ФУТБОЛНА ПАНОРАМА: АТАНАС ИЛИЕВ С ГОЛ ЗА МОНТАНА ПРЕДИ МАЧА С ДОБРУДЖА; ЗИДАН ОТНОВО Е ТРЕНЬОР НА РЕАЛ (МАДРИД); САРКОЗИ ПОМОГНАЛ НА КАТАР ДА СПЕЧЕЛИ МОНДИАЛ 2020…

0
1080

АТАНАС ИЛИЕВ С ГОЛ ЗА МОНТАНА ПРЕДИ МАЧА С ДОБРУДЖА

В последния двубой от 20-ия кръг на Втора професионална лига отборът на Монтана постигна успех с 3:1 над Лудогорец-2. Сред героите на терена бе добричлията Атанас Илиев. Бившият централен нападател на Добруджа вкара третия гол за своя тим и така осигури победата. С този успех “сините” продължават отличното си представяне в шампионата. Тимът на Ферарио Спасов е на втора позиция, с девет точки по-малко от лидера в групата Царско село. Талантите на Лудогорец пък са на 13-о място в таблицата с 19 спечелени точки.

Първото попадение в срещата падна в 17-ата минута, когато Тони Тасев проби и намери на перфектна позиция Николай Цветков, който с лекота откри резултата на стадиона в Разград. В 32-ата минута гостите стигнаха до втори гол. Тони Тасев центрира от фаул към Иван Михов, който с глава не остави никакви шансове на Даниел Наумов. В 38-ата минута “орлите” намалиха резултата. Нападателят на Лудогорец Димитър Митков се разписа от близка дистанция в мрежата на “сините”.

В 58-ата минута футболистите на Ферарио Спасов успяха да матират защитата на Лудогорец за трети път. Атанас Илиев заби поредния си гол във Втора лига, след като засече подаване на резервата Владислав Мисяк. Това бе 11-о попадение на добруджанеца в първенството и му отрежда трето място в листата на стрелците – след  Георги Минчев от Царско село 2015 (София) с 19 и Андон Гущеров от ЦСКА 1948 (София) с 12.

В следващия кръг отборът на Атанас Илиев приема тима на Добруджа, който се бори за оцеляването си във втория ешелон и от началото на първенството е отбелязал само 7 гола. Срещата е в събота от 15.30 часа.

16 март 2019 г., събота, 15:30 ч.

Монтана 1921 (Монтана) – Добруджа 1919 (Добрич)

Черноморец (Балчик) – Царско село 2015 (София)

Локомотив 1929 (София) – Поморие (Поморие)

Несебър (Несебър) – Ботев (Гълъбово)

Литекс (Ловеч) – Струмска слава 1927 (Радомир)

17 март 2019 г., неделя, 15:30 ч.

Лудогорец II (Разград) – ЦСКА 1948 (София)

Лозенец 2015 (Лозенец) – Рилци (Добрич)

Христо Ботев (Стожер) – Албена 97 (Оброчище)

Орловец 2008 (Победа) – Интер (Добрич)

Дружба (Люляково) – Добр. спортист (Ст. Караджа)

Спортист 2011 (Генерал Тошево) – почива

НИКОЛАЙ МИХАЙЛОВ СЕ ЗАВРЪЩА В НАЦИОНАЛНИЯ ОТБОР

Селекционерът на “А” националния отбор на България Петър Хубчев обяви разширената група футболисти, повикани за двубоите от евроквалификациите с Черна гора и Косово. “Лъвовете” приемат черногорците на 22 март от 19:00 часа,  а три дни по-късно гостуват на Косово. Треньор номер едно на България за 2018 година е направил цели девет промени сред избраниците си от последните мачове на отбора през ноември срещу Кипър (1:1) и Словения (1:1). Тогава треньорският щаб обяви група от 27 играчи, а сега – от 24.

Трима дебютанти има сред “трикольорите”. Това са 17-годишният Мартин Минчев от Черно море, 18-годишният Валентин Антов от ЦСКА-София и Антонио Вутов от Ботев (Пловдив). Вратарят на Левски Николай Михайлов се завръща в състава след добрите игри на “Герена”, както и Ивайло Чочев, който поради травма пропусна турнира Лига на нациите. Нападателят на Славия Радослав Кирилов също се завръща в отбора.

Общо 13 легионери попаднаха в групата от 24 футболисти, а останалите 11 футболисти са от Първа лига. Най-много играчи има от ЦСКА-София, който е представен от Николай Бодуров, Валентин Антов и Кристиян Малинов. По двама играчи има от Лудогорец, Черно море и Ботев (Пловдив), докато Левски и Славия имат по един. Трима от настоящите играчи на “сините”, които бяха в списъка през ноември, останаха извън тима. Става въпрос за капитана Иван Горанов, голаджията Станислав Костов, който беше титуляр в

Ето и пълния списък футболисти за Черна гора и Косово:

Вратари: Николай Михайлов (Левски), Пламен Илиев (Лудогорец), Димитър Евтимов (Акрингтън Стенли).

