• “Белите” дръпнаха с три точки пред каталунците на върха в класирането

Реал (Мадрид) победи Барселона с 3:1 в голямото дерби от 9-ия кръг на Ла Лига, след което “белите” поведоха еднолично в класирането.

Домакините откриха резултата в 12-ата минута след пробив отляво на Винисиус, който стреля в тялото на вратаря на Барса, а Карим Бензема насочи отбитата топка в мрежата за 1:0.

Малко повече от десет минути след това Барса можеше да изравни, но Френки де Йонг се размина с остро центриране на Рафиня, а дебнещият Роберт Левандовски прати топката покрай вратата. Малко след това Усман Дембеле можеше да стреля с глава, но не уцели вратата.

Реал вкара втори гол в 35-ата минута, а негов автор стана Федерико Валверде. Уругваецът получи топката на границата на наказателното поле и с премерен удар в долния десен ъгъл матира Тер Стеген (2:0).

Минута след това Френки де Йонг стреля към Лулин, но младият страж се справи. До края на полувремето Роберт Левандовски имаше две възможности, но не стигна до точен удар.

Карим Бензема отбеляза трети гол за Реал в 52-ата минута, след като изскочи зад отбраната на Барса, но секунди след това реферът отмени попадението му заради засада.

След точно час игра Шави направи тройна смяна и пусна в игра Жорди Алба, Гави и Феран Торес на местата на Балде, Бускетс и Рафиня.

Това не помогна много на Барса и минути по-късно Реал създаде много опасна възможност, но Винисиус посегна непозволено към вратаря на Барса Тер Стеген и атаката на “белите” приключи с нарушение.

Барселона поиска дузпа в 72-ата минута за препъване на Карвахал срещу Левандовски в наказателното поле, но реферът и ВАР не видяха нищо нередно.

Резервата Ансу Фати отправи много опасен удар към вратата на Реал в 77-ата минута, но топката премина встрани.

Барселона материализира по-добрата си игра в последните минути и в 83-ата Ансу Фатои проби отляво, пусна към Левандовски, той не успя да отиграе добре, но продължи към Феран Торес и той не сбърка (2:1).

Само няколко минути по-късно удар на Сержи Роберто срещна тялото на Менди, а Ансу Фати опита акробатичен удар, но топката премина на сантиметри встрани.

В 89-ата минута Реал поиска дузпа за падане на Родриго в наказателното поле, след застъпване от Ерик Гарсия. Първоначално реферът даде знак играта да продължи, но след ВАР реши да посочи бялата точка. Родриго застана зад топката и я прати в долния ляв ъгъл за крайното 3:1.

Така Реал поведе на Барса с три точки на върха в класирането и спечели първото си Ел Класико за сезона.

РЕАЛ (М) – БАРСЕЛОНА 3:1
1:0 Карим Бензема (12′), 2:0 Федерико Валверде (35′), 2:1 Феран Торес (83′), 3:1 Родриго (90+1′ дузпа)

Реал Мадрид РЕАЛ: 13. Андрий Лунин – 23. Ферлан Менди, 4. Дейвид Алаба, 3. Едер Милитао, 2. Даниел Карвахал (88  Рюдидер) – 8. Тони Кроос, 18. Орелиен Чуамени, 10. Лука Модрич (78  Едуардо Камавинга) – 20. Винисиус Жуниор  (84  Родриго ), 9. Карим Бензема  (88  Марко Асенсио), 15. Федерико Валверде

БарселонаБАРСЕЛОНА: 1. Марк-Андре тер Стеген – 28. Алехандро Балде (60  Жорди Алба), 24. Ерик Гарсия, 21. Френки де Йонг, 23. Жул Кунде – 8. Педри (83  Франк Кесие), 5. Серхио Бускетс (60  Гави), 20. С. Роберто – 22. Рафиня (60  Феран Торес ), 9. Роберт Левандовски, 7. Усман Дембеле (73  Ансу Фати)

Съдия: Хосе Мария Санчес Мартинес
Стадион: “Сантиаго Бернабеу”