Сливенският митрополит Арсений отслужи в Ямбол специално богослужение в чест на света Богородица

0
6



По време на светия Велик пост Светата църква мъдро е устроила във всички петъци да се отслужва едно специално богослужение в чест на света Богородица, каза през БТА Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Арсений. Тази вечер той отслужи Малко повечерие с втора статия от Акатиста на Пресвета Богородица в ямболския храм „Успение на Пресвета Богородица”.

Десетки миряни дойдоха да чуят молитвите и песнопенията. Заедно с владиката служиха Негово Високопреподобие архимандрит Димитрий – протосингел на Сливенската митрополия и архиерейски наместник в Бургас, също и свещеници от ямболските храмове.

Тези специални богослужения включват молебния канон, Големия Богородичен канон и едно специално четиво, което ние наричаме Акатист. Или това е богослужба, която възхвалява света Богородица като майка на Бога, каза пред БТА сливенският владика. Именно в израз на това почитание ние многократно, със свети Архангел Гавраил, който възвести на света Богородица, че ще стане майка на Бога, я възпяваме с архангелските думи: „Радвай се, Благодатна!”, допълни той.

Улисани в голямата шетня в нашето ежедневие, изправени пред много трудности, изпитания, пред много житейски обстоятелства, нерешими проблеми, имаме нужда – в това бурно житейско море, от пристан. Имаме нужда да се опрем на някой. И това е именно тя – света Богородица, каза още митрополит Арсений.

По думите му света Богородица всякога се явява ориентир в нашия живот. „По-хубаво от това да се опреш на небесната царица, на нашата небесна майка, няма”, каза той и допълни: „Защото всеки обича майка си, всеки при труден момент тича при мама – да ѝ каже, да сподели. И света Богородица като майка, ще облекчи всяка трудност, ще ни помогне по-лесно да преодолеем всяко изпитание в живота. Именно затова, в тези благодатни дни на Великия пост, се събираме, за да възхвалим и почетем Божията майка и да потърсим нейното застъпничество и помощ”, добави митрополит Арсений.

В акатисното приснопение ние многократно казваме „Радвай се, Невесто неневестна!“. Тези слова са изричани в далечните векове назад, когато Константинопол е бил избавен от нападенията на сарацини и авари, обясни митрополит Арсений. Днес в 21 век ние изричаме същите боговдъхновени слова, които ни укрепят и подпомагат да вървим бодро по пътя на живота, имайки всякога като пример света Богородица, каза още пред БТА Сливенският митрополит.

Църквата „Успение на Пресвета Богородица” е най-новият православен храм в Ямбол. Изграден изцяло с дарения, той отвори врати на големия християнски празник Сретение Господне през 2016 г.



Източник БТА