ФУТБОЛНА ПАНОРАМА: „ЖЪЛТО-ЗЕЛЕНИТЕ” ГОСТУВАТ НА ЛИДЕРА В ГРУПАТА; ЮНОШИТЕ НА ДОБРУДЖА СПЕЧЕЛИХА ТРИТЕ ТОЧКИ В ПРЕСЛАВ; ЦЯЛАТА ТИТУЛЯРНА ЗАЩИТА НА ЛЕВСКИ АУТ ЗА ЛУДОГОРЕЦ; БАРСЕЛОНА ТРИУМФИРА НА “ОЛД ТРАФОРД”; АЯКС И ЮВЕНТУС ЗАВЪРШИХА 1:1 В СПЕКТАКЪЛ НА “ЙОХАН КРОЙФ АРЕНА”; МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД ИСКА ДА ЗАДЪРЖИ ХУАН МАТА

0
1342

„ЖЪЛТО-ЗЕЛЕНИТЕ” ГОСТУВАТ НА ЛИДЕРА В ГРУПАТА

Предстоят срещите от 24-ия кръг във Втора професионална лига. Отборът на Добруджа, който заема последно място във временното класиране, на 7 точки от зоната на спасението, ще гостува утре в София на лидера в групата – Царско село. На пръв поглед, „царете” са безспорният фаворит в този двубой, но „жълто-зелените” ще излязат на терена с надеждата да откраднат нещо от тази среща. Нека да припомним, че само преди два кръга те направиха това, което мнозина считаха за невъзможно – победиха като гости отбора на Монтана, който е втори в групата и се бори за място в Първа лига. За съжаление, пред треньорския екип на добруджанци отново има сериозни кадрови проблеми – Тодор Колев, Кристиян Димитров-Кико и Валериу Тирон са с контузии, а Николай Петров все още се възстановява след тежка травма. Наравно със съотборниците си вече тренира централният нападател Мартин Кирилов, който доскоро лекуваше контузия, и се очаква той да бъде в групата за мача.

Другият отбор от Добричка област, участващ в първенството на втория ешелон – Черноморец (Балчик) също ще играе навън. Момчетата на Георги Иванов-Геша, ще гостуват на Ботев (Гълъбово), а двубоят е днес от 17.00 часа на стадион “Трейс арена” в Стара Загора. Наставникът на балчиклии няма да може да разчита на добричлията Дони Дончев, който е лишен от състезателни прави за натрупани наказателни картони.

* ВТОРА ПРОФЕСИОНАЛНА ЛИГА

ПРОГРАМА ЗА XXIV КРЪГ

12 април 2019 г., петък, 17:00 ч.

в Стара Загора, ст. “Трейс арена”:

Ботев (Гълъбово) – Черноморец (Балчик)

в Несебър, Градски стадион:

Поморие (Поморие) – Лудогорец II (Разград)

13 април 2019 г., събота, 15:00 ч.

Царско село (София) – Добруджа 1919 (Добрич)

13 април 2019 г., събота, 17:00 ч.

Литекс (Ловеч) – Несебър (Несебър)

Струмска слава (Радомир) – Локомотив (Г. Оряховица)

Кариана (Ерден) – Локомотив 1929 (София)

ЮНОШИТЕ НА ДОБРУДЖА СПЕЧЕЛИХА ТРИТЕ ТОЧКИ В ПРЕСЛАВ

Продължава отличното представяне на отбора на Добруджа в зоналното първенство по футбол за юноши старша възраст. В мач от 14-ия кръг момчетата на Валентин Ангелов победиха като гости с класическото 3:0 състава на Велики Преслав. Срещата се проведе при непрестанен дъжд, а головете за добричкия тим отбелязаха Ивайло Минчев, Стефан Митев и Димитър Василев.

След този успех добричкият тим продължава да е първи в класирането с 37 точки. В следващия кръг той ще играе със състава на Спортист 2011 /Генерал Тошево/. Мачът е на 16 април от 16.00 часа в Добрич.

