Разказът за Европа е разказ за България и няма нищо по-лошо от преместването на разговора за Европа някъде далече от нас. Това издава ниско самочувствие и не отговаря на фактите, каза журналистът Бойко Василев по време на местната конференция в Русе по проекта на БТА „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който информационната агенция изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК). Събитието се провежда в Националния пресклуб на БТА в Русе.
„Преди години участвах в разговори в няколко български града за предстоящото ни влизане в Европейския съюз. Тогава видях, че лошият разговор за Европа прилича на разговор за Съветския съюз. Ние имаме всички основания да преместим този разказ за нас, за това което ние правим и за това, което можем още да направим“, каза Василев.
Той направи връзка между влизането на България в Европейския съюз и приемането на християнството. Приемайки християнската религия през 9 век и с активното включване на България в християнския живот през 10 век, ние влизаме по идентичен начин в част от големия свят, както и сега. Това е път, който минава през вярата, през науката и културата, каза Василев. Журналистът изрази несъгласие с наложеното в нашия обществен живот впечатление, че европейците не са патриоти, а патриотите не са европейци.
За мен това е поразителна грешка и именно град като Русе ще ни подскаже, това е грешка и на времето и сега. За големите български интелектуалци по Дунав такова разделение не е било възможно. Това е градът, където расте Елиас Канети, а Захари Стоянов, баба Тонка и синовете ѝ създават идеята за България. Това се случва не случайно тук, където идеята за Европа е най-силна. Тук се ражда идеята за българския патриотизъм и нищо не може да го отдели от Европа, каза в заключение Бойко Василев.
По думите му идеите за България и Европа са неразривно свързани, а град като Русе е метафората за тази идея.
/РН/