Принцесата шпионин Нур Хан – сама срещу Гестапо в Париж

0
8


  • Като британския агент „Мадлен“ тя става единственият радист в окупирания от нацистите Париж през Втората световна война
  • Обявяват награда от 100 000 франка за главата й. Предадена е само за 10 000 от ревнива жена и е засечена заради слабостта си към синия цвят

Нежна жена. Автор на поезия и детски приказки. Краен пацифист. Дълбоко посветена на суфизма. Неспособна да лъже. По кръв принцеса. Праправнучка на Типу Султан – известен като Тигъра на Майсор, владетел на кралство Майсор в Южна Индия през XVIII век. Но Втората световна война преобразява деликатната Нур Инаят Хан, която се хвърля в борбата срещу нацистите като британски агент с кодово име „Мадлен“ и загива геройски за каузата на свободата. Ироничното е, че отначало тя е определена като неподходяща да бъде шпионин, но впоследствие надминава най-дръзките агенти като една от най-смелите жени, живели някога. Едновременно чувствителна и страховита, тя е действала не от любов към Великобритания, а от отвращение към фашизма и диктаторското управление.

Нур Инаят Хан освен всичко е първата жена безжичен оператор и единственият радист, работещ в окупирания от нацистите Париж, а нейният биограф Шрабани Басу я нарича Принцесата шпионин.

Пътят на Нур, позната и като Нора Бейкър, започва от Москва, където се ражда в първия ден на 1914 г. като най-голямото от четири деца. Бащата на Нур – Хазрат Инаят Хан, е суфийски учител, а майка й Ора Рей Бейкър е американска поетеса. Нейният брат Вилаят става глава на Суфийския орден на Запада, който по-късно става Международен суфийски орден, а след това Орденът на Инаяти.

Интерeсното е, че прапрадядо й Типу Султан е убит във война именно с британците, като след гибелта му Англия слага ръка на богатствата му.

В годината на раждането на Нур семейството се премества във Великобритания и заживява в Блумсбъри, квартал на Лондон. Детството на момичето е щастливо и изпълнено с любов, с философия, музика и религиозно учение като част от нейното ежедневие. Възпитана е в силни принципи и с вяра в религиозната толерантност и ненасилието.

Цялата история четете в брой 11 на сп. „Космос“





Източник 24часа