ДОБРУДЖА УВЕЛИЧАВА ПРЕДНИНАТА СИ

Отборът на Добруджа записа шеста поредна победа в първенството на Североизточна трета лига и е единственият тим в групата, който продължава с пълен актив. „Жълто-зелените” се наложиха с 3:0 при гостуването си на Тополи. Момчетата на Светослав Петров поведоха още в 4-ата минута с попадение на Кристиан Пешков, който се разписа от дузпа, отсъдена за игра с ръка на защитник на домакините в наказателното поле. Малко след това домакините останаха в намален състав – Вилиян Денчев получи директен червен картон за грубо влизане срещу Денис Кадир. Добричлии се възползваха от численото си предимство и с гол на Симеон Митев в 45-ата минута удвоиха преднината си. Шест минути след подновяването на играта централният нападател Галин Стоянов прати за трети път топката в мрежата на Тополи и на практика реши изхода на двубоя.

Успешен се оказа отминалият кръг и за състава на Септември 98 (Тервел). Момчетата на Валентин Пейчев разгромиха Калиакра (Каварна) с 6:0. Четвъртият представител на Добричка област в третия ешелон – Устрем (Дончево) претърпя тежка загуба със 7:0 при гостуването си на новака в групата Черноломец 1919 (Попово).

5 октомври 2019 г., събота, 16:00 ч.

Хитрино (Хитрино) – Добруджа 1919 (Добрич)

Ботев (Нови пазар) – Кубрат 2016 (Кубрат)

Шумен 2007 (Шумен) – почива

Калиакра 1923 (Каварна) – Суворово 1 (Суворово)

Светкавица (Търговище) – Септември 98 (Тервел)

6 октомври 2019 г., неделя, 16:00 ч.

Устрем (Дончево) – Тополи 2010 (Тополи)

Бенковски (Бяла) – Черноломец 1919 (Попово)

ЧЕРНОМОРЕЦ (БАЛЧИК) И ХЕБЪР ЗАВЪРШИХА НАРАВНО 1:1

В много оспорван мач от 10-ия кръг на Втора професионална лига отборите на Черноморец (Балчик) и Хебър (Пазарджик) завършиха наравно 1:1. Срещата се проведе в Белия град, а равенството отдалечи тима на Николай Митов от тройката в класирането. Иначе двубоят започна по отличен начин за гостите от Пазарджик. В 14-ата минута опитният Веселин Марчев намери мрежата с точен удар за 1:0. При този резултат завърши първото полувреме. След почивката момчетата на Георги Иванов-Геша се хвърлиха да изравняват и усилията им бяха възнаградени в 73-ата минута, когато острието на Черноморец Васил Калоянов изравни и развали празника на Хебър. В следващия кръг “зелените” приемат Кариана (Ерден), а футболистите от Балчик гостуват на ЦСКА 1948.

Съставът на Черноморец (Балчик): Християн Христов, Генади Луго, Мирослав Начев, Виктор Митев (82-Станислав Желязков), Дони Дончев, Тодор Таушанов, Даниел Георгиев (89-Александър Стефанов), Цветан Илиев,  Николай Иванов, Иван Михайлов (68-Юнуз Юнуз), Васил Калоянов.

в Ловеч, Градски стадион:

Спартак (Плевен) – Струмска слава (Радомир)

5 октомври 2019 г., събота, 17:00 ч.

в Балчик, Градски стадион:

Спартак 1918 (Варна) – Локомотив (Г. Оряховица)

Монтана 1921 (Монтана) – Поморие (Поморие)

5 октомври 2019 г., събота, 18:00 ч.

в Стара Загора, ст. “Трейс арена”:

Ботев (Гълъбово) – Септември (София)

в Брацигово, ст. “Христо Гюлеметов”:

Хебър 1918 (Пазарджик) – Кариана (Ерден)

6 октомври 2019 г., неделя, 18:00 ч.

ФК ЦСКА 1948 (София) – Черноморец (Балчик)

7 октомври 2019 г., понеделник, 19:00 ч.

