Резултатите и тенденциите от работата на спешния телефон 112 през миналата година ще бъдат представени днес. Ще бъде изнесена информация за трансграничните обаждания, повикванията през системата eCall и сигналите с искане на въздушна медицинска помощ. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на вътрешните работи (МВР) във връзка с отбелязването на Европейския ден на телефон 112 днес.
Очаква се в събитието да участват както представители на МВР, така и на Столичната община, Българския Червен кръст – Планинската спасителна служба, други служби за спешно реагиране и на Центъра за спешна медицинска помощ по въздуха. Форумът ще започне в 10:30 ч. в сградата на МВР на ул. „Никола Габровски“ 30 в София.
Европейският ден на телефон 112 се отбелязва в страните от Европейския съюз (ЕС) с решение на Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз от 11 февруари 2009 г., показва информация на отдел „Справочна“ на БТА. Целта е да се повиши информираността в страните от ЕС за ролята на единния номер за спешни повиквания 112, на който гражданите от страните членки могат да звънят безплатно по всяко време от стационарни и мобилни телефони за връзка с полицията, спешна медицинска помощ и пожарната.
В България има шест центъра на Националната система 112 – в София, Русе, Монтана, Бургас, Кърджали и Варна, показва информацията, публикувана на сайта на МВР.
Пилотният образец на телефон 112 започва да функционира през юли 2007 г. в София.
Центровете 112 са взаимнозаменяеми. Системата е 100% хомогенна, което прави възможно всеки център да приема повиквания от всяка точка в страната (включително географски области извън съответния район за планиране).
От 30 март 2018 г. в Националната система 112 е внедрена услугата eCall. При пътнотранспортни произшествия, инсталирано в автомобила устройство автоматично или ръчно изпраща сигнал към спешния телефон с данни за местоположението, посоката на движение, марката на автомобила и др. информация.
От 2022 г. е налична и AML (Advanced Mobile Location) функционалност, вградена в операционната система на смартфоните. При повикване към спешния телефон 112, смартфонът разпознава спешното обаждане и автоматично активира услугата си за местоположение, установява позицията и изпраща информация с точните координати чрез текстово съобщение до телефон 112.