След труса в ДПС: Как се пренаредиха силите в парламента?

0
123

Трусовете в ДПС много бързо пренаредиха и силите в парламента. Някои се разделиха с позицията си до момента, а други – неочаквано се изкачиха в класацията.

Промяна няма при първите – ГЕРБ-СДС разполагат с 68 депутатски места.

Досегашните втори – ДПС слязоха две позиции надолу. И отстъпиха мястото си на „Продължаваме промяната – Демократична България“, които със своите 39 народни представители вече са втора сила.

Само човек по-малко имат досегашните четвърти, а вече трети – „Възраждане“ – с общо 38 депутати.

Четвъртото място от днес е за ДПС. Парламентарната им група остана с 25 народни представители.

БСП запазват мястото си с 18 депутати. А най-малката парламентарна група е тази на „Има такъв народ“ – 16.

За сметка на това, броят на независимите депутати нарасна до 36. Нещо, което до момента не се е случвало в предишни парламенти.

В тази класация попада Калоян Методиев, който беше изключен от БСП, всички изключени и напуснали ДПС и 13 избрани депутати от „Величие“, които се разпаднаха като група.

Намираме се в нова политическа ситуация от преди пет дни, когато турбуленциите в ДПС едва набираха скорост.

Тогава държавният глава даде да се разбере, че по-скоро няма да бърза и ще връчи папката на втората по големина парламентарна група, така че предизборната кампания да не е през август и септември.

Според Конституцията първите два проучвателни мандата не обвързват президента със срок. Но се приема, че срокът за връчването им е „разумен“. Не трябва да е прекомерен и се определя от актуалната политическа обстановка.

Екип на bTV се обърна се към администрацията на президента с въпрос дали контекстът на новата политическа ситуация ще промени датата за втората папка, но не получихме отговор.

След разцеплението в ДПС втората по численост парламентарна група вече е „Продължаваме промяната – Демократична България.“

Ако те не успеят, президентът е длъжен да избере друга парламентарна група, и то само седем дни по-късно.  btvnovinite.bg

Според съпредседателя на ДПС Джевдет Чакъров скоро и други депутати ще напуснат групата на ДПС с лидер Делян Пеевски. Някои политически коментатори дори прогнозират с шега, че ПГ на ДПС-Пеевски ще застане и зад тази на БСП. Има и предположение, че при евентуалното оттегляне на съпредседателя Делян Пеевски, ПГ на ДПС може отново да набъбне до 47 депутати, разбира се, ако сегашните поддръжници на Д. Пеевски бъдат принудени морално да напуснат дори парламента. Ако нещо подобно изобщо се случи, за което имало нищожна вероятност, то на мястото на добруджанската депутатка от ДПС  Ертен Анисова, би трябвало да влезе вторият в листата на Добричка област, а това е Тансер Неждиев Ибрямов. Всъщност това са празни приказки. Новините от ДПС предстоят, а те ще бъдат такива, каквито са. Каквото и да става в ДПС, партията си остава една от най-сериозната политическа формация с огромно влияние в политическия живот на България.