Царичино (Царичино) – Дружба (Люляково)

Лозенец 2015 (Лозенец) – Спортист (Г. Тошево)

Добруджанец (Овчарово) – Орловец 2008 (Победа)

Партизан (Василево) – Интер (Добрич)

ФК Калиакра 1 (Каварна) – Албена 97 (Оброчище)

9. Стрела 3 0       0       3       1:16  0

Спортист (Стефаново) – Спартак (Зърнево)

Вихър (Жегларци) – Сокол 2012 (Соколово)

Вихър 2013 (Бранище) – Заря 2006 (Крушари)

Искра 41 (Бенковски) – Дружба Б (Безмер)

Добр. спортист (Ст. Караджа) – Стрела (Орляк)

БЪЛГАРСКИ СЪДИИ СВИРЯТ МАЧ НА РЕАЛ (МАДРИД) В ШАМПИОНСКАТА ЛИГА

Страхотно признание за българския футбол и родното съдийство. Реферът Георги Кабаков ще ръководи мач на Реал (Мадрид) в Шампионска лига. На българския арбитър е поверена срещата на “белия балет” срещу Брюж от група “А”. Двубоят е днес (1 октомври) от 19:55 часа. Aсистенти на Кабаков на “Сантяго Бернабеу” ще бъдат Мартин Маргаритов и Диян Вълков. За четвърти съдия е определен Станислав Тодоров.

Припомняме, че “кралете” стартираха с тежка загуба в груповата фаза – 0:3 от ПСЖ, а Брюж направи 0:0 с Галатасарай.

Това е втори мач на Кабаков в Шампионската лига след Валенсия – Манчестър Юнайтед миналия сезон.

ЦСКА-СОФИЯ СЕ СГРОМОЛЯСА СРЕЩУ БЕРОЕ

Берое постигна първа победа срещу ЦСКА-София под ръководството на Александър Томаш, след като спечели с 2:1 домакинството си на „червените” в мач от 11-ия кръг на efbet Лига. Ибрахима Конте откри резултата в 31-ата минута, а в 78-ата Рубен Бригидо удвои. В 90-ата минута Али Соу оформи крайния резултат.

Поражението остави гостите на четвърто място в класирането, на 8 точки от лидера Лудогорец и на 7 зад Левски.

Иначе сред 11-те на „червените” се завърна Тиаго, който в последните няколко шампионатни двубоя бе загубил титулярното си място. Бусато отново започна под рамката на вратата за сметка на Черниаускас.

През първия четвърт час играта бе равностойна и без положения пред двете врати. Единствения удар отправи Евандро в 14-ата минута, но той излезе далеч в аут. Феновете на домакините пък опънаха плакат “Вън бездушниците от Берое” и до 20-ата минута не скандираха в подкрепа на своите любимци. В 18-ата минута Конте преодоля двама футболисти в червено и стигна на два метра от вратата на гостите, след което опита да намери свой съотборник, но не сполучи и топката излезе в корнер. Конте обаче коригира своя мерник в 31-ата минута. Тогава Охене отне топката от Кери в средата на терена, след което напредна и пусна към Конте. Нападателят на заралии финтира Албентоса и след шут по земя от 18 метра вкара под плонжа на Бусато с първия точен удар в мача. В заключителните секунди на първата част Кери стреля добре от фаул, но топката премина на около половин метър покрай горния ляв ъгъл на пазената от Перниш врата. Малко след тази ситуация и Тиаго опита да реализира от пряк свободен удар, но и той не уцели целта, а след това реферът Драгомир Драганов свири край на първото полувреме.

В 51-ата минута ЦСКА-София можеше да изравни, когато Соу надбяга Бандаловски, излезе под ъгъл сам срещу Перниш, но нападателят на „червените” стреля в тялото на беройския страж. Шест минути по-късно Йосипович се озова за момент фронтално сам срещу вратаря след грешка в центъра на гостуващата отбрана, но изигра положението лошо и притичалият Бикел му отне топката. В 65-ата минута Берое за малко не вкара втори гол. След центриране от корнер Алкан отклони топката с глава към Генев, който също с глава стреля от четири-пет метра, но право в ръцете на Бусато. „Червените” отговориха с добър диагонален удар на Малинов, който излезе в аут. Напористата игра на Берое даде резултат и в 78-ата минута, когато Рубен Бригидо вкара още веднъж в червената врата. Цветков отне топката в центъра на терена, преодоля с нея двайсетина метра и подаде към своя съотборник. Бригидо овладя, финтира Занев и реализира под напречната греда след мощен параболичен шут с десния крак. В 84-ата минута Берое като по чудо не отбеляза трето попадение. Камбуров получи на около 15 метра от голлинията, а изстрелът му по диагонал профуча на сантиметри покрай дясната греда. ЦСКА-София върна един гол в 90-ата минута, когато Али Соу вкара с глава след центриране от фаул, но за повече „червените” нямаха време и в крайна сметка инкасираха второто си поражение в шампионата. То ги остави на четвърто място в efbet Лига на само точка пред петия Берое.

ЧИСТКА ПРИ „ЧЕРВЕНИТЕ”  СЛЕД ЗАГУБАТА В СТАРА ЗАГОРА

Ръководството на ЦСКА обмисля чистка в клуба след слабото представяне и загубата с 1:2 от Берое, пише Гонг. Независимо дали Люпко Петрович ще остане треньор, или ще наусне поста, шефовете на “Армията” смятат да предприемат промени, за да стабилизират отбора. Очаква се те да засегнат част от играчите, които не се представят на нужното ниво. Наставникът на ЦСКА Люпко Петрович ще има среща със собственика на тима Гриша Ганчев.

След сбирката се очаква окончателно да станат ясни мерките, които клубът ще предприеме. “Червените” изостават на осем точки от Лудогорец и на седем от Левски. Не е изключено сръбският специалист да бъде сменен, тъй като вече на няколко пъти феновете изразиха недоволство от работата на треньора.

БАЙЕРН ДОЧАКА ГРЕШКА НА ЛАЙПЦИГ И СТЪПИ НА ВЪРХА В ГЕРМАНИЯ

Шампионът на Германия Байерн (Мюнхен) стъпи на върха в класирането на Бундеслигата, след като стигна до труден, но изключително ценен успех с 2:3 при гостуването си на Падеборн в мач от шестия кръг на първенството. Гостите можеха да поведат още в 7-ата минута, когато Гнабри подаде на Левандовски на празна врата, но той не успя да реализира. Само след шест минути и Коман се провали, след като беше изведен сам срещу вратаря Яник Хут, но стреля над гредата. В 15-ата минута все пак Байерн заслужено поведе в резултата, след като Коутиньо изведе Гнабри вдясно, германският национал се възползва от грешка при излизането на Хут и насочи кълбото в опразнената мрежа. Мюнхенци лесно контролираха играта, но в 24-ата минута Тиаго Алкантара за малко не си вкара автогол. В 40-ата Левандовски получи шанс да се реваншира за пропуска си в началото, но Хут отрази, а след това Коутиньо не успя да завърши точно при добавката. До почивката още една чиста възможност пропиля и Гнабри.

На полувремето Нико Ковач направи двойна смяна, вадейки Тиаго и Люка Ернандес за сметка на Хавиер Мартинес и Алфонсо Дейвис. Нищо не се промени в играта на двата тима и в 55-ата Байерн удвои аванса си. Джошуа Кимих намери Гнабри зад защитата, който пък асистира на Коутиньо на празна врата за 2:0. В 62-ата минута в игра за Падерборн се появи Кай Прьогер. Само шест по-късно той порази целта с удар по диагонала и изведнъж интригата се завърна. Секунди по-късно в следващата атака същият този Прьогер – от почти същата ситуация – за малко да изравни, но този път ударът му излезе в аут. Головете в мача обаче далеч не бяха свършили. В 80-ата минута Суле пусна отличен пас по земя, който мина през центъра на терена и изведе Левандовски сам срещу вратаря. Този път нападателят не допусна грешка и копна кълбото над стража за 3:1. Почти веднага обаче Падеборн отново намали изоставането си на един гол. Точен този път бе Джамилу Колинс, но силите на домакините не стигнаха за частичен обрат.

По същото време вече доскорошният лидер РБ Лайпциг претърпя крушение срещу Шалке 04 и загуби с 1:3 домакинството си. “Биковете” получиха първия гол във вратата си малко преди да измине и половин час игра, като точен бе Салиф Сане. Минути преди почивката Амине Харит удвои аванса на “миньорите”, което сякаш прекърши домакините. През втората част имаше само един отбор на терена през почти цялата част и това беше Шалке. В 58-та минута и Матондо записа името си сред голмайсторите, за да оформи класическата преднина на своя тим. Лайпциг все пак стигна до почетен гол седем минути преди края, като точен бе Форсберг.

Така Байерн (Мюнхен) вече е на върха в класирането с 14 точки – една повече от преследващите го пет отбора: Шалке, РБ Лайпциг, Борусия /М/ и Байер (Леверкузен).

