Руският военноморски флот спусна на вода атомния крайцер проект 11442М „Киров“ „Адмирал Нахимов“ след основен ремонт, продължил повече от четвърт век, което го постави на курс за морски изпитания и връщане в активна служба, пише Military Watch Magazine. Продължителният характер на ремонта до голяма степен се дължи на икономическата криза, последвала разпадането на Съветския съюз, което означаваше, че работата по кораба започна едва през 2013 г., докато през по-голямата част от времето, прекарано извън водата, не беше извършена почти никаква работа. Постсъветският упадък на руската корабостроителна индустрия също допринесе за забавянията. Коментирайки напредъка по възстановяването на кораба в експлоатация, главният изпълнителен директор и председател на борда на директорите на Обединената корабостроителна корпорация Андрей Костин отбеляза:
„Според мен постигаме добър напредък по държавната отбранителна поръчка. Днес разрешихте издигането на знамето на ядрената ракетоносна подводница Княз Пожарски. През март беше пусната на вода подводницата „Перм“. И разбира се, имахме и още едно голямо събитие, тъй като ремонтът на крайцера „Адмирал Нахимов“ вече приключи и той се подлага на изпитания.
Крайцерите клас „Киров“ са безспорно най-големите надводни бойни кораби, служещи навсякъде по света, а с 28 000 тона те са сравними по размер с японските самолетоносачи клас „Изумо“ и над три пъти по-големи от разрушителите клас „Арли Бърк“, които формират гръбнака на надводния флот на ВМС на САЩ. „Адмирал Нахимов“ ще има по-голяма огнева мощ от всеки друг надводен боен кораб в света и ще интегрира общо 176 пускови клетки за ракети с голям диаметър, включително 96 клетки за ракети земя-въздух от военноморски вариант на системата за противовъздушна отбрана С-400, и 80 пускови клетки за крилати ракети. На 22 април 2021 г. изпълнителният директор на конструкторското бюро „Северное“ Андрей Дячков прогнозира относно подобренията на „ Нахимов“: „Високият потенциал за модернизация, интегриран в тези кораби при тяхното проектиране, помогна за извършването на определени работи и оборудването на „Адмирал Нахимов“ с най-модерните оръжия, което го прави най-силният надводен боен кораб в света.“ Интеграцията на хиперзвуковата крилата ракета „Циркон“ е особено широко подчертана от руски източници и дава на руските военноморски военни кораби значително предимство пред чуждестранните им конкуренти по отношение на техните далекобойни противокорабни способности.
Класът „Киров“ е остатък от епоха, когато Съветският съюз разполагаше с един от двата най-големи военноморски флота в света, като пет от корабите с ядрена мощност са били заложени за съветския флот, последвани от първия атомен самолетоносач в страната през 1989 г. Въпреки че самолетоносачът никога не е бил завършен, крайцерите са били недостъпни за постсъветска Русия, което е довело до бракуване на три от корабите. Руското министерство на отбраната първоначално е планирало да финансира основното обновяване на останалите два кораба, „Адмирал Нахимов“ и „Пьотр Велики“, като последният остава в експлоатация, докато първият е ремонтиран. През юли 2023 г. обаче е потвърдено, че „Пьотр Велики“ няма да бъде модернизиран, а вместо това ще бъде изведен от експлоатация преждевременно. Смята се, че комбинация от високите оперативни разходи на класа, високите разходи за обновяване и бюджетните натоварвания поради избухването на пълномащабни военни действия в Украйна са повлияли на това решение. По този начин се очаква „ Адмирал Нахимов“ да остане напълно уникален като единственият в света надводен боен кораб с ядрен двигател и да се откроява в собствена лига по отношение на размера, огневата мощ, издръжливостта и устойчивите си крейсерски скорости.
https://trud.bg