Самоковската художествена школа трябва да бъде вписана в списъка на ЮНЕСКО, каза Пепа Георгиева, главен експерт „Култура“ в Община Самоков

0
87


Самоковската художествена школа трябва да бъде вписана в списъка на ЮНЕСКО. Това е мнението на главен експерт „Култура“ в община Самоков Пепа Георгиева, която бе гост в Националния пресклуб на БТА в града по повод новия брой на списание ЛИК, който е посветен на България в ЮНЕСКО. 

По думите на Георгиева Самоковската художествена школа е една от водещите по време Българското възраждане и е създадена през XVIII век.

„Самоковските майстори, зографи, иконописци, резбари и художници още тогава оставят белега на висше творчество върху стените на десетки църкви и манастири“, припомни Пепа Георгиева. Според нея точно затова е важно Самоковската художествена школа да бъде част от ЮНЕСКО – тя не е значима само за града, но и за цяла България.

Георгиева отбеляза, че е важно школата да бъде промотирана чрез ЮНЕСКО. Тя припомни за делото на Захарий Зограф, който е един от най-видните български зографи. „Тази школа е една от първите, възникнали през Възраждането. Тук са запазени образци не само на самоковските зографите, но и къщата на Димитър Зограф, която е паметник на културата. Ателието на зографите също е запазено“. 

Пепа Георгиева припомни, че от 2012 година в продължение на няколко години градът е бил домакин на младежки международен арт фестивал „Река на толерантността“, който е бил под егидата на ЮНЕСКО. Тя отбеляза, че благодарение на провеждането на фестивала много студенти, фотографи и преподаватели и художници са творили в града от балканските страни.

„Река на толерантността“ превърна града в столица на изкуство, а всички творци работиха заедно в Сарафската къща и в Художествената галерия „Проф. Васил Захариев“ в града. „В пленерите бяха включени и много деца от школите по изобразително изкуство от Самоков. Интересното е, че когато се провеждаше фестивалът една от темите бе представяне на различни религии през призмата на изкуството и това бе изцяло постиганото, защото младите творци от балканските страни имаха възможността да творят в Байракли джамия, синагогата и в православните храмове“, посочи Георгиева. По думите й фестивалът е бил под егидата на ЮНЕСКО и това е спомогнало много за културата и развитието на града като важен духовен и културен център. 

 

/ТС/



Източник БТА