НАПРЕЖЕНИЕ МЕЖДУ ФУТБОЛИСТИТЕ И ШЕФОВЕТЕ НА БАРСЕЛОНА

Все повече сигнали се появяват, за да засвидетелстват обтегнатите отношения между ръководството на Барселона и съблекалнята на отбора, твърдят испанските медии. Каталунският вестник Sport припомня думите на Лионел Меси отпреди няколко седмици: “Не зная дали беше направено всичко възможно Неймар да се завърне в Барселона”.

Mundo Deportivo пък тълкува думите на Жерард Пике от съботния мач с Хетафе. Тогава той косвено обвини шефове на “лос кулес”, че въздействат на определени медии, използвайки ги за пропаганда. “Познаваме клуба, знаем кои са вестниците, приближени до клуба. Знаем кой пише статиите, макар че друг човек се подписва”, заяви Пике след срещата на “Колисеум Алфонсо Перес”. “Отборът на Барселона брои всяка победа, ръководството брои всички загуби. Крушението в Ливърпул ускори събитията и сега никой не чака края на сезона за равносметка”, пише El Pais.

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД ПРЕДЛАГА 10 МИЛИОНА ЗА МАНДЖУКИЧ

Манчестър Юнайтед е готов да плати 10 милиона евро за нападателя на Ювентус Марио Манджукич, съобщиха британските медии. 33-годишният хърватин е в полезрението на Юнайтед още от август. Манджукич не получава шанс за изява при новия старши треньор на “бианконерите” Маурицио Сари и е готов да смени клубната принадлежност.

Оле Гунар Солскяер се раздели с Ромелу Лукаку и Алексис Санчес през лятото, без да привлече нов нападател. Това обаче вече се оказва проблем за него, тъй като в момента Маркъс Рашфорд и Антони Марсиал са контузени и единственият здрав чист нападател е 17-годишният Мейсън Грийдууд. Интерес към Манджукич има и от Катар.

Междувременно Манчестър Юнайтед взе изненадващи мерки за слабата форма на Давид Де Хеа в последните месеци и официално обяви, че треньорът на вратарите Емилио Алварес напуска клуба. Испанският треньор е смятан за изключително близък с Де Хеа и е част от щаба на “червените дяволи” от 2016-а, след като бе работил с вратаря още в Атлетико Мадрид.

Изненадващата раздяла между двете страни идва едва три месеца, след като Ричард Хартис бе назначен за главен треньор на вратарите в клуба, а самият Де Хеа подписа нов дългосрочен договор с Юнайтед след дълга поредица от спекулации за неговото бъдеще. Мениджърът Оле Гунар Солскяер благодари на Алварес в специално обръщение към него. “Искам да благодаря на Емилио за всичката помощ и усърдната му работа за клуба. Желая му всичко най-добро в бъдеще”, заявява норвежецът.

ДЕСПОДОВ С НОВ СИЛЕН МАЧ В АВСТРИЯ

Кирил Десподов изигра нов силен мач за Щурм (Грац), а неговият тим победи с 4:1 последния в класирането Адмира Вакер. Българинът бе сред най-активните за своя отбор. През него мина атаката за втория гол в мача, реализиран от Балай за 2:0 малко след почивката. Адмира намали на 2:1, но последва нова изява на Десподов, която до голяма степен реши мача. Той проби и намери Хуспек, който се разписа в 54-ата минута. Рьошер увеличи аванса на Щурм на три попадения в 72-ата минута, а секунди по-късно българинът бе сменен от Лайтгеб.

След този успех Щурм е пети в класирането с актив от 16 точки.

КРИСТИАНО РОНАЛДО ВЕЧЕ МИСЛИ ЗА БЪДЕЩЕ ИЗВЪН ФУТБОЛ

Суперзвездата на Ювентус Кристиано Роналдо говори за бъдещите си бизнес планове, на които възнамерява да се посвети след края на футболната си кариера. “Не съм луд човек. Не съм обсебен от тренировките, а от успеха, което е напълно различно. Все още обичам футбола. Обичам да забавлявам феновете и хората, които обичат Кристиано. Възрастта няма значение, всичко опира до характера. През последните пет години започвам да се наслаждавам на това да мисля за бъдеще извън футбола, така че кой знае какво ще се случи след година или две? Не искам да имитирам никого. Трябва да бъдеш себе си през цялото време, но винаги можеш да вземеш нещо от някои добри примери, не само от футбола, но и от други спортове – Формула 1, НБА, голф, UFC и т.н. Най-добрите атлети имат подобни работни етики. Дори изпълнителните директори на големи компании винаги са мотивирани и трябва да работят усърдно, за да постигнат добри неща. Трябва да вярваш в себе си. Във футбола имам по-голям контрол. Знам какво мога да направя. В бизнеса е по-трудно, зависиш от други хора, но аз имам добър екип. Ще бъде предизвикателство. Изминаха години, изпълнени с усърдна работа, отдаденост и страст, за да постигна това, което направих във футбола. Извън него имам още работа за вършене, но не ми харесва да съм номер две или три. Винаги искам да съм номер 1. 100% ще го постигна”, сподели 34-годишният Роналдо пред SPORTbible.

