ФУТБОЛНА ПАНОРАМА: ДЕВОЙКИТЕ НА БЪЛГАРИЯ ИЗЛИЗАТ СРЕЩУ ЕВРОПЕЙСКИЯ ШАМПИОН НА СТАДИОН „ДРУЖБА”; ЧЕРНОМОРЕЦ (БАЛЧИК) ИЗПУСНА ПОБЕДАТА В ДОБАВЕНОТО ВРЕМЕ; АТАНАС ИЛИЕВ ОТНОВО Е ГЕРОЯТ НА МОНТАНА ; “ЧЕРВЕНИТЕ” БЕЗ ТИАГО В РЕШИТЕЛНИЯ МАЧ С ЛУДОГОРЕЦ; МЪРИ СТОИЛОВ ОТКАЗАЛ ДА ПОЕМЕ НАЦИОНАЛНИЯ ОТБОР; МАНЧЕСТЪР СИТИ ДОКОСВА ТИТЛАТА В АНГЛИЯ ; КУН ТЕМЕНУЖКОВ ВКАРА ДУЗПА И СПЕЧЕЛИ НОВ ТРОФЕЙ С ЛИЙДС; ЙОЗИЛ: ЩАСТЛИВ СЪМ В АРСЕНАЛ, НЕ ИСКАМ ДА СИ ТРЪГВАМ; ИНИЕСТА ВЗЕ КАПИТАНСКАТА ЛЕНТА ВЪВ ВИСЕЛ КОБЕ

0
884

ДЕВОЙКИТЕ НА БЪЛГАРИЯ ИЗЛИЗАТ СРЕЩУ ЕВРОПЕЙСКИЯ ШАМПИОН НА СТАДИОН „ДРУЖБА”

При отлична организация продължава Европейското първенство по футбол за девойки до 17 години, на което Добричка област е домакин. Днес отборът на България ще изиграе втората си среща в групата. От 11:30 ч. на стадион „Дружба” избраничките на Троян Радулов, сред които е добричлийката Димитра Иванова, ще се изправят срещу действащия европейски шампион Испания. В 16:30 ч. на същия стадион ще се проведе и двубоят между Австрия и Англия. В 14:00 ч. на стадион „Албена 1“ ще играят другите два отбора от групата на България – Дания и Португалия. Също в 14:00 ч. Германия ще се изправи срещу Холандия на стадион „Калиакра“ в Каварна. В последния ден от груповата фаза, 11 май от 11:30 ч., България ще играе срещу Дания, докато на стадион „Албена 1“ Португалия среща Испания. Стадионът в к.к. Албена ще приеме още един мач от 16:30 ч. – Германия – Австрия. По същото време в Каварна Холандия и Англия ще изиграят последния двубой от груповата фаза.

В първата си среща девойките на България отстъпиха с 1:3 на Португалия в откриващия мач на европейските футболни финали, на които страната ни е домакин. Пред 3000 души на стадион „Дружба“ в Добрич възпитаничките на Троян Радулов демонстрираха смелост и амбиция, но в ключовите моменти по-опитният тим на иберийците успя да наложи волята си. Въпреки поражението със сърцатата си игра българският тим остави позитивни впечатления у многобройната публика и официалните гости на двубоя. Стартовата треска оказа влияние и „лъвиците“ допуснаха попадение, дело на Мария Алагоа, в 6-ата минута. Португалия увеличи преднината си в 29-ата минута, когато защитничката ни Вивиан Бесет не успя да изчисти умело топката и си отбеляза автогол. След това нашият отбор стабилизира представянето си и създаде няколко положения пред вратата на съперника до почивката. В продължението на първата част след изпълнение на фаул отляво Здравка Парапунова успя да порази вратата на Адриана Роча и да намали резултата. Втората част протече равностойно и българките имаха няколко изгодни ситуации да стигнат до изравняване, но все пак успехът отиде на сметката на тима на Португалия, който отбеляза трето попадение в 77-тата минута чрез Мария Неграо.

