И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“).

Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила 1993 г., ботаническите градини са институции, ангажирани със съхранението и обмена помежду си на подходящ растителен генетичен материал за национални и международни научни изследвания, образование, опазване на редки и застрашени видове и устойчиво използване на растенията.За тазгодишния семенен обмен сме подготвили генетичен материал, събран през 2024 г. от трите ботанически градини в София, Варна и Балчик. Семената са събрани от растения, растящи както на открито така и в оранжериите за топлолюбивите растения, обясняват ботаниците на страницата си.

Материалите се събират през цялата година, в зависимост от различните периоди за плододаване на всеки вид. Те подлежат на кратка обработка с цел премахване на излишната влага и опасността от развитие на плесени. Растителният материал се съхранява до 3 години в генетична семенна банка при условия, запазващи максимално жизнеността и кълняемостта на семената.
Генетичният материал, добит при обмена, обогатява колекциите на Университетските Ботанически градини на Софийски университет и може да бъде използван за образование, научни изследвания и съхранение ex situ (от латински „извън мястото“).

Изготвеният Index Seminum е публикуван на страницата на Университетските ботанически градини в раздел Наука.
https://ubg-bg.com/download/index_seminum//IS_2025.pdf

Автор: Албена Иванова – кореспондент на Радио Варна в Балчик