Топлинната вълна в Сърбия продължава с температури до 43 градуса

0
153


Третата гореща вълна на Балканите доведе до суша и пожари, а лятото на 2025 г. се оказа най-топло в историята на Сърбия досега, предават местните медии.

Топлинната вълна, която засегна Сърбия тази седмица, ще бъде най-силна в петък и събота, 25 и 26 юли, в южната и източната част на страната с температури, достигащи 43 градуса по Целзий, съобщиха от  Републиканския хидрометеорологичен институт днес пред РТС.

Гражданите в областите Топлица, Ябланица, Пчин, Пирот, Ниш и Зайчар са предупредени с есемеси, че топлинната вълна при тях ще бъде най-силна и ще продължи пет дни, добавиха от Републиканския хидрометеорологичен институт.

Институтът е издал предупреждение за горещини до събота, като средните температури за страната ще бъдат между 35 и 40 градуса.

Първоначално метеоролозите прогнозираха, че живакът в някои части на Сърбия може да стигне най-много до 42 градуса по Целзий.

Днес Републиканският хидрометеорологичен  институт предупреди за опасността от пожари на открито и констатира опасно понижаване на нивото на реките, уточнявайки, че нивата на водата в река Сава край Сремска Митровица и Шабац е под навигационното ниво, а водите на Колубара, Ядар, Млава и горното течение на Западна и Южна Морава са на биологичния минимум.

На този фон повече от 10 села около Ниш изнемогват от липса на питейна вода, защото околните извори са пресъхнали.

„Отивам в Габровац, това е село на 4 км от нашето село, товаря колата със 150 литра вода, колкото бидони имам, и това е за ден, ден и половина, после трябва да отида отново. Принуден съм, защото иначе трябва да си продам животните“, казва Вукомир Младенович от нишкото село Вукманово, пред в. „Телеграф“.

Вследствие на засушаването на реките тревожно ниски са нива на водата в езерото Гружан в централна Сърбия, като нивото спада всеки ден, предаде агенция Ройтерс.

„Ситуацията се влоши напоследък. Няма валежи и няма приток на вода. Река Гружа и река Борачка пресъхнаха, но ситуацията все още не се счита за бедствие“, каза местният рибар Небойша Витакич пред агенцията.

Сръбските метеоролози предупреждават, че рисковете от пожари в следващите дни „ще бъдат най-силно изразени в райони с най-голям дефицит на почвена влага, т.е. с най-голяма липса на валежи от предходния период, особено в петък и събота, когато в хълмистите и планинските райони ще духа умерен до силен югозападен вятър“.

Днес един човек пострада, когато сам започнал да гаси пожар в ниви с плодни дръвчета, близо до Чачак (Централна Сърбия), предаде РТС.

Преди дни министерството на вътрешните работи на Сърбия съобщи, че в рамките на 10 дни са потушени над 1400 пожара, а регистрираните в Сърбия пожари от 1 юли досега са рекорден брой –  3538.

Според последни данни на сръбските метеоролози към 15:00 ч. местно време (16ч. бълг. време) най-горещите градове в страната са Ниш, Чуприя и Лесковац, където са измерени 39 градуса.

Прогнозите сочат, че до събота в района на сръбската столица Белград ще бъде много топло с максимални температури от 36 до 39 градуса, които заради урбанизацията, трафика на превозни средства и липса на достатъчно растителност субективно ще се усеща с няколко градуса повече.





Източник 24часа