Процедурата за промяна в училищната мрежа е регламентирана в Закона за предучилищното и училищното образование. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на парламентарния контрол в отговор на въпрос от Веселин Вешев и Ангел Янчев от политическа партия „Възраждане“ относно предложението за закриване на две училища в община Търговище.
„Министерството на образованието и науката (МОН) прилага комплексна оценка – дали има нисък брой ученици, дали има близко училище, дали има условия за социализация и дали има сегрегация“, каза министърът.
По данни на МОН, във Второ основно училище в Търговище се обучават 39 ученици, от които седем са в седми клас. Няма първокласници за следващата учебна година, поради което броят на учениците ще намалее до 32.
„По-важният фактор е, че училището е сегрегирано – обстоятелство, което оказва негативно влияние върху образователните резултати на децата, особено тези от уязвими групи“, каза министърът.
Той поясни, че Общината прави предложението от гледна точка на политиката за десегрегация. Учениците се очаква да бъдат пренасочени към Трето основно училище „П. Р. Славейков“ в Търговище, където се обучават 269 деца и възможностите за социализация са значително по-добри, допълни той.
В училището в село Драгановец към момента се обучават 18 ученици, пет от които в седми клас. Прогнозата е, че през новата учебна година ще останат 13. Те ще бъдат насочени към училището в село Вардун, което се намира на около 16 км и където учат 52 ученици. Според Вълчев разстоянията до приемащите училища са в рамките на разумното време за пътуване.
Министърът обясни, че при вземането на решение дали да бъде прието предложението за закриване, се прилага комплексна оценка. Критериите включват броя на учениците, близостта до следващото най-близко училище, наличието на условия за социализация и евентуална сегрегация. Той подчерта, че и двете училища попадат в хипотезата на нисък брой ученици, а при едното – и на доказана сегрегация.
В отговор на уточняващ въпрос министър Вълчев посочи, че през настоящата година са постъпили осем предложения за закриване на училища.
„Това са най-ниските числа на предложения, които имаме за закриване на училища, което, разбира се, е функция на това, че училищната мрежа е достигнала предела си на оптимизация“, каза министърът. Вълчев допълни, че въпреки забавянето на процеса по оптимизация на мрежата, обезлюдяването и негативните демографски тенденции продължават да оказват влияние.
Министърът информира, че в случаите, когато училищата разполагат със земеделски земи, в заповедта за закриване изрично се предвижда тези имоти да преминават към приемащото училище, за да се запази образователният им ресурс.