Софийският университет (СУ) „Св. Климент Охридски“ на 1 юли ще бъде домакин на Първата национална конференция с международно участие за отворената наука в България „Пътеводител на учения: в орбитата на отворената наука в България“ по проекта ОРБИТ – събитие, фокусирано върху отворената наука в ерата изкуствения интелект. Това съобщават от висшето училище.
Основен лектор ще е д-р Марта Теперек от Нидерландския съвет за научни изследвания (NWO), която ще представи Open Science NL, национална инициатива в Нидерландия, предназначена да ускори прехода към отворена наука. Историята на Open Science NL e вдъхновение за тези, които се стремят да прилагат отворената наука в друг национален контекст, където сътрудничеството е ключово. Фокусът на нейната лекция са иновативни стратегии за споделяне на данни, цифрова прозрачност и научни изследвания, основани на изкуствен интелект.
Програмата включва още сесии с български изследователи от различни научни дисциплини, които на практика прилагат принципите на отворената наука в области – като борба с фалшивите новини, античната нумизматика, използването на отворени данни и изкуствен интелект за образование и финанси. Специално място ще бъде отделено на проектите, разработени в рамките на менторската програма за докторанти по проекта.
С участници от водещи университети, библиотеки и неправителствени организации, ORBIT е на път да се превърне в една от ключовите платформи в България за иновации в научните изследвания и обществено ангажиране, отбелязват от СУ.
Конференцията ще се състои в УНИТе, на бул. „Джеймс Баучер“, в кампуса „Лозенец“.
БТА припомня, че през декември 2023 г. се състоя тържествената церемония за откриването на новата сграда на Центъра за върхови постижения „Университети за наука, информатика и технологии в е-обществото“ (УНИТе) в кампуса „Лозенец“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, съобщи тогава пресцентърът на висшето училище. Новият научноизследователски комплекс бе финансиран по проекта УНИТе на Оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, приоритетна ос 1 – „Научни изследвания и технологично развитие“, в рамките на процедурата „Изграждане и развитие на центрове за върхови постижения“.