Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Арсений обсъди с директори на училища в Ямбол възможността за преподаване на вероучение. На срещата в Община Ямбол присъстваха кметът Валентин Ревански и архиерейският наместник на Ямболска духовна околия отец Йоан Петров.
Часове по религия като избираема учебна подготовка могат да преподават учители по история, по български език и литература, както и начални учители, след завършване на допълнителна квалификация по богословие. Идеята е учителите да са познати и на децата, и на родителите, разясни владиката.
„Църквата разчита на директорите по места да се спрат на онези преподаватели, на които имат доверие, че няма да тровят нашите деца с нещо, което е чуждо на православното учение. Ние трябва да създадем у подрастващата младеж една основа и някакъв морален облик“, допълни Негово Високопреосвещенство.
„Всички ние знаем химна на нашето българско просвещение на Стоян Михайловски: народността не чезне, там дето знанието живей. И ако ние подменяме своята вяра и култура, то естествено, че народността ще изчезне. Но благодарение на българския учител, тя не чезне“, обърна се Сливенският митрополит към педагозите.
Сливенската митрополия ще доплаща на преподавателите за часовете по вероучение, за да не ощетяваме делегираните бюджети на училищата, разясни владиката. Учебниците по религия от първи до 12-и клас, издадени от Българската православна църка, се предлагат безплатно и са одобрени от Министерството на образованието и от Светия синод, припомни той.
Владиката изрази и притеснение относно тревожната тенденция за ширеща се употреба на синтетични наркотици сред децата и младежите. „Господ ни казва: оставете децата да дойдат при мене и не им пречете. Именно тези Господни слова ни задължават да не пречим на децата, а да им покажем верния път. Не можем до всяко дете да сложим полицай, който да му казва кое е законно и кое е незаконно, когато примерите, с които са заобиколени децата, са само негативни“, допълни той.
Българският учител и българското училище са изправени пред огромни предизвикателства, посочи още митрополит Арсений. „Българското училище е рожба на Българската православна църква. Ние всякога с тегоба споделяме трудностите на българския учител, който днес се явява и възрожденец. И особено трудностите на директорите на училищата, които трябва да натъкмят и учебната програма, и делегираните бюджети, за да могат да се справят с всички изисквания“, допълни владиката.
„Българската православна църква през вековете има значителен принос да съхрани нашите български традиции, да ни съхрани като нация и народ. Тази инициатива на Негово Високопреосвещенство за вероучението ние приехме и като наша кауза. Всички знаем пред какви изкушения и пороци са изправени днес децата и младежите, а беседите по вероучение са именно една превенция “, каза кметът на Ямбол Валентин Ревански.