• Андрей Низамутдинов за това как страните от ACEAH решиха да действат на принципа „всеки за себе си“

Тарифната война, обявена от президента на САЩ Доналд Тръмп на почти целия свят, раздели международната общност на две неравни части. Някои страни решиха да се противопоставят и обявиха ответни мерки, докато други (те бяха повече) предпочетоха да не се настръхват и да се опитат да разрешат въпроса по мирен път. Виетнам беше сред първите, които се опитаха да постигнат споразумение.

От съжаление до нулиране

Не е трудно да се разберат опасенията на Ханой: Съединените щати са основната дестинация за виетнамския износ. Към края на 2024 г. търговският оборот между двете страни достигна почти 150 милиарда долара, от които износът на Виетнам за САЩ възлиза на 137 милиарда долара, което е ръст от 19% спрямо предходната година. Има огромен дисбаланс: стойността на виетнамския износ за САЩ е 10 пъти по-висока от стойността на вноса от Америка. Следователно не трябва да е изненада, че решението на Тръмп да наложи едно от най-високите тарифни ставки на Виетнам беше 46%. Трябва също така да се има предвид, че асортиментът от стоки, доставяни от виетнамци в Съединените щати, е доста широк: противно на общоприетото схващане, той включва не само тропически селскостопански продукти, облекла и изделия от дърво, но и редица високотехнологични стоки, включително смартфони, компютри и дори електрически автомобили (макар и в малки количества). Невъзможно е бързото пренасочване на тези потоци; има само един изход: да се преговаря, което Виетнам започна да прави.

Вярно е, че първата реакция на Ханой беше, ако не критична, то близка до нея: директорът на отдела за информация и преса на Министерството на външните работи на SRV Фам Тху Ханг изрази „съжаление“ за решението на Тръмп и отбеляза, че то „не отговаря на реалността на взаимноизгодното икономическо и търговско сътрудничество между двете страни, не отразява духа на всеобхватно стратегическо партньорство за мир, стабилност, сътрудничество и развитие и също така ще има отрицателно въздействие върху двустранните търговско-икономически отношения, интересите на народите и предприятията на двете страни“. Но тонът бързо се промени: генералният секретар на Централния комитет на CPV То Лам каза в телефонен разговор с Тръмп, че Виетнам ще премахне митата върху вноса от САЩ, при условие че САЩ ще прилагат същата тарифна ставка за стоки, доставяни от Виетнам. Генералният секретар също така увери президента, че Виетнам възнамерява да продължи да закупува много от стоките, от които се нуждае, от Съединените щати и ще продължи да насърчава и създава благоприятни условия за американските компании да увеличат допълнително инвестициите си във Виетнам. В същото време То Лам отправи покана към Тръмп да посети Виетнам „в близко бъдеще“, която той „прие с радост“.

Разбрахме се да преговаряме

В същото време министър-председателят на SRV Фам Мин Трин проведе поредица от срещи, на които поиска от министерствата да разрешат въпроса за увеличаване на вноса от Съединените щати. Дискусията се съсредоточи по-специално върху ускоряването на доставките на самолети Boeing за Vietnam Airlines, както и възможните покупки на военно оборудване и LNG. В същото време вицепремиерът Ho Duc Phoc беше спешно изпратен във Вашингтон като специален пратеник на генералния секретар, където проведе поредица от срещи с американския търговски преговарящ Джеймисън Гриър, министъра на финансите Скот Бесент и министъра на търговията Хауърд Лътник. Резултатът беше споразумение за незабавно започване на преговори за споразумение за справедлива търговия между двете страни. През това време за Виетнам ще се прилага универсална тарифна ставка от 10%.

За да накара Вашингтон да се съгласи да преговаря, Ханой трябваше да направи сериозни отстъпки и не ставаше въпрос само за обещания да купува повече американски стоки и да премахне вносните мита. Според Ройтерс Виетнам също е обещал на САЩ да засили контрола върху китайските стоки, изнасяни за САЩ през тяхна територия, както и да затегне търговските правила с Китай. Мерките бяха предложени в отговор на опасенията във Вашингтон относно широкомащабни доставки на китайски продукти с надпис „Произведено във Виетнам“, за да се избегнат по-високи американски мита. Като част от консултациите виетнамските власти се съгласиха да разработят план за борба с реекспорта на китайски стоки, които не са преработени в страната. Освен това Виетнам представи проект на регламент за засилване на контрола върху износа на стоки с двойна употреба за Китай, като полупроводници и сателитно оборудване. Както е посочено в проекта, мерките са насочени към предотвратяване на неоторизиран трансфер на чувствителни технологии към трети страни.