В другия мач от предварителна група „А” Испания и Дания завършиха 0:0, а в срещите от група „B” Холандия разгроми Австрия с 4:1, а Германия надделя над Англия с 4:0.

ЧЕРНОМОРЕЦ (БАЛЧИК) ИЗПУСНА ПОБЕДАТА В ДОБАВЕНОТО ВРЕМЕ

Отборите на Черноморец (Балчик) и Литекс завършиха наравно 2:2 в мач от 27-ия кръг на Втора лига. Съперниците предложиха открит футбол и създадоха доста положения за гол. В 7-ата минута Цветан Илиев стреля с глава след корнер, но ударът му мина над вратата на гостите. В 20-ата Йосков бе близо до отбелязване на гол, но ударът му с  глава бе отразен на голлинията. Две минути по-късно отново Йосков се размина с топката след центриране на Начев отляво. След последвалия ъглов удар Мирослав Начев бе оставен непокрит в малкия пеналт и вкара за 1:0. В 70-ата минута реферът отсъди фаул за Литекс на около 5 метра извън наказателното поле. Зад топката застана Илиян Капитанов, който с техничен удар направи резултата 1:1. В 83-ата минута Мирослав Начев бе съборен в наказателното поле на гостите и съдията Мартин Спасов посочи бялата точка. Валентин Йосков изпълни наказателния удар и не сгреши – 2:1 за Черноморец. Последва натиск на гостите и в 93-ата минута, след центриране на Капитанов в наказателното поле, Николай Янков възстанови равенството и донесе точка за своя тим.

АТАНАС ИЛИЕВ ОТНОВО Е ГЕРОЯТ НА МОНТАНА

Отборът на Монтана победи с 3:1 Струмска слава в мач от 27-ия кръг на Втора лига и по този начин се завърна на втората позиция във временното класиране. На два пъти се разписа добричлията Атанас Илиев. Централният нападател откри резултата в 38-ата минута, а в 69-ата вкара за 3:0. Преди това Йордан Йорданов бе удвоил малко след подновяването на играта през втората част. Десетина минути преди края на срещата гостите успяха да намалят до 3:1 с попадение на Антон Тунгаров, но за повече тимът от Радомир нямаше сили.

Така Монтана събра 54 точки и отново е на втора позиция в подреждането. Третият Арда е с една точка по-малко, а със същия актив е и ЦСКА 1948.

10 май 2019 г., петък, 18:00 ч.

ЦСКА 1948 (София) – Локомотив (Горна Оряховица)

11 май 2019 г., събота, 15:30 ч.

Литекс (Ловеч) – Монтана (Монтана) – пряко по Диема спорт 2

11 май 2019 г., събота, 18:00 ч.

Несебър (Несебър) – Локомотив 1929 (София)

Пирин (Благоевград) – Черноморец (Балчик)

Кариана (Ерден) – Добруджа 1919 (Добрич)

Ботев (Гълъбово) – Царско село 2015 (София)

Арда 1924 (Кърджали) – Поморие (Поморие)

12 май 2019 г., неделя, 18:00 ч.

Струмска слава (Радомир) – Лудогорец II (Разград)

“ЧЕРВЕНИТЕ” БЕЗ ТИАГО В РЕШИТЕЛНИЯ МАЧ С ЛУДОГОРЕЦ

Най-силният играч на ЦСКА-София в двубоя с Черно море – Тиаго Родригес, ще пропусне домакинството срещу Лудогорец, информира „Тема Спорт”. Португалецът ще бъде наказан за една среща за 5 натрупани жълти картона. Той бе санкциониран по скандален начин 3 минути преди края на двубоя във Варна. Реферът Владимир Вълков сякаш само чакаше възможност да вдигне картона на Тиаго. До санкцията на португалеца се стигна, след като той неволно препъна Дани Кики. В ситуацията, разиграла се в средата на терена, се видя ясно как Тиаго се опита да се спре, преди да се блъсне в играча на Черно море. Плеймейкърът обаче се подхлъзна и увлечен от инерцията, повали неволно Кики. Съдията Вълков веднага се засили към него и му вдигна картона, което бе посрещнато с иронична усмивка и поклащане на глава от Тиаго. В негово отсъствие сред титулярите се очаква да се завърне Рубен Пинто, който остана резерва на “Тича”, без да запише минути.

