С изложба под наслов „Будители и памет“ музеят в Разград чества три важни годишнини, свързани с видните просветители и книжовници Станка и Никола Икономови. Експозицията е посветена на 45-годишнината от създаването на музейната сбирка „Станка и Никола Икономови”, 205 години от рождението на Никола Икономов и 190 години от рождението на Станка Николица Спасо-Еленина. Събитието е част и от инициативите, посветени на Международния ден на музеите – 18 май.
„Дългата история на образователното дело в Разград е свързана с просветителите Никола Икономов и неговата съпруга Станка Николица Спасо-Еленина – първата българска поетеса и радетелка за женско образование. Паметта и делото на семейство Икономови се пазят тук – в къщата музей“, каза при откриването на изложбата директорът на Регионалния исторически музей в Разград Таня Тодорова.
„Развълнувана съм от това, че тази година Разград отбелязва редица значими годишнини. Това показва, че Разград е град с дълбоко вкоренени в душевността на хората от този край културни традиции“, заяви зам.-кметът Елка Неделчева. Тя изрази надежда изложбата да бъде посетена от повече жители и гости на града, за да може по думите й те да се върнат в годините назад и да видят културното наследство на тези достойни българи, отразени в наши дни.
На откриването на изложбата присъстваха зам.-кметът Елка Неделчева, зам.-областният управител Назиф Зюлкяр, внучката на Григор Попов Теменуга Иванова, директорът на Центъра за ученическо техническо и научно творчество Цветанка Русева, директорът на Професионалната гимназия по облекло „Станка Николица Спасо-Еленина“ Елка Драмалиева, ученици и учители от Основно училище „Никола Икономов“ – двете училища, носещи имената на разградските будители. Поздрав към всички отправиха Калина Радославова и Надежда Дочева, възпитаници на Музикалната школа Енджой мюзик с ръководител Адриан Маджаров.
Разказът за живота и делото на Станка и Никола Икономови е представен върху 17 табла със снимки и текст. Посетителите имат възможност да видят техните трудове – книгата на Никола Икономов „Земледелие“, отпечатана през 1853 година в Белград и преведената от съпругата му Станка Николица „Две прикаски за славните жени и за Аза человекомразеца“ от Доситей Обрадович. Акцент в експозицията е родословното дърво на семейство Икономови, обясни директорът на музея Таня Тодорова.
Специално място в експозицията е отделено на дома на именитите разградски възрожденци, просветители и книжовници. Чрез снимки са показани помещенията в къщата, първото от които представя Разград в края на XIX век. Във второто помещение са представен предмети и лични вещи от всекидневния бит на Икономови, а в третата стая е показан новият европейски бит с виенските столчета и маси.
Представени са снимки и от организираните в Разград литературни празници „Поетични хоризонти на българката“, „Белите нощи на Разград“ и ученическият журналистически конкурс на името на Григор Попов. Показана е учредената от Общинския съвет награда на името на възрожденеца Никола Икономов, както и музейните дейности, свързани с опазването и представянето на тяхната памет за идното поколение, каза Тодорова.
В изложбата се поставя акцент и на първата експозиция, представяща живота и творческия път на двамата разградски възрожденци. Неин автор е Сийка Стефанова, дългогодишен уредник в Историческия музей в Разград, която също бе сред гостите на откриването на изложбата. Събитието беше уважено и от авторката на тематико-експозиционния план на обновената и актуализирана през 2005 г. постоянна експозиция в къща музей “Станка и Никола Икономови” Елена Иванова. „Наш дълг е като музейни специалисти да продължаваме тяхната традиция, за да предадем на следващите поколения богатото културно и духовно наследство“, добави директорът на разградския музей. Таня Тодорова допълни, че идеята е през новата учебна година експозицията да гостува като останалите мобилни музейни изложби на училища и институции в Разград и региона.