Националният браншов синдикат „Висше образование и наука“ (ВОН-КНСБ) организира работна среща с министъра на образованието Красимир Вълчев, със заместник-министъра акад. Николай Витанов, с главния секретар Любомир Йосифов и с директора на дирекцията „Висше образование“ в Министерството на образованието и науката (МОН) Росица Колева. Това съобщиха от ВОН-КНСБ.
В разговорите, на които бяха обсъдени необходимите продължаващи и надграждащи реформи в системата на висшето образование, участваха председателят на ВОН-КНСБ проф. Лиляна Вълчева и представителите на синдиката в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, в Техническия университет (ТУ) в София, в Химикотехнологичния и металургичен университет (ХТМУ), в Университета за национално и световно стопанство (УНСС), в Университета за архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), в Националната музикална академия (НМА), в Националната спортна академия (НСА) и в Лесотехническия университет (ЛТУ).
Министър Вълчев очерта основни приоритети и сподели, че за всички тях ще търси и подкрепата на синдиката.
Първи приоритет е прецизното прилагане на методиката на постановление 64 на Министерския съвет (ПМС-64), както и на останалите постановления за държавния план-прием като важен елемент в субсидията за издръжка на обучението, в която основен дял заемат средствата за работни заплати.
Обсъдено бе, че е необходимо стратегическо преосмисляне на държавния план-прием. След проучване от страна на МОН е ясно, че трябва да се предвиди стимулиране в някои уникални педагогики, тъй като преподавателите там са малко и са тясно специализирани – например тези с арабски език и други по-екзотични. От друга страна в някои направления, като физическо възпитание и спорт, музика, рисуване, се наблюдава голям наплив и там досегашният стимул от страна на държавата трябва да бъде оттеглен. Стимулиране се предвижда и за по-тежки за изучаване специалности в професионални направления – като химични технологии, физически науки и някои други. Като цяло се наблюдава, че предоставената възможност на университетите и от тях към кандидат-студентите да кандидатстват с матурата по български език и литература (БЕЛ), не е най-удачният вариант. Оказва се, че кандидатстването в специалности (главно в инженерните) е от ученици със слаби знания по математика и системата на висшето образование усеща все повече това. Намалените часове по математика и природни науки за сметка на изучаването на езици дори и извън езиковите гимназии, доведе до това, че нашите ученици наистина станаха добри във владеенето на чужди езици, но има дефицит на знанията им по математика и природни науки. Аналогичен е въпросът и за икономическите специалности. Затова трябва добре да се осмисли и намери балансирано решение при кандидатстване с математика, като конкретно за инженерни специалности това да е стимул, а да не води до отлив от кандидати в областта на техническите науки, отбелязват от ВОН-КНСБ.
От синдиката съобщават, че ще се работи също по постановления 103 и 228. Вторият приоритет е Законът за висшето образование (ЗВО). Обсъдено бе, че трябва да се направи работна група и е необходимо да се регламентира тригодишното обучение за бакалавър. Направено е проучване сред висши училища и има заявена готовност за някои професионални направления.
Трети приоритет е промяна на постановление на Министерския съвет 328 (ПМС-328) с коефициенти в зависимост от комплексната оценка за качеството на обучението и съответствието му с потребностите на пазара на труда. По него ще се сформира работна група и МОН отправи покана за участие на ВОН-КНСБ, защото става въпрос за критерии и качествени показатели, отнасящи се до формиране на бюджета на държавните висши училища.
ВОН повдигна и въпроса за Закона за развитие на академичния състав (ЗРАС) и особено за изменения и допълнения в Правилника за неговото прилагане заради постъпили много предложения, заведени дела и отменени от съда текстове от него (конкретно в професионално направление 4.4). Подчертани бяха някои дискриминационни и ощетяващи моменти, които могат да доведат до нови съдебни дела за други професионални направления.
ВОН-КНСБ изрази сериозни опасения, свързани с изкуствения интелект. Налага се да се помисли за регламент в ЗРАС и в Правилника за неговото прилагане, за да се избегнат някои проблеми, свързани с научното израстване на кадри. Важно е навреме да се направи точна регулация в специфичните закони за висшето образование и науката, като се въведе необходима гаранция за научна кариера в контекста на изкуствения интелект.
Социалните партньори ще търсят решение след дискусия с академичната общност по изменения и допълнения в ЗРАС и в Правилника за неговото прилагане на по-късен етап.
ВОН-КНСБ обърна внимание на промени в работата на Националната агенция за оценяване и акредитация, и за това, че методологията за осигуряване на качеството се нуждае от текущи корекции, заради променящите се ПМС и други нормативни документи. Важният въпрос е свързан с финансирането на Агенцията. За да може системата за осигуряване на качеството да изпълнява адекватно функцията си, е необходимо повишаване на средствата, както за заплащането труда на българските, така и при участие на чуждестранните експерти.
ВОН-КНСБ подкрепи внесените становища от ФСЗ-КНСБ, БАПЗГ, БАПФ и БСЛАФ, които са против намаляване на продължителността за обучението на медицинските сестри и акушерките от четири на три години. Това ще наруши европейските изисквания за качеството на обучението при определения минимум учебна натовареност и ще доведе до сериозни последици за квалификацията и на опита на медицинските специалисти.
Във връзка с внесения проект на бюджет за 2025 г. бе обсъдено и предстоящото постановление, свързано с планираното увеличение на стартовата заплата за асистент (ЗВО, чл. 92), че трябва да бъде в рамките на предвидените 10 процента и в никакъв случай по-малко от договореното.
„ВОН-КНСБ категорично подкрепи министъра на образованието и науката, и за въвеждане на кандидатстудентски изпит по математика, физика и химия, както и за повече експертно и политическо обединение около тези и още няколко реформи, и политики, които са важни за висшето образование“, се казва в съобщението от синдиката.