Филмът за Милен Цветков разплака зрители на премиерата в зала 1 на НДК

0
4



Филмът за Милен Цветков разплака зрители, дошли на премиерата тази вечер в зала 1 на НДК. 

„Не съм предполагала, че ще ме трогне до сълзи историята на човек, с когото само съм се смяла от екрана, или пък съм била съпричастна с неговата ненавист към управляващите, които не умеят да управляват“, коментира пред БТА зрителка. „Плаках, докато гледах, защото, въпреки всичко, това е филм за надеждата, за приемствеността между поколенията и за това, че оставяме по нещо след себе си“, казва друга зрителка.

На събитието присъства семейството на журналиста, двете му деца Боян и Калина, негови колеги и приятели. Заради всички тях, екипът единодушно бе решил да не показва кадри с момента на катастрофата. В тази част от филма екранът бе изцяло черен и се чу само сблъсъка от мястото на инцидента.

„Това е много кратък кадър, който много от вас са виждали. Няма да го покажем с картина, защото искаме днешният ден да е светъл за близките на Милен Цветков, и да е празник за тях, а не да е мрачен. Уверявам ви, че този кадър, по никакъв начин, не влияе на сюжета на филма, както и катастрофата не дефинира, по никакъв начин, Милен Цветков и журналистът, който той беше“, каза режисьорът Димитър Стафидов.

Документалната лента проследява живота и професионалния път на Милен Цветков (1966–2020), на фона на историческите събития в България, променили публицистиката и пазара на медиите в страната след 1989 година. От екипа посочват още, че лентата цели да разкаже за „развитието на публицистиката през последните десетилетия, кои са хората, променили средата, какви са грешките, които са допуснати, кои са постиженията, основна тема във филма е борбата за свобода на словото в България“.

Синът на Милен Цветков – Боян, и неговата майка Ивета, благодариха на всички, отделили от времето си, за да видят филма. От екипа изказаха благодарност към семейството, доверило се на създателите на филма, както и на всички участници, разказали в близо 40 интервюта живота на Милен Цветков. На екрана се появяват хора, работили с журналиста през годините, сред които Лора Крумова, Павел Станчев, Олга Лозанова, Генка Шикерова, Тара Нури-Иванова, Даниел Петканов, Валя Гиздраска, Дарина Сарелска.

Това е филм за свободата, обобщават от екипа, и припомнят думите думите на Лора Крумова в началото на филма. Според нея битката с Милен Цветков е продължила и след смъртта му. „Тук се опитваме да кажем, че битката за Милен Цветков продължава и след смъртта му“, допълват от екипа на „Милен“.

Веселин Диманов и Димитър Стафидов са режисьори и сценаристи на „Милен“. Главен оператор е Калоян Игнатов, камера оператор – Владимир Трифонов, звук – Росен Митов.

Както писа БТА, след прожекцията в София, „Милен“ ще бъде представен и в други градове в страната – Пловдив (21 февруари), Стара Загора (22 февруари), Сливен (23 февруари), Добрич (24 февруари), Русе (25 февруари), Велико Търново (25 февруари), Шумен (26 февруари), Благоевград (27 февруари), Плевен (28 февруари), Бургас (1 март) и Варна (2 март).



Източник БТА