Русия високо цени подкрепата на КНДР за нейната военна операция в Украйна и подкрепя Северна Корея „в борбата за независимост“, каза руският президент Владимир Путин в статия за Nodong Sinmun (Работнически вестник). Текстът е публикуван на сайта на Кремъл, съобщи ЕaDaily.

„Ние високо ценим силната подкрепа на КНДР за руската специална военна операция в Украйна, солидарността й с нас по ключови международни въпроси и готовността й да защитава общите приоритети и възгледи в ООН“, – пише в изданието.
Путин нарича КНДР поддръжник на противопоставянето на „желанието на колективния Запад да предотврати формирането на многополюсен световен ред, основан на справедливост и взаимно уважение към суверенитета“.

„Русия винаги е подкрепяла и ще продължи да подкрепя КНДР и героичния корейски народ в противопоставянето им на коварния, опасен и агресивен враг, в борбата им за независимост, идентичност и правото да избират своя собствен път на развитие. Също така сме готови за тясно сътрудничество, за да направим международните отношения по-демократични и стабилни. – продължи президентът.
Според него за това страните ще разработят „механизми за търговия и взаимни разплащания, които не се контролират от Запада“, съвместно ще се съпротивляват на ограниченията и „изграждат архитектура на еднаква и неделима сигурност в Евразия“. Планира се и засилване на академичната мобилност между руските и севернокорейските университети, увеличаване на туристическите пътувания, културния, образователния, младежкия и спортния обмен, добави Путин.

На 18-19 юни ще се проведе първото посещение на руски президент в Северна Корея от 2000 г. насам. Путин ще отиде там по покана на лидера на Северна Корея Ким Чен-ун , отбелязват от Кремъл. Лидерът на КНДР посети Русия през септември миналата година.

Белият дом обеща да следи отблизо посещението на Путин в Северна Корея. Вашингтон заяви, че не е загрижен за самото пътуване, а за задълбочаване на отношенията между страните.

„Не само заради това как това ще се отрази на украинския народ… но и защото тук може да има известна реципрочност, която може да повлияе на състоянието на нещата на Корейския полуостров“,- каза Джон Кърби, координатор по стратегически комуникации в Съвета за национална сигурност на Белия дом .