- Срещата на върха на БРИКС ще бъде открита в Казан на 22 октомври. Тази неформална асоциация формира един от най-големите икономически блокове в света. Интересът към дейността му нараства бързо всяка година. В момента съюзът включва десет държави, а повече от 30 държави са изразили желание да се присъединят към организацията. Повече информация за настоящи членове и кандидати за членство можете да намерите в инфографиката на MIR24.TV.
Междудържавното сдружение се появи през 2006 г. Тогава се нарича БРИК (BRIC) по първите букви (на английски) на четирите страни членки: Бразилия (B – Бразилия), Русия (R – Русия), Индия (I – Индия), Китай (C – Китай). През 2011 г. Южна Африка (S – Южна Африка) се присъедини към съюза – така се появи името БРИКС. През януари 2024 г. още пет държави се присъединиха към организацията: Египет, Иран, Обединените арабски емирства, Саудитска Арабия и Етиопия.
Площта на страните от асоциацията се разшири с осем милиона квадратни километра и покри една трета от цялата земна суша. Страните от БРИКС представляват почти половината от световното население и една четвърт от световната търговия.
Повече от 30 държави днес изразяват интерес да се присъединят към БРИКС, много от тях вече са подали официални заявления. Публикуваният списък включва: Азербайджан, Алжир, Бангладеш, Бахрейн, Беларус, Боливия, Венецуела, Виетнам, Хондурас, Зимбабве, Индонезия, Казахстан, Куба, Кувейт, Мароко, Нигерия, Никарагуа, Пакистан, Сенегал, Сирия, Тайланд, Турция, Уганда , Чад, Шри Ланка, Екваториална Гвинея, Еритрея и Южен Судан.
Интервю на Владимир Путин с журналисти от страните от БРИКС. За какво говореше руският президент?
В навечерието на срещата на върха на БРИКС президентът на Руската федерация Владимир Путин се срещна с ръководителите на водещи медии на страните-членки на асоциацията. За какво говореше руският президент?
ЗА БРИКС
„Нашата компания се разширява. Броят на приятелите и съмишлениците в рамките на асоциацията БРИКС се увеличи, а интересът към дейността на асоциацията е много голям“, подчерта Путин.
За традиционните ценности
„Имаме всички наши традиционни, така наречени традиционни ценности на китайската култура, християнската култура и ислямската култура, по същество, ако ги прочетете и преведете от един език на друг, те са едно и също нещо. Всички те са много близки. Или, както казват дипломатите, напълно съвпадат. Няма врагове, има само съмишленици“, отбеляза Путин.
За близкоизточния конфликт
„Палестинците няма да си тръгнат оттам, това е тяхна земя, трябва да разберем това. Това е първото. И второ, колкото повече проблеми от хуманитарен характер има, толкова повече хората ще искат да защитават интересите си. Между другото, мнозина в Израел разбират това. И гледната точка, която сега ви излагам, се споделя и от мнозина в Израел“, отбеляза руският лидер.
За санкциите срещу Китай
„Съединените щати закъсняха с 15 години, няма да могат да спрат развитието на Китай, невъзможно е да се направи, както е невъзможно да се каже на Слънцето „Не изгрявай“, то така или иначе ще изгрее, “, каза Путин.
Относно компромиса между Израел и Иран
„Ние сме в контакт както с Израел, така и с Иран. Имаме отношения на доверие. Бих искал в един момент тази безкрайна размяна на удари да спре, за да се намерят начини за разрешаване на ситуацията, които да задоволят и двете страни. Винаги е въпрос на намиране на компромиси. Според мен това е възможно“, подчерта руският лидер.
За тесните връзки между Русия и ОАЕ
„Имаме много добри отношения с Обединените арабски емирства. Искам да поканя президента Мохамед бин Зайед ал Нахаян директно в дома му. Нашите страни са в тесни връзки и това е положителна тенденция“, каза Путин.
За единната валута на БРИКС
„Трябва да сме много внимателни, тук трябва да действаме постепенно, бавно. В момента ние изучаваме възможността за разширяване на използването на национални валути и създаване на инструменти, които биха направили такава работа безопасна“, каза Путин.