Таксите на студентите в платено обучение да бъдат намалени с 40 процента, реши парламентарната Комисия по образованието и науката

0
109



Таксите на студентите в платено обучение да бъдат намалени с 40 процента с изменение в Закона за висшето образование (ЗВО), реши днес Комисията по образованието и науката в Народното събрание. 

Образователната комисия обсъди днес на второ четене законопроекта за изменение и допълнение на Закона за висшето образование (ЗВО). Законопроектът, с номер 51-554-01-122, е внесен от Андрей Чорбанов и група народни представители на 27 юни тази година. Той е свързан с таксите за платено обучение в университетите. 

Според текста, чийто основен вносител е председателят на образователната комисия проф. Андрей Чорбанов от парламентарната група на „Има такъв народ“, и от народни представители от ГЕРБ и „БСП – Обединена левица“, размерът на таксата за платено обучение „не може да бъде по-нисък от 60% от средствата за издръжка на обучението“ в съответното професионално направление плюс таксата за студентите по държавна поръчка. Сегашният законов текст изисква тя да е 100% от издръжката. Разликата от 40% ще трябва да съответства и на процентното намаляване на сумите.

Промените в Закона за висшето образование трябва да се гласуват в пленарната зала на Народното събрание и се очаква да влязат в сила за предстоящата учебна 2025/2026 година.

Искам да благодаря на народните представители, че толкова бързо започнаха да обсъждат тази значима за обществото тема, свързана с таксите на платеното обучение, която предизвика вълнение. Становището на Министерството на образованието и науката (МОН) е, че подкрепя предложението, внесено от Андрей Чорбанов и от група народни представители, то съответства и на предложението на Съвета на ректорите. Това каза заместник-министърът на образованието и науката акад. Николай Витанов на днешното заседание на Комисията по образованието и науката в Народното събрание.

„В нашето предложение има два основни елемента. Единият е процентът да бъде намален на 60 на сто по отношение на таксите – това, което беше предложено от Съвета на ректорите. Но втората част е различна и тя е, че когато студент в платено обучение влиза в първи курс, би следвало да има известна устойчивост, да знае какво може да очаква през следващите години“, каза акад. Николай Денков от ПГ на „Продължаваме промяната – Демократична България” (ПП-ДБ) по време на заседанието на Комисията по образование и наука в парламента. „Когато студент в платено обучение влиза в първи курс, би следвало да има известна устойчивост, да знае какво може да очаква през следващите години“, каза той.

Искаме да защитим интересите на държавните висши училища, тъй като през един доста дълъг период държавата даде възможност на частните висши училища да определят свои такси и държавните висши училища останаха твърде далече от обхвата. Ние трябва да решаваме сериозния проблем с таксите и разбираме, че Съветът на ректорите има свое предложение, но където има възможност, трябва да се реши от самите висши училища и това е най-големият израз на академична автономия, каза на заседанието на Комисията по образованието и науката в Народното събрание Ивайло Папов от парламентарната група на „Възраждане“

Моментът е дошъл коренно да се преосмисли модела на финансиране на висшето образование в страната. Очевидно е, че сега действащият модел има твърде много дефекти и създава прецеденти, които се налага понякога да гасим като пожар. Това каза проф. д-р Миглена Темелкова, председател на Съвета на ректорите, на заседанието на Комисията по образованието и науката в парламента. Тя изрази надежда, че народните представители ще подкрепят предложените законодателни текстове, тъй като зад тях стоят 23 държавни висши училища. 

По въпроса за таксите от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ също изразихме становище, което изпратихме до Народното събрание и мисля, че позицията на Министерството на образованието и науката е най-балансираната. Това каза ректорът на СУ проф. д-р Георги Вълчев на заседанието на Комисията по образованието и науката към Народното събрание.

Такси от 60 процента са убийство за изкуствата, това означава над 10 000 лева към момента, каза чл.-кор. проф. Мирослав Дачев – ректор на Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“. Трябва да знаем, ако тези такси влязат в сила от началото на учебната 2025/2026 година, какво правим, защото всички студенти, които се записват, ще се отпишат и ще отидат в частни висши училища по изкуствата, добави той.

Направихме заседание и излязохме с позиция за таксите в университетите, каза председателят на Националното представителство на студентските съвети Ангел Стойков. Подкрепяме предложението на Съвета на ректорите и на народни представители, свързано с това таксите в платена форма на обучение да бъдат намалени с 40 процента. Също подкрепяме да има таван на увеличението за студентите заварено положение и те да могат да бъдат спокойни за следващата учебна година, отбеляза Стойков. 

БТА припомня, че на 9 юли Народното събрание гласува на първо четене промени в Закона за висшето образование, свързани с таксите на студентите в платена форма на обучение. 

В същия ден се състоя и протест на студенти заради повишените такси в платеното обучение във висшите училища. „Законопроектът за промени в Закона за висшето образование, който беше гласуван на 9 юли в пленарната зала на парламента на първо четене, не ни устройва“, каза тогава на студентския протест „Образованието е право – не привилегия!“ Александър Танев – студент в специалността „Право“ в платена форма на обучение в Софийския университет (СУ) „Св. Климент Охридски“. Той е със завършен втори курс в тази специалност. Танев обясни тогава, че неговата такса в специалността „Право“ в платено обучение се е повишила със 105-106 процента, или от 3250 лева на над 6000 лева годишно.

 



Източник БТА