Защитници: Николай Бодуров (ЦСКА-София), Валентин Антов (ЦСКА-София), Васил Божиков (Слован, Братислава), Камен Хаджиев (Академия Пушкаш), Страхил Попов (Касъмпаша), Антон Недялков (Лудогорец), Петър Занев (Енисей).

Полузащитници и нападатели: Радослав Кирилов (Славия), Георги Костадинов (Арсенал, Тула), Кристиян Малинов (ЦСКА-София), Симеон Славчев (Карабах), Ивайло Чочев (Палермо), Тодор Неделев (Ботев, Пловдив), Антонио Вутов (Ботев, Пловдив), Николай Димитров (Урал), Галин Иванов (Халадаш), Мартин Минчев (Черно море), Радослав Василев (Черно море), Ивелин Попов (Ростов), Спас Делев (Погон) и Кирил Десподов (Каляри).

Отборът се събира на подготвителен лагер в понеделник, 18 март, като програмата на заниманията и медийните активности на националния отбор ще бъде публикувана допълнително.

ЗИДАН ОТНОВО Е ТРЕНЬОР НА РЕАЛ (МАДРИД)

Ръководството на Реал (Мадрид) на специално общо събрание официално назначи Зинедин Зидан за треньор, заменяйки Сантиаго Солари. Контрактът на легендарния французин е до юни 2022 година.

В последните дни се говореше, че президентът на “кралския клуб” Флорентино Перес е номинирал Жозе Моуриньо за поста, но другите членове на Борда на директорите не са се съгласили. Така изненадващо се появи информацията, че Зизу ще се завърне начело на “белия балет”, и то само 10 месеца след като се раздели с него.

По неофициална информация Зидан се е съгласил отново да поеме Реал, защото ръководството му е обещало 300 милиона евро за лятна селекция, като цел номер 1 е белгийската звезда на Челси Еден Азар. Реномирани журналисти като Гийом Балаги пък съобщиха, че желанието на Зидан било да има ролята не само на треньор, но и на спортен директор, за да взима последното решение по всички спортно-технически въпроси, касаещи клуба.

Официалният сайт на Реал припомни, че Зидан държи рекорда за клубен треньор по резултати в първите си 70 мача начело – 51 победи, 14 равенства и 5 загуби. Под негово ръководство “белият балет” постави рекорд също по най-много поредни мачове с отбелязан гол в Испания – 73, както и най-много поредни срещи без поражение (40).

В Италия веднага отчетоха край на спекулациите, че Зидан ще замени Масимилиано Алегри след края на сезона в Ювентус, а в Англия се говореше също и че той е сред потенциалните наследници на Маурицио Сари в Челси.

За три сезона на “Сантиаго Бернабеу” Зидан спечели 9 трофея, като води тима в общо 149 двубоя (105 победи, 28 равенства, 16 загуби) и триумфира в Ла Лига през 2017-а и три пъти подред в Шампионска лига.

ГУАРДИОЛА: НЯМА НИКАКЪВ ШАНС ДА ОТИДА В ЮВЕНТУС В СЛЕДВАЩИТЕ ДВА СЕЗОНА

Мениджърът на Манчестър Сити Джосеп Гуардиола не само отхвърли спекулациите, че може да поеме Ювентус от следващия сезон, но е готов да остане на “Етихад” поне още четири години. Настоящият договор на испанеца изтича през юни 2021 година, а ако той преподпише до 2023, то това ще означава, че ще остане в клуба поне седем години. Ръководството на “гражданите” дори има план да убеди Пеп да изгради истинска династия на “Етихад” в продължение на десетилетие. “Имам договор със Сити за още две години, така че няма да ходя никъде, освен ако не ме уволнят. Надявам се, че ще остана тук поне още две години, а може би и още толкова след това. За мен е невъзможно да отида в друг клуб. Няма да ходя в Ювентус в следващите два сезона”, заяви Гуардиола.

САРКОЗИ ПОМОГНАЛ НА КАТАР ДА СПЕЧЕЛИ МОНДИАЛ 2020

Никола Саркози, президент на Франция в периода 2007-2012 година, е помогнал на Катар да спечели домакинството на Мондиал 2020. Това разкри бившият шеф на ФИФА Сеп Блатер. „Домакинството бе дадено на Катар след политическата намеса на президента Никола Саркози, който каза на Мишел Платини и неговите поддръжници да гласуват за Катар”, коментира Блатер. „Точно тези четири гласа наклониха везните в полза на Катар и попречиха на кандидатурата на САЩ. Тази ситуация предизвика атаки към ФИФА и мен лично от губещите страни – Англия, която не успя да спечели домакинството на Мондиал 2018, който се проведе в Русия, и Америка”, каза още той.

