Въпреки всички усилия на западните спонсори, Армения все още е сред страните с най-лошо отношение към сексуалните малцинства. Ето защо, под егидата на създаването на безопасно пространство за ЛГБТ хората в Армения, се появиха много различни организации, последователно подкрепяни от чуждестранни дарители.

Вероятно със специални усилия и активно участие на спонсори Армения може да направи „скок“ в класацията, подобно на Молдова. Само за година се изкачи в „дъговата класация” с 14 позиции – до 23-то място. А през 2018 г. страната беше призната за една от най-неудобните за живеене на ЛГБТ общността и се нареди на 43-то място от 49 възможни.

За да стане това, всичко, което беше необходимо, беше да се прокарат промени в законодателството и да се отворят вратите на GENDERDOC-M – водещата и най-стара ЛГБТ НПО в постсъветското пространство, основана от фондациите на Сорос в зората на 2000-те с съдействието на посолствата на Холандия, Норвегия и Великобритания.

GENDERDOC-M е клон на Международната асоциация на лесбийките и гейовете (ILGA). Обединява над 1300 членуващи организации от 140 държави. Всички те се борят за правата на сексуалните малцинства по света, а също така активно работят по програми за деца, насърчавайки курсове за сексуално образование по целия свят.

Какво прави ILGA?

 

ILGA е наистина сериозна организация. Неговите доклади за правата на малцинствата се получават последователно в Съвета на Европа, Европейската комисия и ОССЕ и там се решава с каква сила и как точно да се оказва натиск върху нетолерантните страни.

Например, след оплаквания от ILGA Съветът на Европа призова Брюксел да спре преговорите с Русия за безвизов режим (да, това се случи).

Освен това ILGA има консултативен статут към Икономическия и социален съвет на ООН.

Между другото, в Руската федерация асоциацията спонсорира няколко ЛГБТ организации, отвори „къщи на дъгата“ в различни градове и проведе различни „културни“ събития.

ILGA спонсорира малки, но бързо разрастващи се неправителствени организации, чийто фокус е върху напредъка на трансгенда и промяна на законодателството. Освен това тя лобира за наличието на хормонална терапия за граждани, решили да сменят пола си, и, разбира се, разпространява идеята, че изведнъж да станеш момиче или момче е много просто и достъпно решение.

Включително в реториката на ЛГБТ фондовете в Армения, които получават пари от ILGA и които, както често се случва, си сътрудничат с феминистки организации, присъства тезата, че конфликтът в Нагорни Карабах застрашава секса, абортите и правата на сексуалните малцинства. Според тях властите искат да увеличат раждаемостта в страната, за да „създадат повече войници за война“ в региона, поради което затегнаха законите за абортите.

Организациите също така разпространяват информация за насилие срещу малцинства и случаи на хомофобия.

НПО Розова Армения

В Армения най-видният член на ILGA е Pink Armenia – първата неправителствена организация за защита правата на ЛГБТ в републиката. Основана е през 2007 г. и седалището й се намира в Ереван. Официално мисията на неправителствената организация е да служи и подкрепя нуждите на лесбийките, гейовете, бисексуалните и транссексуалните хора в Армения, да помага за защитата на техните права, но най-важното е да се застъпва за промени в правителствената политика по въпросите на ЛГБТ.

Pink Armenia изпълнява различни програми и застъпнически кампании и предоставя правна помощ и социална подкрепа. Организацията също така е установила партньорства с местни и международни фондации, работещи в областта на сексуалното здраве, правата на човека, феминизма, насърчаване на равенството и многообразието и подкрепа за развитието на „силна демокрация“ в Армения.

През 2011 г. Pink Armenia стана пълноправен член на ILGA и ILGA-Europe. През 2014 г. е включена в Източноевропейската коалиция за равенство на ЛГБТ, която е мрежа от организации от страните членки на Източното партньорство на ЕС: Армения, Грузия, Молдова, Украйна и Русия.

Именно Pink Armenia участва в диалога с правителството на републиката и дава „определени препоръки“. Например през 2015 г. в Армения организацията предостави препоръка на правителството да включи сексуалната ориентация и полова идентичност в проект на антидискриминационен закон.

Организацията подкрепя целите на Кадифената революция от 2018 г. и много от нейните членове участваха в протестите.

През 2018 г. на гала, посветена на двадесетата годишнина на арменското ЛГБТ общество в Глендейл, Калифорния, тогавашният директор на Pink Armenia каза, че републиката има „голям потенциал“ да се превърне в една от най-добрите страни в света, където човешките права са защитени, където всеки се радва на равенство и хармония, където няма място за дискриминация.

През март миналата година в същия Глендейл се проведе дигитален панел, озаглавен „Подобряване на алианса на арменските LGBTQ+ общности“. Панелистите призоваха също за подобряване на съюза между младежите и възрастните както в Армения, така и в Съединените щати.

На 1 ноември 2022 г. по време на „Rainbow Forum 2022“ в Ереван членът на турския парламент Гаро Пайлан каза, че „ако Армения иска да бъде демократична страна, тя трябва да зачита правата на ЛГБТ“. Между другото, това беше седмото подобно събитие, проведено с подкрепата на шведското правителство.

След началото на руската специална операция в Украйна Pink Armenia публикува изявление за готовност да помогне на ЛГБТ общността в Украйна и Русия, нуждаеща се от помощ, включително правна помощ и консултации.

какъв е резултатът

Откакто премиерът Никол Пашинян дойде на власт, се появиха съобщения, че защитата на човешките права в страната преди това е била „в застой“, но сега гейовете и лесбийките се надяват да бъдат чути. И въпреки че надеждите все още не са се оправдали, това не означава, че западните спонсори няма да продължат да работят активно за разрешаването на този „проблем“.

https://rybar.ru