На 15 май бях привикан на разпит по второ дело. Ние издадохме фототипно книгата „Македонска кървава свадба“ на Войдан Чернодрински. И за тях това е обида. Още не е формулирано, но обвинението е за разпространяване на расизъм. Това каза пред БНТ Люпчо Георгиевски.
Той бе осъден на година условно с двугодишен изпитателен срок миналата седмица за расова омраза в Северна Македония. Причината е, че председателят на вече закрития културен клуб „Иван Михайлов“ разпространявал в социалните мрежи цитати, „насаждащи етническа омраза, ксенофобия и расизъм“
Страна, която иска да стане част от Европейския съюз, не може да извършва постоянни репресии срещу представители на друга националност. Това е позицията около която се обединиха президентът, външният министър и депутати, след като се срещнаха с македонския българин.
„Това да не се отказваме е най-малкото, което можем да направим. Нашите предци са плащали с кръв, за да се наричат българи. Няма назад“, категоричен бе Георгиевски.
„Честно казано българската държава винаги е заставала зад нас, зад мен, зад нас като дружество. Много съм благодарен на всички български институции за оказаната подкрепа. Но трябва да не забравяме, че в Македония не съм само аз. Всеки, който се изявява явно като българин същата ситуация е и при него. Българската държава стои зад всеки гражданин в Република Северна Македония, който е българин“, каза той.
„Натискът е тих, невидим. На работа имат проблеми, уволняват ги. Трудно е да се докаже“, разказа Георгиевски.
Той каза, че не си е изтрил фейсбук профила.
„Присъдата е като доказателство, че нашата борба е реална и истинска. Тя доказва, че наистина трябва да продължим на по-висок глас да казваме ситуацията, която е в нашата страна“, заяви той.
„В присъдата ми във всички точки поред пише „изявил на български език…“, като че ли българския език е забранен в РСМ. И ние не смеем да се изразим на майчиния си език“, обясни Георгиевски.
„В Македония нямаме никакви проблеми с хората и народа. Ние сме в Битоля реализирани, социализирани граждани, нямаме никакъв проблем. Има институционален натиск. Пътят на нашата страна към ЕС води през правата на човека. Сами виждаме, че ние нямаме основни човешки права там“, категоричен бе той.