ДЕСПОДОВ НЕ УСПЯ ДА ПОМОГНЕ НА КАЛЯРИ

Отборът на Каляри с появилия се в игра в началото на втората част Кирил Десподов допусна тежка загуба при гостуването си на Болоня в двубой от 27-ия кръг на Серия “А”. Попаденията отбелязаха Ерик Пулгар от дузпа (34’) и Роберто Сориано (77’). Сардинците играха много плахо, като само вратарят им Алесио Краньо ги спаси от по-голямо поражение.

Домакините започнаха мача по-смело с два точни удара в 6-ата и 8-ата минути, съответно на Федерико Сантандер и Родриго Паласио. Те обаче бяха спасени от вратаря Алесио Краньо. В 12-ата Каляри отговори с удар от воле на Жоао Педро, който прелетя над вратата, пазена от Лукаш Скорупски. В 16-ата минута Краньо излезе рисковано напред, за да избие топката от краката на Сантандер. Тя стигна до притичалия Никола Сансоне, но ударът му срещна тялото на противниковия страж, който беше извън наказателното си поле. Тази ситуация доведе до принудителната смяна на Сантандер, който беше заменен от Рикардо Орсолини. В 29-ата Николо Барела имаше две възможности за гол, но не успя да ги оползотвори. При атака на Болоня в 33-ата минута топката срещна ръката на Чепители, а главният съдия без да се замисли, посочи бялата точка. Пулгар се зае с изпълнението на дузпата и даде преднина на домакините. Играчите на Каляри веднага се втурнаха да изравняват, като в 39-ата Жоао Педро нацели напречната греда след изстрел с глава. До края на частта атаките на двата отбора не доведоха до нищо интересно.

Веднага след почивката Десподов влезе в игра за гостите, но домакините бяха по-добрият отбор в началото на второто полувреме. В рамките на десетина минути Паласио, Джемали и Данило изпуснаха да увеличат тяхната преднина. В 63-ата минута, след страхотно центриране на Дарио Сърна, Жоао Педро беше много близо до изравняване на резултата, но Скорупски прояви блестящ рефлекс и отрази удара му с глава. В следващите минути последва нов натиск на Болоня. Първо Краньо спря опасен рейд на Сансоне в наказателното поле, а секунди по-късно изби и добър удар на Орсолини. Веднага след това Сансоне отново си опита късмета, но стражът и този път прояви стабилност. В 77-ата минута съпротивата на Каляри не издържа и Болоня стигна до втори гол, дело на Сориано, възползвал се по най-добрия начин от подаване на отлично играещия Сансоне.

МАРСЕЛО НАСТОЯВА ДА СЕ СЪБЕРЕ С КРИСТИАНО

Вторият капитан на Реал (Мадрид) Марсело иска да напусне “Сантиаго Бернабеу” през лятото. Според вестник AS левият защитник и негови представители на два пъти са разговаряли с шефове на “лос бланкос” в търсене на разрешение на проблема. Бразилецът е огорчен от статута си на резерва при Сантиаго Солари и смята, че е време да смени обстановката.

Южноамериканецът предпочита да отиде в Ювентус, където би се събрал със своя близък приятел и доскорошен съотборник Кристиано Роналдо. Още от лятото се говори за сериозен интересен от страна на “бианконерите” към 30-годишния футболист. Испанските медии писаха за оферта от 45 милиона евро и годишна заплата в размер на 12 млн. евро. От “Сантиаго Бернабеу” обаче били склонни да го пуснат за сума около 70 млн. евро, пише още AS.

НАНИ ЩЕ ПРОДЪЛЖИ КАРИЕРАТА СИ В САЩ

Португалският нападател Луиш Нани подписа договор за следващите три сезона с Орландо Сити. 32-годишният нападател подсилва отбора от Мейджър Лийг Сокър на САЩ със свободен трансфер от Спортинг (Лисабон), за който записа 9 гола и 7 асистенции в 29 мача през настоящата кампания.

Нани е четирикратен шампион на Англия с Манчестър Юнайтед, за който игра в периода 2007-2014 година. След това той защитаваше цветовете на Фенербахче, Валенсия и Лацио, а по-рано през миналата седмица разтрогна по взаимно съгласие с родния си клуб Спортинг, за да продължи кариерата си в САЩ. Нани помогна на Португалия да спечели европейската титла през 2016 година.

МИЛАН ПРЕДЛАГА НОВ ДОГОВОР НА ДОНАРУМА

Милан възнамерява да продължи договора на вратаря Джанлуиджи Донарума. Според Sport Mediaset новото споразумение с 20-годишния италианец ще бъде до юни 2024 година. Заплатата на Донарума също ще претърпи сериозна промяна. Сега Джиджо прибира по 6 милиона евро на сезон. Настоящият договор на италианската надежда изтича през 2021 година. През текущия сезон Донарума изигра 29 срещи за Милан, в които допусна 23 гола.