Проблемите на ЦСКА-София с картоните обаче стават все по-сериозни, тъй като още двама футболисти увиснаха. Капитанът Николай Бодуров вече има 8 и при нов ще изгори за две срещи. Със също толкова натрупани санкции са Пинто и Кристиян Малинов. Жеферсон пък вече е с 4 и при още един ще бъде наказан за 1 двубой. Със същия брой като бразилеца висят Валентин Антов и Ангел Лясов. Така защитниците и халфовете на “армейците” са в доста деликатна ситуация преди решителните 4 битки за титлата. С картони могат да увиснат и още двама играчи. Жанио Бикел има 11, а при 13 ще бъде наказан за цели 3 двубоя. Иван Турицов пък е със 7, а следващата му санкция ще е при 9.

МЪРИ СТОИЛОВ ОТКАЗАЛ ДА ПОЕМЕ НАЦИОНАЛНИЯ ОТБОР

Станимир Стоилов е отказал да поеме националния отбор на България. Преди няколко дни той е получил покана от президента на БФС Борислав Михайлов да наследи Петър Хубчев на овакантения пост. Мъри обаче е отхвърлил предложението с мотива, че плановете му са свързани с работа в чужбина, информира „Тема Спорт”.

Преди малко повече от месец той отказа да поеме и Левски със същата причина. Така фаворит за национален селекционер остава Красимир Балъков. Назначението му трябва да бъде обявено най-късно до седмица, а договорът вероятно ще влезе в сила от 1 юни. Дебютът му ще бъде на 7 юни при гостуването на Чехия от евроквалификациите, а само три дни по-късно приемаме Косово. В първите си два мача от квалификациите “лъвовете” направиха равенства 1:1 с Черна гора в София и 1:1 с Косово в Прищина.

МАНЧЕСТЪР СИТИ ДОКОСВА ТИТЛАТА В АНГЛИЯ

Манчестър Сити докосва титлата в Англия след успех с 1:0 над Лестър у дома в двубой от предпоследния 37-и кръг. С победата “гражданите” събраха 95 точки и изместиха от върха Ливърпул, който има една по-малко. В последния кръг на 12 май Сити гостува на Брайтън, а Ливърпул е домакин на Уулвърхамптън.

Мачът на “Етихад” беше много тежък за Сити, а изходът му бе решен от миг гениалност на ветерана Венсан Компани в 70-ата минута, който с удар отдалеч донесе безценния успех в може би последния си мач у дома за Манчестър Сити, тъй като договорът му изтича след края на сезона.

Двубоят започна при равностойна игра, като гостите дадоха знак, че не са дошли на “Етихад”, за да правят подаръци на Манчестър Сити. В първия четвърт час Лестър на няколко пъти опита да притесни Едерсон. Домакините постепенно овладяха инициативата, но показаха нетърпение в предни позиции. В 17-ата минута Кайл Уокър отправи силен, но много неточен удар. Малко по-късно и Фодън опита мерника си, но топката отново беше далеч от целта. В 21-ата минута феновете на Сити имаха претенции за дузпа, след като топката докосна ръката на Джони Евънс в наказателното поле. В 23-ата Сити организира добра атака по левия фланг, завършила с центриране към Бернардо Силва, но отбраната на Лестър се справи с опасността. Играта се изравни, а Сити трудно стигаше до голови положения. Такова имаше в 30-ата минута, но ударът на Гюндоган рикошира и излезе в ъглов удар. В 35-ата минута се стигна до голямо разбъркване пред вратата на Каспер Шмайхел след центриране от корнер на Венсан Компани, но домакините не успяха да се възползват. Лестър отвърна с контраатака, но вратарят Едерсон успя да улови последното подаване на Олбрайтън. Частта завърши с удар по земя на Бернардо Силва, но той не затрудни Шмайхел.

