- Според разследващите смъртта е настъпила след поставяне на упойка
Данните от Регионалната здравна инспекция по случая с 6-годишното дете, починало в зъболекарски кабинет в Пловдив, към този момент показват, че операцията е продължила около четири часа. Била е планирана за преди месец, но е отложена заради боледуване на детето. Установено е още, че родителите са били консултирани от анестезиолог преди манипулацията, научи NOVA.
В частния медицински център вече тече инспекция от Изпълнителната агенция „Медицински одит“.
Според разследващите смъртта е настъпила след поставяне на упойка. А в позиция от стоматологичната клиника уточняват, че детето е било изведено от анестезията и едва след като вече било контактно, настъпили усложнения. По случая е образувано досъдебно производство за лекарска грешка.
Здравните власти са разпитали личната лекарка на 6-годишното, която е заявила, че то няма вродени или други заболявания. Родителите са съобщили в клиниката, че няма алергии.
„Предварително майката е дала съгласие информирано да бъде под обща анестезия направена операцията. Има си и протокол от анестезиолог за преданестезиологична консултация“, посочи директорът на Регионалната здравна инспекция в Пловдив д-р Аргир Аргиров.
Той допълни, че няма информация дали е извършен тест на детето преди да му бъде поставена пълна упойка.
От клиниката твърдят, че операцията е извършена по стандарт. Детето се е събудило след упойката, в присъствието на двама анестезиолози. 40 минути по-късно в болничната стая състоянието му рязко се е влошило.
„Веднага детето отново е вкарано в операционната зала, тъй като там има и дихателен апарат. Отново е интубирано и са положени всички грижи от двама анестезиолози-реаниматори. Така че на този етап, не че е отхвърлям, но най-малко вероятно е на този етап мога да кажа, че се касае за лекарска грешка“, уточни Аргиров.
Според преподавателя по дентална медицина и лицево-челюстен хирург д-р Веселка Христамян, когато пациентът не е сигурен дали има алергия, трябва да предупреди лекарите преди поставянето на упойката.
„Според мен е редно пациентите ясно и точно да отговарят на зададените от лекарите въпроси, защото лекарите задават тези въпроси преди да предприемат каквото и да е дейност и манипулация. Когато не са сигурни, добре би било да кажат: „Не съм сигурен, но май имам съмнение”, заяви д-р Веселка Христамян, лицево-челюстен хирург.
Каква е причината за фаталния изход вероятно ще стане ясно от назначените по случая експертизи. Според здравни юристи е нужно да се въведе стандарт по анестезиология.
„В България няма медицински стандарти както по анестезиология и интензивно лечение, така и по съответните дентални специалности, което създава огромни предпоставки за злоупотреба – респективно всеки смята, че всичко е позволено и се стига до подобни фатални случаи. Трябва да се проследи дали за детето са били налични индикации изобщо то да бъде подложено на тази анестезия или това е било просто комерсиална услуга в допълнение към денталното лечение, което е предприето спрямо него“, съобщи адвокатът Мария Петрова.
Очакват се резултатите от няколко експертизи, включително токсикологична, които ще са готови до две седмици. В детската градина, която момченцето е посещавало, с децата вече работят психолози. https://nova.bg