ЦЯЛАТА ТИТУЛЯРНА ЗАЩИТА НА ЛЕВСКИ АУТ ЗА ЛУДОГОРЕЦ

Наставникът на Левски Георги Дерменджиев ще трябва да сглоби изцяло нова защитна линия за предстоящото домакинство на Лудогорец в неделя. Аут поради натрупани жълти картони са Луи Нганиони и Нуно Рейш. По доклад за един мач е санкциониран и капитанът Живко Миланов. Добрата новина е, че централният защитник Седрик Унтонджи няма счупена ключица след двубоя с Черно море. Прегледите са показали, че той е с разтегнати връзки, но въпреки това шансовете му да играе срещу разградчани са по-малки от тези да не играе. Така Левски ще трябва да намери нови четирима бранители в сравнение с тези, които започнаха като титуляри срещу Черно море.

Към въпросните отсъстващи защитници трябва да бъдат добавени Давид Яблонски и Милош Цветкович, за които „сините” обявиха, че вече няма да разчитат на тях. Но дори да не бе така, чехът пак нямаше да попадне в плановете на Дерменджиев, тъй като изтърпява санкция от два мача.

БАРСЕЛОНА ТРИУМФИРА НА “ОЛД ТРАФОРД”

Отборът на Барселона надви с 1:0 като гост Манчестър Юнайтед в първи дуел от 1/4-финалите в Шампионската лига. В 12-ата минута Люк Шоу си отбеляза автогол и до края ново попадение на падна. Каталунският тим постигна историческа първа победа на “Олд Трафорд” и взе преднина преди реванша. В големи периоди от срещата “червените дяволи” диктуваха темпото и бяха по-агресивни, но в крайна сметка не отправиха нито един точен удар.

Първата опасност се появи пред вратата на Марк-Андре тер Стеген. В четвъртата минута Серхио Бускетс закъсня и фаулира Диого Далот. Рашфорд шутира от статичното положение от около 25 метра – встрани от вратата. В осмата Тер Стеген излезе пред своето наказателно поле, пресичайки остра извеждаща топка към Рашфорд. В 12-ата минута гостите от “Камп Ноу” вкараха топката в мрежата след първата си по-добра атака. Суарес беше в пасивна засада, Меси изскочи от задна позиция и центрира към уругваеца, който насочи с глава към мрежата, топката се отклони леко от Люк Шоу и влезе в мрежата. Първоначално страничният рефер беше вдигнал засада, но след консултация с ВАР съдията правилно зачете попадението – 0:1. Официалната статистика го записа като автогол. Последваха две грешки в рамките на няколко минути от страна на Серхио Бускетс и Жорди Алба. Едната не донесе заплаха, а при другата домакините сгрешиха при далечното подаване при контраатака. “Червените дяволи” никак не се притесниха от допуснатия гол и се активизираха, предизвиквайки грешки от своя опонент. В 28-ата Крис Смолинг отнесе Лео Меси в спор за висока топка, съдията Роки не видя нарушение на правилата и няколко секунди по-късно Мактоминей падна в наказателното поле с искане за дузпа. Арбитърът прецени, че няма нарушение на Жерард Пике и повторенията показаха това. Меси трябваше да напусне временно терена с кръв от носа и от левия клепач. След кратка медицинска намеса Лео се завърна на игрището. В 36-ата Смолинг не се справи с високо подаване, Луис Суарес овладя в наказателното поле и върна назад към Коутиньо. Бразилецът нанесе силен и остър удар от 16 метра – Давид де Хеа се справи с крак, отразявайки опасния шут. В 41-ата Диого Далот беше непокрит и стреля от подобен ъгъл, от който падна голът на Барса. Този път топката премина покрай далечната греда. В 45-ата Коутиньо много атрактивно подаде за Суарес, чийто мигновен удар не беше точен.

