Танцов клуб „Балкан“ от Одрин ще се включи в Събора за народно творчество „Китна Тракия пее и танцува“ в Хасково

0
2



Танцов клуб „Балкан“ от Одрин, с ръководител Мария Чъкърък, ще е сред участниците в 59-ото издание на Събора за народно творчество „Китна Тракия пее и танцува“ в Хасково, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.

Фестивалът с над половинвековна история се провежда традиционно в края на месец май в лесопарка „Кенана“. Тази година датите са 16, 17 и 18 май. Той дава изява на самодейни състави и индивидуални изпълнители, които пазят и разпространяват българските фолклорни традиции от цяла България и на българи, които живеят в чужбина.

Освен международното участие на състава от турския град Одрин, в това издание на фолклорното надпяване и надиграване,  ще се включат общо 11 танцови групи, 37 певчески формации. Индивидуалните изпълнители са 47, а самодейните състави, представящи народни обичаи, са осем, съобщи заместник-кметът на Хасково Мария Вълчева. Изявите ще са на две сцени. Те ще бъдат оценявани от журиращи състави с председатели преподавателите в  Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив – проф. д-р Галя Петрова-Киркова и проф. д-р Тодор Киров.

На отличените Община Хасково присъжда златен, сребърен и бронзов медали във всяка категория, както и дипломи за първо, второ и трето място. Всички участници получават грамота за участие.

Ансамбъл „Тракия“ от Пловдив, народият певец от Тракийската фолклорна област Данислав Кехайов, дуетът Бисера и Лидия, Народен оркестър при Община Хасково са част от програмата на събора в парк „Кенана“.  Специални гости на форума на народното творчество ще бъдат изпълнителите от Танцов клуб „Мерич“ от Одрин, с хореограф Гюркан Гюзелхарджан. Гостуването им се осъществява със съдействието на Генералното консулство на Република България в Одрин. Кулинарният майстор Ути Бъчваров ще приготви хасковска кавърма в т.нар. „голям тиган“, изработен от челото на парен локомотив.

През миналата година във фолклорното надпяване и надиграване се включиха 32 певческите групи, 14 танцови формации, осем ансамбли, три състава за народни обичаи и 40 индивидуални изпълнители.



Източник БТА