Учени откриха, че скала, извлечена от близък до Земята астероид, е пълна с микробен живот. Но бактериите на повърхността му почти сигурно са дошли от Земята.
Пробата е част от 0,2 унции (5,4 грама) скала, която японският космически апарат „Хаябуса2″ изстърга от повърхността на астероида Рюгу и донесе обратно на нашата планета през 2020 г.
След като космическият кораб се приземи обратно на Земята, изследователите отвориха скалата във вакуумна стая, разположена в чисто помещение, за да предотвратят замърсяване, преди да я съхранят в помещение, наводнено с азот под налягане. След това пробите бяха поставени в пълни с азот бидони, за да бъдат изпратени по света за анализ.
Но изглежда, че някъде по пътя, за един образец от тази скала, тези превантивни мерки не са били достатъчни. Учените, участващи в новото изследване, са установили, че по повърхността на една от пробите, която е била вградена в смола в Имперския колеж в Лондон във Великобритания, са се появили нишковидни микроорганизми, които много приличат на земните прокариотни бактерии. Те публикуват своите открития на 13 ноември в списание Meteorics and Planetary Science.
„Наличието на микроорганизми в метеоритите се използва като доказателство за извънземен живот, но потенциалът за земно замърсяване прави тълкуването им много спорно. Откритието подчертава, че земната флора и фауна може бързо да колонизира извънземни образци дори при взети предпазни мерки за контрол на замърсяването“, пишат изследователите в проучването.
Учените отдавна спорят дали проектите за живот на нашата планета са възникнали тук или са дошли от небето. Предишни анализи на метеорити, открити на Земята, разкриха, че някои от тези космически скали съдържат петте нуклеобази, необходими за органичния живот, съобщи vesti.bg.
Но дали съединенията са дошли от космоса на борда на скалите или са замърсили метеоритите след пристигането им на Земята, отдавна не е изяснено. Мисията „Хаябуса2″ беше един от опитите да се отговори на този въпрос и то с известен успех – части от пробата съдържаха аминокиселини и дори нуклеобазата урацил.
След като получиха пробата си, която беше изпратена от Япония до Великобритания в контейнера си, изследователите сканираха космическата скала с помощта на рентгенови лъчи и не откриха никакви признаци на бактерии по повърхността ѝ. След това, след три седмици, те преместват пробата в смола, като след следващата седмица я изследват по-внимателно с помощта на сканиращ електронен микроскоп (SEM).
Изненадващо, резултатите разкриват пръчки и нишки от органична материя, които се срещат по повърхността на пробата.
Но за разочарование на изследователите темповете на растеж, формите и внезапната поява на бактериите съвпадат с микробите, открити на Земята, което предполага, че пробата е била замърсена известно време след поставянето ѝ в смолата.
Това означава, че парчето астероид едва ли ще ни разкрие някакви недвусмислени сведения за съдържанието на повърхността на Рюгу, но не означава, че няма на какво да ни научи. Освен че подчертават важността на изключително строгите процедури за обеззаразяване на проби, извлечени от космоса, изследователите заявиха, че тяхното проучване подчертава и невероятната адаптивност на микробите – които бързо консумират органични материали от всяка точка, независимо от планетата.
„Наличието на земни микроорганизми в проба от Рюгу подчертава, че микроорганизмите са най-големите колонизатори в света и умеят да заобикалят контрола на замърсяването. Следователно наличието на микроорганизми в проби, върнати от космоса, дори и такива, които подлежат на строг контрол на замърсяването, не е задължително доказателство за извънземен произход“, пишат те.