След почивката надлъгването между двата отбора продължи, а край линията започна да загрява Лерой Сане. Сити стигна до две положения в рамките на минута, като първо Стърлинг не успя да нанесе добър удар с глава, а след това и Бернардо Силва не намери вратата. Натискът на домакините се засилваше, а в 60-ата минута Стърлинг беше повален от двама в наказателното поле, но отново нямаше дузпа. В 62-ата минута опасна атака на Лестър завърши с удар на Мадисън, като топката премина много близо край гредата. Натискът на домакините даде резултат в 70-ата минута, когато Венсан Компани взе нещата в свои ръце. Белгийският ветеран получи топката малко след централната линия, напредна и със силен удар от дистанция успя да преодолее Шмайхел за 1:0. След гола Сити продължи да търси ново попадение, като в 83-ата минута Бернардо Силва опита да повтори изпълнението на Компани, но неуспешно. В 87-ата минута влезлият като резерва за Лестър бивш играч на Сити Ихеаначо имаше възможност да изравни, но прати топката встрани от вратата.

В крайна сметка резултатът се запази и така Сити се върна на върха във временното класиране и е в по-добра позиция да триумфира с титлата на Острова за сметка на Ливърпул.

КУН ТЕМЕНУЖКОВ ВКАРА ДУЗПА И СПЕЧЕЛИ НОВ ТРОФЕЙ С ЛИЙДС

Българският нападател на Лийдс Кун Теменужков грабна обединения трофей на Professional Development League. На финала на “Еланд Роуд” отборът на Лийдс до 23 години надделя над връстниците си от Бирмингам след изпълнение на дузпи. Двата тима не си вкараха 120 минути, а при дузпите “белите” спечелиха с 4:2.

Нашето момче реализира четвъртата дузпа за своите и направи резултата 3:2. Кун се появи в игра в 116-ата минута. Лийдс U23 стана шампион на Северната дивизия преди десет дни. Преди пет дни българинът реализира победния гол за своя тим в 1/2-финалния сблъсък срещу Ковънтри.

ЙОЗИЛ: ЩАСТЛИВ СЪМ В АРСЕНАЛ, НЕ ИСКАМ ДА СИ ТРЪГВАМ

Халфът на Арсенал Месут Йозил няма намерение да напуска клуба в края на сезона. Бившият германски национал не се притеснява от спекулациите, че ще бъде продаден през лятото. “Да, искам да остана. Имам договор за още две години, не зная какво ще се случи след това. Щастлив съм в Арсенал, защо не? Сега съм на 30 години и ми остава достатъчно време на високо ниво”, сподели Йозил. “Между мен и Унай Емери няма проблеми. Никакви. Винаги възникват слухове, но тези, които са вътре в отбора, знаят истината. Разбира се, че не съм доволен, когато не играя. Аз искам да съм на терена във всеки мач. Пропуснах доста двубои заради контузии, но това е футболът. Няма играч, който да не иска да е титуляр. Решенията обаче се взимат от треньора и трябва да се съобразяваме с тях”, обясни халфът.

Според медиите на Острова, Йозил е един от футболистите, за които Арсенал ще изслуша оферти. Причината е високата му заплата, както и фактът, че не играе редовно под ръководството на Емери. Шкодран Мустафи и Хенрих Мхитарян също ще бъдат поставени в трансферната листа.

ИНИЕСТА ВЗЕ КАПИТАНСКАТА ЛЕНТА ВЪВ ВИСЕЛ КОБЕ

Испанската легенда Андрес Иниеста е новият капитан на Висел Кобе. Новината беше потвърдена от профила на клуба в Twitter. 34-годишният халф премина от Барселона в японския тим миналото лято. Преди това капитан на отбора беше друга световна звезда – Лукас Подолски.

Иниеста игра за Барса между 2002 и 2018. С каталунците той завоюва общо 32 трофея, сред които 9 титли на Испания и 6 национални купи. Иниеста е четирикратен победител в Шампионската лига и три пъти е вдигал Суперкупата на Европа. С националния отбор на Испания е световен и двукратен европейски шампион.

През настоящия сезон Иниеста има 7 мача в японската Джей лига, в които е направил 3 асистенции.