Произведенията на Енчо Пиронков не просто граничат с безсмъртието, те са безсмъртни, каза проф. Любомир Стойков, който представи тази вечер изложбата „Енчо Пиронков – живопис – колекция Банови“ тази вечер в столичната галерия „Милениум“.
Вълнуващо е, че сме допуснати до малко известни и дори не показвани картини до този момент, отбеляза още той. Тази вечер е двойна премиера, както на изложбата, така и на новия каталог. Автор на предговора е Вида Пиронкова, а предговорът – на изкуствоведа Енчо Пиронков – младши, посочи проф. Стойков.
Проф. Любомир Стойков отбеляза, че Енчо Пиронков е обект на много анализи и коментари. Според някои от тях силата на Енчо Пиронков е в това, че той по изключително оригинален начин интерпретира своите сънища, своите видения. Според него творчеството на Енчо Пиронков не може да бъде дори накратко перифразирано, ако не споменем тази енигматичност, загадъчност, тази мистичност. „Тъкмо тя позволява на всеки един от нас по свой собствен начин да обясни, да възприеме тези послания“, казва той.
Това, което мен ме свързва косвено с Енчо Пиронков, той е автор на интересни декори, включително за филма „Сватбите на Йоан Асен“, в който аз съм участвал, отбеляза проф. Любомир Стойков.
Освен част от тези картини, които наследих от баща ми, наследих и необикновената страст към изкуството на Енчо Пиронков, каза Васил Банов, управител на галерия „Милениум“. Той разказа, че с всяко посещение в ателието на художника, тази страст се разпалвала все повече и повече.
„Отивайки при него, бях потопен не само в колоритното му изкуство, но и имах шанса да почерпя мъдростта на Енчо Пиронков, да чуя уникалната му житейска философия!“, каза още той.
Енчо Пиронков е роден на 9 ноември 1932 г. в пловдивското село Розовец. Става известен през 1961 г., когато негови картини са показани на Първата национална младежка изложба в София. Оттогава Пиронков поставя над десет самостоятелни изложби в България и чужбина. Пиронков е един от художниците от т. нар. Пловдивска школа от 60-те години на XX век, наред с Георги Божилов, Димитър Киров, Йоан Левиев, Колю Витковски и Христо Стефанов. Негови произведения са притежание на Националната художествена галерия, много държавни и частни галерии в България, както и частни колекции в САЩ, Австрия, Испания, Дания, Мексико, Япония, Франция, Германия. Носител е на множество отличия.