Преди 50 години Организацията на обединените нации обявява 1975 г. за Международна година на жената

0
8



Преди 50 години Организацията на обединените нации (ООН) обявява 1975 г. за Международна година на жената. В рамките на годината ООН инициира множество събития, сред които са Световната конференция по проблемите на жените в Мексико, Световен конгрес в Берлин, ГДР, Международната среща на девойките в Москва, СССР и Четвъртата международна конференция на жените – инженери и учени в Полша. Целите, които си поставя ООН е да очертае съвременни тенденции и промени в положението и ролята на жените, главните препятствия, които трябва да бъдат преодолени, за да бъдат постигнати във всички страни равни права и равни възможности за участие в общественото развитие, както и участието на жените в различни сфери от обществения живот като равноправни партньори на мъжете.

България се включва в инициативата с множество прояви, сред които е Международната среща за обмяна на опит по ролята на професионалните съюзи в решаване социалните проблеми на трудещите се жени в София, Международен конгрес на жените-юристки в курортен комплекс „Златни пясъци“ и Международен семинар на тема „Жената в съвременното общество“, който се провежда в столичния парк-хотел „Москва“.

На 19 февруари 1975 г. в София се провежда среща организирана от Министерството на външните работи с чуждестранните журналисти, акредитирани в София. На нея Елена Лагадинова, член на Държавния съвет и председател на Комитета на българските жени, запознава обществеността с инициативите, които България възнамерява да проведе в рамките на Международната година на жената. 

Как в България се отбелязва Международната година на жената четем в бюлетин „Вътрешна информация“ на БТА:  

На посещение в България

София, 14 февруари 1975 г. /БТА/ Помощник-генералната секретарка на Организацията на обединените нации по социални и хуманитарни въпроси г-жа Хелви Сипиле пристигна днес в столицата по покана на председателя на Българския национален инициативен комитет за провеждане на Международната година на жената Живко Живков – заместник-председател на Министерския съвет. Изтъкнатата финландска политическа и обществена деятелка е генерален секретар на обявената от ООН Международна година на жената и генерален секретар на Световната конференция по проблемите на жените, която се свиква от ООН в Мексико през юни т.г.

Х. Сипиле идва у нас, за да се запознае с инициативите, организирани във връзка с Международната година. На аерогара София гостенката бе посрещната от члена на Държавния съвет Елена Лагадинова – председател на Комитета на българските жени, заместник-министъра на външните работи Мария Захариева и други. Тук бе и извънредният и пълномощен посланик на Финландия у нас Сойни Паласто.

***

В министерството на външните работи

София, 14 февруари 1975 г. /БТА/ Министърът на външните работи Петър Младенов днес прие пребиваващата у нас помощник-генерална секретарка на Организацията на обединените нации г-жа Хелви Сипиле.

Изтъкнатата политическа и обществена деятелка разказа за многобройните инициативи, предприемани от редица правителства и международни организации в цял свят във връзка с обявената от ООН Международна година на жената, както и за подготовката на Световната конференция по проблемите на жените, която ООН свиква в Мексико през юни тази година.

Министър Петър Младенов запозна гостенката с инициативите, които се предприемат у нас във връзка с Международната година. В разговора, преминал в приятелска обстановка, взеха участие членът на Държавния Съвет Елена Лагадинова-председател на Комитета на българските жени и заместник-председател на Националния инициативен комитет за провеждане на Международната година на жената, и заместник министрите на външните работи Мария Захариева и Любен Петров.

***

1975 – Международна година на жената

Българската жена – с нараснала роля в общественото развитие

София, 19 февруари 1975 г. /БТА/ „Мястото и ролята на съвременната българка в обществото е убедителна характеристика на социалистическия обществен строй, на неговата прогресивност, хуманна същност и демократичност“, заяви председателката на Комитета на българските жени Елена Лагадинова, член на Държавния съвет и заместник-председател на Националния инициативен комитет за провеждане на Международната година на жената.

Тя говори на среща, организирана от Министерството на външните работи с чуждестранните журналисти, акредитирани в София. Елена Лагадинова се спря обстойно на активното участие на българските жени във всички области на политическия, обществения, икономическия и духовния живот на страната. Тя подчерта, че това участие вече се превърна в социален феномен от огромно значение, както за развитието на страната, така и за израстването на личността на съвременната българка. Председателката на Комитета на българските жени говори и за широкото участие на движението на българските жени в многобройните международни инициативи през годината на жената. Тя отговори и на въпросите на журналистите.

***

1975 – Международна година на жената

Международни срещи

София, 19 февруари 1975 г. /БТА/ През обявената от организацията на Обединените нации Международна година на жената ще се състоят редица срещи, конференции, семинари. Безспорно централни събития ще бъдат конференцията в Мексико и Световният конгрес в Берлин.

В края на юни ООН свиква в Мексико Международна конференция по проблемите на жените. В нея ще участват правителствени делегации, които ще дискутират в три основни направления: цели и задачи на Международната година – сегашната програма и перспективите за бъдещата дейност; съвременни тенденции и промени в положението и ролята на жените и мъжете, главните препятствия, които трябва да бъдат преодолени, за да бъдат постигнати във всички страни, равни права, равни възможности за участие в общественото развитие; участие на жените в развитието като на равноправни партньори на мъжете.