Като цяло английският тим игра много по-активно преди почивката, търсеше повече гола, но не успя да се възползва от немалко неточности на “блаугранас”. От своя страна испанският шампион показа много добра ефективност в атака и след това умишлено се дръпна по-назад. В 49-ата минута Серхио Бускетс спря топката с ръка на ръба на наказателното поле. Това остана скрито за очите на съдията. Не последва и сигнал за ВАР, тъй като ситуацията се разви извън наказателното поле. Халфът обаче имаше жълт картон и това също можеше да е основание за преглеждане на положението. В 52-ата минута защитата на “лос кулес” отново не действа концентрирано. Рашфорд беше свободен, но ударът му от въздуха не се получи. В 65-ата минута Нелсон Семедо изведе брилянтно Луис Суарес, който сам срещу вратаря реши да стреля без колебание, но го направи покрай близката греда. След това положение Валверде напрaви двойна смяна, вадейки Коутиньо и Артур. Минута по-късно Алба шутира силно от малък ъгъл – Де Хеа беше уплътнил добре ъгъла и не допусна изненада. Каталунците овладяха средата на терена, а момчетата на Солскяер сякаш се поумориха. В 83-ата минута Меси получи шанс за гол от пряк свободен удар. Той прокара топката под стената, но тя намали скоростта си и не беше сложна за испанския вратар на британците.

В крайна сметка Барселона се поздрави с ценна и престижна победа, а реваншът е идния вторник на “Камп Ноу”.

АЯКС И ЮВЕНТУС ЗАВЪРШИХА 1:1 В СПЕКТАКЪЛ НА “ЙОХАН КРОЙФ АРЕНА”

Отборите на Аякс и Ювентус завършиха 1:1 в спектакъл на “Йохан Кройф Арена” в Амстердам и оставиха всичко за решаване в 1/4-финала от Шампионската лига за реванша в Торино. Резултата откри завърналият се след контузия Кристиано Роналдо с глава в края на първото полувреме, но още в първата си атака след паузата домакините изравниха с гол на Давид Нерес.

Двубоят започна при невероятна атмосфера на “Йохан Кройф Арена”, като феновете на домакините подкрепяха горещо своите любимци. Първият удар към една от двете врати обаче беше за Ювентус и го нанесе Федерико Бернадески. Първата голяма опасност обаче беше пред вратата на Войчех Шчесни и дойде в 6-ата минута, когато мароканският национал Хаким Зиеш успя да стреля с левия крак към долния ляв ъгъл на вратата, но топката не намери целта. Холандският тим продължи с вдъхновената си игра, но отбраната на Ювентус действаше уверено. В 12-ата минута Зиеш нанесе удар в очертанията на вратата, но той беше слаб и Шчесни се справи с лекота. Отговорът на Ювентус не закъсня, но Матийс де Лихт успя да изчисти топката от крака на Бернадески. Атаките на гостите станаха по-опасни, а играта се пренесе в половината на Аякс. В 18-ата минута Зиеш нанесе трети удар, който беше майсторски отразен от Шчесни. В 25-ата минута проблемите в защитата на гостите отново лъснаха, след като Дони ван де Беек получи топката от Душан Тадич пред вратата, стреля, но малко точност не му достигна, за да открие резултата. Още в следващата минута Даниеле Ругани с добра намеса предотврати гол във вратата на Ювентус. В 30-ата минута Кристиано Роналдо напомни за себе си, като нанесе първия си удар към вратата на Аякс, но беше затворен от защитник. В 37-ата минута Ювентус създаде най-добрата си възможност до този момент. Кристиано Роналдо свали с глава центрирана от Матюиди топка в наказателното поле към Бернадески, който се завъртя и стреля, но сантиметри спасиха Аякс от попадение. В самия край на полувремето Ювентус нанесе своя удар чрез Кристиано Роналдо след атака, тръгнала от него. Португалецът подаде наляво към Жоао Кансело, който напредна и центрира в наказателното поле, където седмицата на Ювентус плонжира и заби топката с глава в мрежата на Аякс.

Второто полувреме започна по мечтан начин за домакините, които върнаха равенството още с първата си атака чрез Давид Нерес след грешка на Жоао Кансело. Играта се изостри, а в 52-ата минута се стигна до дискусионна ситуация в наказателното поле на Аякс, след като Родриго Бентанкур беше повален. Голът окрили играчите на Аякс, които подложиха гостите на мощен натиск, а положенията пред вратата на Шчесни се редуваха едно след друго. Самоотвержена намеса на Алекс Сандро в защита спаси Ювентус от второ попадение. В игра за италианския тим се появи Дъглас Коста, който замени Марио Манджукич, който остана незабелязан през първите 45 минути. Постепенно Ювентус си върна притежанието на топката в опит да успокои играта и да укроти устрема на домакините. Това даде резултат и постепенно напрежението пред Шчесни спадна. Гостите обаче трудно организираха атаките си. В 83-ата минута полският страж се намеси решително след удар на дебютанта Юрген Екеленкамп. Само минута по-късно Дъглас Коща проби самостоятелно отдясно, стреля по земя покрай вратаря Онана, но топката срещна далечната греда. Неразбирателство в отбраната на Аякс едва не завърши фатално за домакините след последвалата атака и центриране в наказателното поле на Кансело. В самия край на полувремето Аякс имаше своя шанс чрез Тадич, а перспективна атака на Ювентус беше спряна с нарушение срещу Кристиано Роналдо. В крайна сметка резултатът 1:1 се запази и обещава интересен реванш на “Алианц Стейдиъм”.

ЛУИС СУАРЕС ИСКА НОВ ДОГОВОР

Нападателят на Барселона Луис Суарес желае да удължи престоя си на “Камп Ноу”, пише Mundo Deportivo. Настоящият договор на уругваеца е с давност до лятото на 2021 година. Шефовете на каталунския клуб търсят заместник на Лучо с оглед възрастта му – 32 години. Номер 9 на “лос кулес” обаче е решен да се бори за място в атаката на “блаугранас” дори и след два сезона.

През настоящия сезон той има 23 попадения и 10 асистенции. След пристигането си Суарес е натрупал 175 гола и 86 асистенции в 240 срещи, което говори ясно за въздействието на нападателя върху играта на Барселона.

САРИ: ЩЕ БЪДЕ ТРУДНО ДА ЗАДЪРЖИМ АЗАР

Мениджърът на Челси Маурицио Сари призна, че клубът трудно ще успее да задържи Еден Азар, в случай че голямата звезда на лондончани иска ново предизвикателство. Белгиецът е една от големите трансферни цели на Реал (Мадрид), като се предполага, че испанският гранд е готов да плати за него 100 милиона паунда, въпреки че договорът му изтича след малко повече от година. Ако Еден иска други предизвикателство, ще бъде много трудно да го задържим. 100 милиона е твърде ниска цена за състоянието на пазара. Видяхме какви ли не суми в последните трансферни прозорци. И аз, и клубът искаме да задържим Азар. Опитваме се да станем един от най-добрите отбори в Англия и Европа, но мисля, че трябва да уважаваме неговото решение”, заяви Сари.

След двубоя с Уест Хам самият Азар заяви, че в момента мисли само за оставащите мачове с Челси и за това как ще помогне на отбора да се класира в топ 4 и да спечели Лига Европа.

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД ИСКА ДА ЗАДЪРЖИ ХУАН МАТА

От Манчестър Юнайтед са предложили на Хуан Мата нов договор, но халфът има и други опции пред себе си. Това разкри бащата на испанеца, чийто договор с “червените дяволи” изтича през лятото. “Манчестър Юнайтед ни предложи нов договор, много сме щастливи. Но има и други предложения от отбори от Шампионската лига. Испания? Може би, но днес не е денят, в който да говоря за това. Все още не е решено. Манчестър Сити? Това не би било идеалната опция. Има две опции, които не са примамливи: Ливърпул и Сити. Трябва да уважаваме феновете на Юнайтед. Той е високо ценен тук”, заяви Мата старши пред Cadena SER.