• „Вълците“ излъгаха Фейенорд в Лигата на конференциите за първи европейки трофей

Рома надви Фейенорд с 1:0 на стадион „Еър Албания“ в Тирана и ликува в първия в историята финал за Лигата на конференциите. Николо Дзаниоло (32) реализира единствения гол за „вълците“, които спечелиха първи трофей от европейска клубна надпревара. Преди това те имаха два загубени финала – в КЕШ (предшественик на Шампионската лига) от Ливърпул (2:4 след дузпи, 1:1 в редовното време и продълженията) през 1984 година и в УЕФА Къп (сегашната Лига Европа) от Интер през 1991 година с общ резултат 1:2 (1:0 в Рим и 0:2 в Милано).

Жозе Моуриньо пък стана първият треньор, водил отбори във финалите на четири различни европейски клубни турнири. В този списък влиза и ролята му на асистент на Боби Робсън в Барселона през 1997 за Купата на носителите на национални купи (КНК). Специалния е първият наставник с поне един трофей от трите настоящи клубни турнири на УЕФА – Шампионска лига, Лига Европа и Лигата на конференциите. Португалецът се нареди до Джовани Трапатони и Удо Латек, които са триумфирали в три европейски клубни турнира.

Двата тима бяха предпазливи в началото и головите положения липсваха. Нидерландците от Ротердам имаха превес във владението на топката, а Рома контраатакуваше опасно.

В 17-ата минута Хенрик Мхитарян получи контузия и бе заменен принудително от Серджо Оливейра. В 29-ата минута Фейенорд първи застраши противниковата врата. Луис Синистера шутира от границата на наказателното поле, но след рикошет вратарят Руи Патрисио хвана топката. Три минути след това Джанлука Манчини даде дълъг пас към Николо Дзаниоло, който я овладя зад гърба на Гернот Траунер и леко я чукна във вратата за 1:0. До края на полувремето нидерландците бяха объркани и не намериха подобаващ отговор.

Winbet – удвои тръпката от играта! (18+)

Малко след почивката Манчини можеше да си отбележи автогол, насочвайки топката в лявата греда на Руи Патрисио, който изби в корнер при последвалата добавка. В 50-ата минута Тирел Маласия получи на границата на наказателното поле и нанесе плътен удар, а Руи Патрисио спаси и изби топката в гредата.

След това темпото на игра спадна, а Фейенорд бе малко по-активният тим, но не достигна до положения. В 73-ата минута след изпълнение на корнер топката достигна до влезлия като резерва Жордан Верету, който нанесе мощен удар по диагонала и след рикошет в Синистера топката бе отразена от вратаря Бижлоу. Девет минути по-късно Луис Синистера проби отляво и нанесе точен удар, но не затрудни Руи Патрисио. В 85-ата минута капитанът на „вълците“ Лоренцо Пелегрини се измъкна от нидерландските защитници и шутира, но Бижлоу спаси.

До края футболистите от Ротердам се хвърлиха в атака, но и петте минути добавено време не се оказаха достатъчни за изравнително попадение. В крайна сметка Рома ликува за първи път в европейска клубна надпревара.

РОМА – ФЕЙЕНОРД 1:0
1:0 Николо Дзаниоло (32)

Рома: 1. Руи Патрисио , 2. Рик Карсдорп (895. Матиас Виня), 3. Рожер Ибаньес, 4. Браян Кристанте, 6. Крис Смоулинг, 7. Лоренцо Пелегрини (К) , 9. Тами Ейбрахам (8814. Елдор Шомородов), 22. Николо Дзаниоло (6717. Жордан Верету), 23. Джанлука Манчини, 59. Никола Залевски (6737. Леонардо Спинацола), 77. Хенрик Михитарян (1727. Серджо Оливейра)
Резерви: 87. Даниел Фузато, 5. Матиас Виня, 11. Карлес Перес, 14. Елдор Шоморудов, 15. Ейнли Мейтлънд-Найлс, 17. Жордан Верету, 24. Мараш Камбула, 27. Серджо Оливейра, 37. Леонардо Спинацола, 52. Едоардо Бове, 64. Феликс-Афена Гиян, 92. Стефан Ел Шаарауи
Треньор: Жозе Моуриньо

Фейенорд: 1. Джъстин Бижлоу, 3. Лутшерал Геертруида, 4. Маркос Сенеси, 5. Тирел Маласия (889.Алиреза Джакханбаш), 7. Луис Синистера, 10. Оркан Кьокчу (8823. Патрин Валемарк), 14. Рийс Нелсън (7411.Браян Линсен), 17. Фредрик Аурсенс, 18. Гернот Траунер (742. Маркус Педерсен), 26. Гуус Тил (5928. Йенс Тоорнстра), 33. Сириел Дизерс
Резерви: 16. Валентин Койочару, 21. Офир Марсиано, 30. Тийс Йенсен, 2. Маркус Педерсен, 6. Йорит Хендрикс, 9. Алиреза Джакханбаш, 11. Браян Линсен, 13. Филип Сандлер, 23. Патрик Валемарк, 25. Рамон Хендрикс, 28. Йенс Тоорнстра, 32. Дензъл Хал
Треньор: Арне Слот

Стадион: “Национал Арена”, Тирана (Албания)