С 10-минутни аплодисменти, изправена на крака публика и викове „Браво“ завърши първото от три представления на „Рилският пустинник“. Музикалната поема на Софийската опера и балет се представя три поредни дни – 11, 12 и 13 юли, пред храма „Св. Александър Невски“.
На 1160 години от покръстването на българския народ се посвещават спектаклите под открито небе. Акад. Пламен Карталов е режисьор, текстът е на Тихомир Павлов, а музиката – на отец Кирил Попов.
Добрин Досев излезе за първи път на сцената път в ролята на св. Иван Рилски, пресъздавайки последните години от живота му. Още при първото си появяване, популярният актьор бе изправен пред професионално предизвикателство и изключен микрофон, но той се справи блестящо с отработването на ситуацията, коментираха пред БТА зрители. Баритонът Атанас Младенов е в ролята на младия пустинник.
„За трети път гледам „Рилският пустинник“, първо – на премиерата в операта, след това на площада миналата година, и сега – отново тук. И смея да твърдя, че този спектакъл се развива и сега, с промените в него и новите лица на сцената, изглежда още по-добре – и визуално, и аудиовизуално. Въпреки спиращите от време на време микрофони, звукът беше перфектен“, коментира друг зрител. Според по-наблюдателни почитатели на това заглавие от оперния афиш, времетраенето е значително намалено, което те отчитат като плюс.
„Като режисьор се опитах да направя една сценична адаптация на тези гениални благотворни стихове, заедно с музиката на отец Кирил Попов, и, наистина, този текст, и тази музика да получат един истински сценичен живот. Така че от тези стихове направихме драматургия, която в действия показва много значими сцени от житието, битието и живота на този велик българин. Така че спектакълът е специално, точно за това място създаван – за да може да завибрира с всички онези сетива – на драматургията, на текста, на музиката, на словото. За да може публиката да се докосне до една чувствителност, която като в един театър на големите идеи, в една шекспирова драматургия, да потъне в емоцията на това представление, а то е голямо“, коментира пред БТА акад. Пламен Карталов по повод първите представления на открито.
Както писа БТА, премиерата на „Рилският пустинник“ е през май 2023 г. Създадена е през 1937 година от писателя, поет, публицист и общественик Тихомир Павлов (1880-1937). В екипа на спектакъла са Георги Стрезов – оркестрация, диригенти са Старозагорският митрополит Киприан и Жорж Димитров, диригент на хора – Виолета Димитрова, сценография – Нела Стоянова. Консултанти са проф. Павел Павлов и Белоградчишкият епископ Поликарп. Преводът от църковнославянски е на проф. д-р Иван Желев. Ръководител на детската вокално-театрална формация е Димитър Костанцалиев. Костюмите са на Марта Миронска. Участват Ангел Христов, Димитър Станчев, Николай Петров, Бисер Георгиев, Стефан Владимиров, Иван Александров, Велислав Нинов, Ангел Антонов, Александър Георгиев, Росен Ненов, Николай Павлов, Георги Джанов, Красимир Динев, Николай Войнов, Кирил Константинов, Юлиана Тодорова, Евгений Димитров, Николай Милев.