В 15-ата нападателят Муса Марега пропусна първата стопроцентова голова възможност в мача. Роденият във Франция малийски национал опита да засече от воле центриране, макар да бе непокрит около точката за изпълнение на дузпа, а ударът му премина встрани. “Драконите” продължиха да диктуват събитията на терена и в 24-ата минута опасен изстрел на Брахими бе блокиран от Върджил ван Дайк. Ливърпул пък стигна до попадение след първата си добра атака. В 28-ата минута Садио Мане откри, след като засече подаване към далечната греда на Мохамед Салах. Попадението първоначално не бе зачетено заради засада, но след консултация чрез системата VAR стана ясно, че играчите са на една линия – голът бе признат и Ливърпул поведе с 3:0 в общия резултат. Така двата тима се оттеглиха на почивка при 0:1, а след нея наставникът на гостите Юрген Клоп замени Ориги с Фирмино. В 65-ата минута Ливърпул нанесе своя втори съкрушителен удар, след като Александър-Арнолд изведе чудесно в коридор Мохамед Салах и египтянинът хладнокръвно реализира с отсечен удар – 0:2. Скоро след подновяването на играта от центъра домакините все пак вкараха почетно попадение. То падна в 69-ата минута след корнер и удар на Едер Милитао. Три минути по-късно Садио Мане направи фрапантен пропуск, след като преодоля вратаря и от десетина метра прати топката над опразнената мрежа. В 77-ата минута пък влезлият малко по-рано от пейката капитан Джордан Хендерсън намери с отлично центриране непокрития Фирмино и той вкара с глава за 3:1. Така, точно както и през 2018 година, когато Ливърпул разби Порто с 5:0, трите звезди в атаката на „червените“ се разписаха в Португалия. Този път към тях обаче се присъедини най-скъпият защитник в света, тъй като в 84-ата минута Ван Дайк покачи на 4:1 с глава след центриране от ъглов.

По този начин Ливърпул се класира за полуфиналите и ще гостува на Барселона в първия мач на 30 април, а седмица по-късно ще е домакин за реванша.