С песни, танци и народни носии оживя поредното издание на Капанския събор в разградското село Гецово

0
98


С песни, танци и пъстри народни носии оживя поредното, четиринайсето издание на Капанския събор в разградското село Гецово. Фолклорното събитие събра местните хора, самодейци и гости, които се потопиха в автентичната атмосфера на капанците – една от най-старите и добре запазени етнографски общности в България.

„В кръговрата на хилядолетната история капанците са създали една невероятна книга на живота. Песните, танците и обичаите разказват за отминали времена и събития, разкриват душата на капанците, тяхната сила, воля, доброта, простота на човешките отношения и на искрицата за веселие“, каза водещата на програмата старши експертът в Регионалния експертно-консултантски и информационен център „Читалища“ в Разград Даниела Петрова. Тя подчерта, че тайната на капанския фолклор е в приемствеността, в живата връзка, в семейството, в рода. „Тайната е в хората – живите човешки съкровища, пазителите на традициите, съхраняващи духовното наследство на запазилото българщината село Гецово. И днес красивите капански песни, кръшните капански хора и грейналите капански носи предизвикват възхищение на ценителите на фолклора у нас и в чужбина“, посочи Петрова. 

Приветствие към жителите и гостите на селото и участниците в събора отправи кметът на селото Николай Цонев. Той подчерта, че за него е удоволствие за поредна година Гецово да домакинства Капанския събор. Кметът пожела на присъстващите да се забавляват и наслаждават на празника. За да върви по вода на събора, Цонев плисна менче с вода, като малко след това заваля дъжд. 

Фолклорната програма започна с изпълнение на най-малките участници – децата от танцовия състав „Гецовлийчета“ към читалището в Гецово. След това сцената на събора в центъра на селото беше огласена от песните и танците на самодейци от фолклорни колективи от различни населени места в общините Разград, Кубрат и Ветово. 

/АБ/



Източник БТА