Тематиката на конференцията дава възможност за откровен разговор по проблемите на жените в съвременния свят.

През октомври Международната демократична федерация на жените свиква в столицата на ГДР в Берлин Световен конгрес на жените. На Конгреса ще бъдат представени прогресивните обществени сили от цял свят, ще бъде изразена солидарност с борбата на жените от страните, където все още съществува социална дискриминация и несправедливост.

През годината ще се състоят и редица други международни и регионални прояви. Сред тях са Международната среща на девойките в Москва, регионалният семинар по проблемите на семейството и Четвъртата международна конференция на жените – инженери и учени в Полша, Международният семинар на трудещите се жени в Букурещ.

Комитетът на българските жени ще вземе активно участие в тези прояви, а за Мексико ще замине наша правителствена делегация.

Няколко инициативи от програмата на Международната година ще се състоят и у нас. През май във Варна ще се проведе Четвъртият конгрес на международната федерация на жените-юристи, а през септември – Международен семинар на тема „Социалната политика на HP България“. Към семинара проявяват интерес женски организации, правителствени органи от Европа и специално от развиващите се страни в Африка и Азия.

През юни София ще бъде домакин на регионална среща за обмяна на опит между социалистическите страни по въпросите на профсъюзната работа при решаването на социалните проблеми на трудещите се жени.

***

В бюлетините на БТА „Вътрешна информация“ са поместени трите най-големи международни прояви провели се през 1975 г. в България:

В приятелска атмосфера

Варна, 12 май 1975 г. /БТА/ Първият заместник-председател на Държавния Съвет Петър Танчев устрои тази вечер в хотел „Шипка“ в курорта „Златни пясъци“ прием в чест на участничките в започналия днес във Варна Международен конгрес на жените-юристки.

На приема присъстваха членовете на Държавния Съвет Тодор Стойчев и Елена Лагадинова – председател на Комитета на българските жени, министърът на правосъдието Светла Даскалова, членът на ПП и председател на Окръжното ръководство на БЗНС Иван Калудов, председателят на Съюза на юристите в България проф. Борис Спасов, председателят на ИК на ГНС Станой Йонев, представители на юридическата общественост у нас.

Тук бяха председателят на Международната федерация на жените от юридическата кариера Ивон Толман, ръководни деятелни на федерацията, представителки на национални секции и жени – юристки от редица страни.

Приемът премина в приятелска атмосфера.

***

Международна среда за обмяна на опит

София, 2 юни 1975 г. /БТА/ Международна среща за обмяна на опит по ролята на професионалните съюзи в решаване социалните проблеми на трудещите се жени бе открита днес в дома на Централния съвет на българските профсъюзи в столицата. В срещата, организирана по случай Международната година на жената, участват представители на профсъюзни централи от България, ГДР, Монголия, Полша, Румъния, СССР, Унгария, Чехословакия, както и представители на Световната федерация на профсъюзите.

Приветствия при откриването на срещата поднесоха председателят на ЦК на БПС Мишо Мишев – член на секретариата на ЦК на БКП, и председателката на Комитета на българските жени Елена Лагадинова – член на Държавния Съвет.

Основен доклад изнесе секретарят на ЦС на БПС Пенка Додунекова. Тя подробно запозна участниците в средата с ролята на българските профсъюзи за решаване проблемите на трудещите се жени в етапа на изграждането на развито социалистическо общество. В доклада бе отделено специално внимание на формите на профсъюзната работа, свързани с повишаване на активността на жените в изпълнението на актуалните стопански задачи, с ролята на профсъюзите за охрана на женския труд, за общественото осигуряване на трудещите се жени и за решаването на социално-битовите им проблеми.

Срещата ще продължи три дни. Участничките ще посетят промишлени предприятия, в които работят предимно жени, ще разгледат детски заведения в столицата и страната

***

Жената в съвременното общество

Международен семинар в столицата

София, 3 септември 1975 г. /БТА/ Под патронажа на председателя на Държавния Съвет Тодор Живков днес в столицата бе открит Международен семинар на тема „Жената в съвременното общество“. Той се организира от Българския национален инициативен комитет за провеждане на Международната година на жената и е най-голямата проява у нас в рамките на годината. Участват изтъкнати държавни и обществени дейци от 27 страни от Европа, Азия, Африка и Латинска Америка. На откриването в голямата заседателна зала на столичния парк-хотел „Москва“ присъстваха другарите Живко Живков и Цола Драгойчева, председателят на Комитета за изкуство и култура Людмила Живкова, заместник-министри, висши служители от Държавния Съвет, Министерския съвет и Министерството на външните работи, представители на обществени и масово-политически организации, активистки на женското движение.

Семинарът бе открит от заместник-председателя на Националния инициативен комитет за провеждане на Международната година на жената Елена Лагадинова – председател на Комитета на българските жени и член на Държавния Съвет. Приветствие към участниците поднесе председателят на Националния инициативен комитет за провеждане на Международната година на жената Живко Живков – заместник-председател на Министерския съвет.

От името на председателя на Държавния съвет Тодор Живков и от името на инициативния комитет той пожела ползотворна работа на семинара.



Източник БТА