Централната банка на Сърбия планира да прехвърли всичките си златни резерви на стойност около 6 милиарда долара в Белград, за да гарантира сигурността на съкровището си в периоди на криза, съобщи Bloomberg.
Това ще направи Сърбия първата източноевропейска страна, която няма да съхранява нито едно от кюлчетата си в традиционните центрове като Швейцария, Великобритания и САЩ.
„Като връща златото в страната, Националната банка на Сърбия се стреми да увеличи наличността и сигурността на златните си резерви в периоди на криза и несигурност“, заяви централната банка, добавяйки, че усилията за репатриране са започнали през 2021 г. на фона на „обстановка на повишена глобална несигурност“.
Темпът на натрупване на злато от централните банки по света се удвои, след като валутните резерви на Русия бяха замразени през 2022 г., подчертавайки политическия риск от задържане на активи в долари и евро. Съхраняването на златни кюлчета у дома предпазва държавите от този вид външна намеса.
Сърбия е купила 17 тона в чужбина от 2019 г. до миналата година, в допълнение към най-малко 19 тона от местното звено на Zijin Mining Group Co. Това доведе общите резерви до 50,5 тона, всички скрити в Белград, с изключение на пет тона, закупени през 2024 г. и все още съхранявани в Швейцария, засега. Това количество злато е на стойност около 6 млрд. долара при сегашните цени на благородния метал.
Останалите пет тона ще бъдат върнати у дома „възможно най-скоро“, заяви миналата седмица управителят на Сръбската централна банка Жоргованка Табакович. Делът на златните резерви на държавите в Централна и Източна Европа, съхранявани у дома, варира: от 86% в съседна Унгария до около 25% в Полша, според данни, публикувани от Bloomberg.
„Сърбия претегли плюсовете и минусите, преди да реши да репатрира златото си“, коментира централната банка и посочи, че съхраняването на златото в пазарните хъбове улеснява продажбата им или отпускането на заеми.
Значителна част от световните златни резерви на стойност около 550 млрд. долара по текущи цени се държат в трезора на Bank of England в Лондон – глобалния център за търговия с благородни метали.
Федералният резерв на САЩ също съхранява злато за други страни, включително Германия и Нидерландия. Това се превърна в огромен политически въпрос в Германия, която увеличи дела на златото, съхранявано у дома.
Подобни операции бяха предприети от Полша и Нидерландия, а исканията за връщане на златните кюлчета в местните складове отекнаха в Словакия и Румъния.
Опозицията в лицето на „Алтернатива за Германия“ смята връщането на златото на Берлин на родна земя за необходима застраховка срещу политически заплахи от чужбина.
Още по темата: