Търсенето в страните от ОИСР се очаква да нарасне със 110 хил. барела на ден, прогнозира ОПЕК в януарския си доклад
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) реши да остави непроменена прогнозата си за растежа на глобалното търсене на петрол за 2025 г. с 1,4 милиона барела на ден, показва януарският доклад на групата.
Търсенето на петрол през 2026 г. се очаква също да нарасне с 1,4 млн. барела дневно. „Растежът тази година се очаква да бъде подкрепен от силното търсене на пътуванията със самолет и солидна пътна мобилност, включително търсенето на пътно дизелово гориво и на гориво за камиони, както и солидни промишлени, строителни и селскостопански дейности в страни извън ОИСР. Добавянето на капацитет и нефтохимическите маржове също се очаква да продължат да допринасят за растежа на търсенето на петрол“, се казва в доклада на ОПЕК, цитиран от БНР.
Общото световно търсене на петрол се очаква да достигне 105,2 млн. барела на ден през 2025 г., докато търсенето в регионите извън ОИСР се очаква да достигне 59,32 млн. барела на ден.
Търсенето в страните от ОИСР пък се очаква да нарасне със 110 хил. барела на ден, достигайки 45,88 млн. барела на ден. В същото време ОПЕК прогнозира, че глобалният икономически растеж ще достигне 3,1% през 2025 г., което е с 0,1 процентни пункта повече в сравнение с декемврийския доклад на петролния картел.
През 2026 г. световният брутен вътрешен продукт пък трябва да нарасне с 3,2%. ОПЕК очаква „солидният импулс на растеж“ в Съединените щати, Индия и Китай през втората половина на 2024 г. да продължи през 2025 г., като в същото време Бразилия и Русия ще допринесат, но с „леко намалено темпо на растеж“.
В допълнение, еврозоната и Япония трябва да отбележат „леко възстановяване“ тази година, посочи ОПЕК, но предупреди, че нейната прогноза зависи от това инфлацията да продължи да спада и централните банки да продължат да отслабват своята строга парична политика (да понижават лихвите), макар и с „по-предпазливи“ темпове.
Секторът на услугите се счита за двигател на икономическия растеж, тъй като производствената активност бавно се засилва. „Остава да се види, каква роля по-специално ще играят потенциалните мита и други политически мерки от бъдещата администрация на САЩ“, се посочва в доклада на ОПЕК.