1. Какво правите на първо място, когато ви затрупат с много задачи?
а) Правя си списък, като си подреждам задачите по важност и срок.
б) Питам колега или приятел за помощ.
в) Паникьосвам се и започвам да се чудя как ще се справя изобщо.
2. Много се притеснявате за предстояща важна среща в работата ви. Как се подготвяте за нея?
а) От момента, в който са ми възложили този ангажимент, започвам да се подготвям, защото не искам да се излагам.
б) Моля за съвет колега, за да знам, че всичко ще е наред.
в) Отлагам подготовката си до последния момент.
3. Как се справяте със стреса в напрегнати ситуации?
а) Спирам да правя каквото правя за няколко минути и се опитвам да се успокоя. Ако се наложи, правя си малка разходка, за да си прочистя съзнанието.
б) Звъня на някой близък, на когото знам, че мога да споделя притесненията си.
в) В повечето случаи не се справям, тотално се паникьосвам и нищо не мога да свърша. Затова зарязвам всичко и чакам да се успокоя.
4. Настроението ви променя ли се, когато се сещате, че идва понеделник – а това означава, че трябва да ходите на работа?
а) Не, опитвам се да не го мисля. Иначе само си натоварвам съзнанието с излишно напрежение. Затова просто се наслаждавам на уикенда.
б) Само когато знам, че ми предстои тежка седмица в работата.
в) Да, винаги като дойде неделя, и ми става неприятно, защото знам, че на следващия ден отново се почва със стреса в работата.
5. Как реагирате, когато нещо се обърка или плановете се променят в последния момент?
а) Мисля логично как да оправя нещата.
б) Ако е за нещо банално – просто продължавам напред и се опитвам да се справя със ситуацията. Ако е сериозно, тогава бих се ядосал/а или разстроил/а.
в) Ядосвам се и си казвам: “Защо все на мен?”.
6. Как релаксирате след тежък ден?
а) Лягам си рано, като вместо да си цъкам в телефона, чета книга.
б) Срещам се с приятели или си говоря с някой близък.
в) Гледам сериал или филм и си преглеждам социалните мрежи.
7. Какво правите, когато някой ви ядоса или подразни?
а) Опитвам се да се успокоя, преди да кажа нещо, с което ще нараня човека отсреща.
б) Ако имам конфликт с мой близък – ще съм откровен/а и ще си излея чувствата. Но ако не се познаваме толкова добре, ще се държа възпитано и по дипломатичен начин ще се опитам да разреша конфликта.
в) Мълча си и накрая си изкарвам яда на някой близък, а след това съжалявам.
8. Можете ли да се похвалите със здрав сън?
а) Да. Не позволявам тревогите да нарушават съня ми.
б) В редки случаи не мога да спя – когато много ми се насъбере.
в) Изобщо не мога да се наспивам напоследък просто защото ми е много напрегнато.
ОТГОВОРИ:
Най-много отговори “а”:
Трудно се поддавате на стрес, без значение какви са проблемите ви. Това е така, защото мислите логично и анализирате ситуациите. Подхождате практично към проблемите и се опитвате да ги решите стъпка по стъпка. Умеете да запазите самообладание в напрегнати моменти и добре организирате времето и приоритизирате задачите си. Но не се притеснявайте да си позволите момент на уязвимост, хубаво е от време на време да показвате емоциите си.
Най-много oтговори “б”:
Вашият начин да се справяте със стреса е чрез общуване и споделяне. Търсите подкрепа от близки хора и обичате да говорите за емоциите си. За вас е важно да не сте сами в трудни моменти. Хубаво е, че успявате да намирате утеха чрез разговори с близки. Но внимавайте да не прекалявате с тази нужда някой непрекъснато да е 24/7 на линия за вас. Трябва да се научите да се доверявате на себе си и на собствената си преценка, а не само да разчитате на чуждата помощ.
Най-много отговори “в”:
Вие изобщо не сте издръжливи в стресови ситуации. Вашата тактика е да се дистанцирате от напрежението. Предпочитате да избягвате конфликтите и понякога отлагате решенията, надявайки се проблемите да изчезнат сами. Опитайте се да правите малки стъпки към решаването на проблемни ситуации, вместо да ги избягвате напълно. Въведете рутина, която ви помага да структурирате деня си, без да се чувствате претоварени.
Как да намалите напрежението
Съвсем нормално е в днешно време със забързаното всекидневие стресът и напрежението да заемат голяма част от живота ни. Затова ето няколко съвета как да се справим с тревогите:
1. Планирайте и подредете приоритетите. Съставете си списък със задачи и започнете с най-малката. Малките победи намаляват тревожността.
2. Движете се. Кратка разходка или няколко минути упражнения повишават ендорфина и намаляват напрежението.
3. Говорете. Разговорите с приятел или близък много често помагат, когато човек е под голям стрес.
4. Почивайте качествено. Осигурете си поне 7-8 часа сън и не ползвайте телефона си преди лягане. По-добре вземете някое приятно четиво.
5. Отделете време за хобито си или за някакви творчески дейности. Рисуването, писането или музиката винаги действат терапевтично. Така е и с хобитата. Когато чувствате, че ви идва в повече, направете така, че да освободите малко време за любимите си занимания. Това ще ви достави удоволствие, но и ще развлече ума ви от тревогите, които са все на главата ви.
6. Правете си почивки от социалните мрежи. Може да си мислите, че като си гледате социалните мрежи, си почивате. Но всъщност не е така – даже още повече се натоварвате. По-добре ограничете времето в социалните мрежи, особено когато усещате претоварване.