РЕАЛ (МАДРИД) МОЖЕ ДА СИ ВЪРНЕ ЙОДЕГОР

Ръководството на Реал (Мадрид) обмисля възможността да си върне халфа Мартин Йодегор. Норвежецът в момента играе под наем в Реал Сосиедад за две години. “Белият балет” обаче има опцията да си го върне след края на първия сезон. 20-годишният талант изкара последните сезони под наем в Хееревнен и Витес, а през лятото бе пратен в Реал Сосиедад. Йодегор обаче се представя отлично от началото на кампанията в Примера дивисион и именно това е накарало босовете на Реал (Мадрид) да се замислят дали да не го върнат на “Сантиаго Бернабеу” при първа възможност. Ако “Белият балет” реши да си върне норвежеца, ще трябва да плати компенсация на Реал Сосиедад в размер на 2 милиона евро. Това обаче едва ли особено ще притесни мадридчани.

Йодегор до момента има два гола и една асистенция в първите си седем мача за Реал Сосиедад и заяви, че се чувства много щастлив на “Аноета”.

НА ШВАЙНЩАЙГЕР МУ ПРЕДСТОИ ДА ВЗЕМЕ ВАЖНО РЕШЕНИЕ

Бившият германски национал Бастиан Швайнщайгер, който играе за Чикаго Файър в САЩ, не изключи възможността да обяви край на кариерата си. Клубът от Чикаго предсрочно завърши участието си в първенството на МЛС, тъй като не успя да влезе в плейофите, което означава без мачове за тях до края на календарната година. “Все още не знам, предстои да взема някакво решение. Ще реша дали ще спра, или ще играя още в следващите няколко седмици, коментира Швайнщайгер пред изданието “Шпортшау”.

За “огньовете” той играе от март 2017 година, където пристигна след дълъг период в Манчестър Юнайтед. През настоящия сезон Чикаго Файър зае 8-о място в Източната конференция, а напред продължават първите 7 отбора от всеки поток. Победителят в редовния сезон на всяка конференция попада директно на четвъртфиналите, а отборите от 2-ро до 7-о място играят в първия кръг.

ПЕТЕР ШМАЙХЕЛ: ПОГБА Е КАТО ПРОБЛЕМНО ДЕТЕ В ЮНАЙТЕД

Легендата на Манчестър Юнайтед Петер Шмайхел разкритикува представянето на звездата на тима Пол Погба в двубоя с Арсенал, завършил 1:1. Бившият вратар недоумява каква е била ролята на французина в мача, оприличавайки го като “проблемното дете” в състава на Оле Гунар Солскяер. “Той играе много, много назад и не мога да разбера каква му е ролята в тима. Дори когато Оле направи смени и постави Погба по-напред, нищо не се случи. Съгласен съм, че той направи два много добри паса, но бяха само два, а не 15. В първите 25 минути просто връщаше топката назад, а за играч от неговия калибър това е разочароващо. Виждам го като проблем, защото той привлича прекалено голямо внимание и като че ли е проблемното дете в отбора. Когато някой привлича толкова много вниманието на вестниците, трябва да разберем каква е неговата роля. Какво ще направи той за този състав на Манчестър Юнайтед? В момента съм объркан и не мога да разбера.

Мисля, че играчите около него са достатъчно добри, но той не търсеше топката колкото трябваше и малко се криеше през първата част. През втората беше малко по-добре. Със сигурност не играе по същия начин като през миналия сезон. Мисля, че е наложително да разберат каква му е ролята и начина, по който Юнайтед трябва да играе с него в състава и това да стане ясно на всички. Знаете, че тези 75 хиляди на стадиона не са много доволни от Погба. Чуваш наоколо как хората не го харесват особено, защото не прави много за тима”, коментира Шмайхел пред Optus Sport.