Сняг затрупа щъркеловите гнезда в село Белозем, съобщи пред БТА Градимир Градев, асистент в Аграрен университет – Пловдив.
През вече настъпилата пролет повечето от белите щъркели, гнездящи в Белозем, заеха гнездата си и вероятно последният сняг от тази сутрин буквално ги затрупа. Въпреки че гледката е необичайна, тя не е толкова тревожна за птиците и тяхното бъдещо поколение, каза Градев. По думите му щъркеловите семейства не са обезпокоени сериозно от снежната обстановка и продължават да са неотлъчно в своите гнезда, а тези, които вече са снесли своите яйца, ги мътят търпеливо. Предвид, че се очаква изненадващата зимна обстановка да е кратка и снегът да не се задържи дълго, щъркелите ще се справят с лошите метеорологични условия и безпроблемно могат да преживеят ден-два без храна. Това не е прецедент за района, като преди няколко години жителите на селото станаха свидетели на подобна гледка в края на март.
Като Европейското село на белия щъркел в България, Белозем е известно със своите многобройни гнездящи щъркели. Тук е разположена най-многочислената и гъсто населена колония на вида в България, като гнездата са около 60 на брой на различни места в селото, а само върху покрива на Основно училище „Гео Милев“ щъркеловите гнезда са над 20. Изключително високата численост на щъркелите в района е обект на специализирани научни изследвания, които се провеждат от Катедра ,,Агроекология“ към Аграрен Университет – Пловдив съвместно със „Зелени Балкани“, като част от Национална програма „Млади учени и постдокторанти – 2“. Също така преподаватели и студенти от Университета провеждат своите теренни практики и упражнения, посветени на щъркелите и техните местообитания, в района, поясни Градев.
Наблюденията на заснежените щъркелови гнезда са извършени посредством уникалното видеонаблюдение, което дава възможност за едновременно наблюдение на около 10 щъркелови гнезда в различни части от селото. Системата за видеонаблюдение в реално време, изградена от Народно читалище ,,Просвета 1909“ в село Белозем е част от проекта ,,Опазване и популяризиране на щъркелите в Белозем – Европейското село на белия щъркел в България“. Проектът се осъществи благодарение на инициатива на Лидл в България „Ти и Lidl за по-добър живот“ през 2020 в партньорство с фондация „Работилница за граждански инициативи“ и Български дарителски форум, каза още Градимир Градев.
/РИ/