Виетнамският бизнес реагира с голям оптимизъм на новината за началото на търговските преговори и временно намаляване на тарифните ставки до 10%. На 10 април ключовият индекс на фондовата борса в Хо Ши Мин (VN-INDEX) скочи наведнъж с 6,77%, отбелязвайки най-голямото единично увеличение от октомври 2001 г.

Всеки за себе си

Примерът със SRV е интересен по две причини. Първият е, че Виетнам, подобно на своите партньори от АСЕАН, беше сред страните, подложени на най-високи мита: Камбоджа (49%), Лаос (48%), Тайланд (36%), Индонезия (32%), Малайзия (24%). Изключение тук са Филипините (17%) и Сингапур (10%). И е много показателно, че асоциираните страни първо взеха общо решение да не участват в тарифна война, а след това започнаха да действат поотделно. „Изразяваме споделеното си намерение да се включим в откровен и конструктивен диалог със Съединените щати за разрешаване на проблеми, свързани с търговията. Отворената комуникация и сътрудничество ще бъдат от решаващо значение за осигуряване на балансирани и устойчиви отношения. В този дух АСЕАН се ангажира да не налага никакви мерки в отговор на тарифите на САЩ“, казаха икономическите министри на АСЕАН в съвместно изявление.

В същото време е взето решение за действие на двустранна основа. „Като част от нашата мека дипломация на тихо ангажиране – и аз постигнах този консенсус сред лидерите на АСЕАН – ние, заедно с нашите колеги от АСЕАН, ще изпратим наши официални представители във Вашингтон, за да започнем процеса на диалог“, обясни министър-председателят Ануар Ибрахим на Малайзия, която е председател на АСЕАН. Помирителни изявления направиха и представители на други страни. „Всичко е взаимно, така че ако това, което САЩ искат, е разумно, трябва да уважаваме и това. Американските лидери мислят за интересите на американския народ, ние мислим за интересите на нашия народ“, каза президентът на Индонезия Прабово Субианто. А индонезийският министър-координатор по икономическите въпроси Airlangga Hartarto каза, че индонезийското правителство обмисля увеличаване на вноса на американски стоки, като същевременно намали митата (в момента 5%).

Ръководителят на Министерството на търговията и промишлеността на Филипините Кристина Роке също обяви възможността за намаляване на митата върху продукти, внасяни от Съединените щати. Премиерът на Камбоджа Хун Мане обяви готовността си да предприеме още по-радикални стъпки: в писмо до Тръмп той увери, че Пном Пен се ангажира да увеличи вноса от Съединените щати и незабавно да намали тарифната ставка за 19 категории американски стоки от 35 на 5%.

Плюсове и минуси

Оказва се, че Виетнам не е сам в желанието си да постигне споразумение със Съединените щати; просто се оказа малко по-бърз от съседите си. Но тази гъвкавост носи и значителни рискове, свързани с втората причина, поради която примерът на SRV е интересен. Причината за това са близките връзки с Китай, който зае принципна позиция в тарифната война, за което беше „възнаграден“ със ставка от 125%.

Търговският оборот на Китай с АСЕАН през 2024 г. се е увеличил със 7,8% спрямо 2023 г. и възлиза на 982,33 млрд. долара – с една трета повече, отколкото със САЩ (688,28 млрд. долара). А ключовият партньор на КНР сред страните от общността е Виетнам, на който се падат около 27% (260,65 милиарда долара) от търговския оборот на АСЕАН с Китай. В същото време търговският баланс е забележимо в полза на Китай, за разлика от търговията на Виетнам със Съединените щати. Оказва се, че при съпоставими обеми на двустранна търговия, за Виетнам е по-важно да запази американския износ, но как да стане това, без да обиди мощния си северен съсед?

Отговорът на този въпрос, който е от значение не само за Ханой, но и за АСЕАН като цяло, може да бъде разкрит следващата седмица, когато китайският президент Си Дзинпин направи държавни посещения във Виетнам, Малайзия и Камбоджа. Във всеки случай няма съмнение, че участниците в предстоящите преговори ще търсят взаимно приемливи решения. Постигането на такива решения ще бъде от полза не само за тях самите, но и за Русия, тъй като Китай, Виетнам и повечето други страни от АСЕАН са дългогодишни и надеждни партньори на Москва и разногласията между тях биха били напълно излишни.

Наблюдател на ТАСС